Migros’tan 250 Çalışanın İşten Çıkarılması Hakkında Açıklama

arkamikontrolet

New member
Türkiye’nin en büyük zincir markerlerinden biri olan Migros’ta geçtiğimiz günlerden bu yana devam eden çalışan hareketleri kararında 250 çalışanın işine son verildiği öne sürülmüştü. Depo, Liman, Tersane ve Deniz Personelleri Sendikası üyesi olduğu söz edilen kelam konusu 250 çalışan ve harekette yer alan başka çalışanların aksiyon yapmalarının sebebiyse fiyat artışlarının kâfi düzeyde artmamasıydı.

Paylaşılan açıklamalara göre Migros, çalışanlarına %8 artırım yapmıştı. Şirket, bugün çalışanlarına düşük oranda fiyat artışı yaptığı savlarını yalanlayan ve çalışanlarını işten çıkarmasına yönelik bir açıklama yaptı. Şirket, dağıtım merkezlerini işleten Us Grup’un prim dahil ortalama %54’lük artış yaptığını söz etti. Migros, hareketleri artışı kâfi bulmayıp çalışmak istemeyen birtakım bireylerin, çalışmayı sürdürmek isteyen arkadaşlarına da mani olması ve çalışma haklarını engellemesi olarak yorumladı.

Migros’un paylaştığı açıklama:

Paylaşılan açıklamada ekonomik şartların zorlanarak verilebilecek azami artırımın verildiği kaydedildi. “Bu çalışma şartlarını uygun bulan, işyeri sorumluluklarına hürmet duyan arkadaşlarımıza kapımızın açık olduğunu belirtiriz.” tabirinin yer aldığı açıklamanın tamamı şöyleydi:

“Migros olarak hepimiz, tarlalarda, çiftliklerde, teknoloji merkezlerinde, mağazalarda, dağıtım merkezlerinde, 55 bin çalışanı, üreticisi ve tedarikçisini de ortasında barındıran büyük bir ekibin kesimiyiz. Ve bu grubun ana gayesi müşterilerimize vaktinde, en güzel hizmeti 81 vilayette sağlamaktır.

hem de personel haklarının gözetilmesinde perakende bölümünde öncü olan Migros’un, mağazalarında 50 yıldan beri sendikalı olarak çalışılmaktadır. Dağıtım Merkezlerimiz ise uzmanlığı gereği 20 yıldır farklı iş ortaklarımız tarafınca işletilmektedir. Ana düsturumuz olan öncü emekçi hakları tıpkı biçimde bu patronların de temel duruşudur.

Toplumun temel besin ve gereksinim gereçleri talebini kesintisiz sevkiyatla karşılama üzere kıymetli bir toplumsal nazaranv üstüne alan dağıtım merkezlerimiz ortasından, Avrupa Dağıtım Merkezi’nde bakılırsav yapan kimi çalışanlar, aldatıcı beyanlar ve yönlendirmeler ile Batı Marmara bölgesindeki tedarik zincirini maalesef kesintiye uğratmışlardır.

İlgili dağıtım merkezi patronu Us Küme tarafınca çalışanlara prim dahil ortalamada %54’lük gelir artış yapılmıştır. Şubat ayının birinci haftası da artırımlı gelir ödemeleri hesaplarına yatırılmıştır. Şeffafça bilinmesini isteriz ki, Us Küme tarafınca halihazırda ortalama saatlik fiyat 6,6 TL, prim dahil saatlik gelir de 9,7 TL arttırılmıştır. Bahsi geçen saatlik ek 4 TL eklenmesi durumunda prim dahil gelir artışı %80’e denk gelmektedir ki, bunun da ekonomik rasyonalitesi maalesef bulunmamaktadır.

Bu artışı kâfi bulmayıp çalışmak istemeyen kimi bireyler, ne yazık ki çalışmayı sürdürmek isteyen arkadaşlarına da mani olmuş ve çalışma haklarını engellemiştir. Tüm şeffaf bağlantıya, yakın diyaloğa, ihtarlara, 2 ihtara ve tekraren kelamlı açıklamalar ile doğruların anlatılmasına karşın hareketlerini devam ettirmişlerdir.

Us Küme, Avrupa Dağıtım Merkezi’nin operasyonlarının günlerce kesintiye uğramasına ve besin tedarik zincirinin kırılmasına yol açan hareketçilerle, dilek edilen en son şey olsa da mecburi olarak yollarını ayırmak zorunda kalmıştır. Bu süreç hepimizi epey üzmüştür.

Migros olarak olağan olarak her insanın geçim ıstırabını anlıyoruz. Düsturumuz eşit, adil ve hakkaniyetli bir çalışma ortamı yaratmaktır. Dağıtım Merkezinde Us Küme tarafınca azamî gayret sarf edilip tüm ekonomik şartlar zorlanarak verilebilecek azami artırım ile gelir artışı yaratılmıştır. Bu çalışma şartlarını uygun bulan, işyeri sorumluluklarına hürmet duyan arkadaşlarımıza kapımızın açık olduğunu kıymetle belirtmek isteriz.”