Mücadeleyi Güvenli Hale Getirmek, Meşru Kürtaj Devletleri’ne Taşımak

Dahi kafalar

New member
ABD Yüksek Mahkemesi’nin Roe v. Wade’i bozan görüş taslağını okuduğumda, yıkıldım. Soğuk bir hukuk diliyle ortaya konan, anayasal kürtaj hakkını ortadan kaldıran bariz ideolojik mantığı görmek şok ediciydi.

Birçoğunun hissettiği hayal kırıklığını anlıyorum. Ben de hissediyorum. Roe, neredeyse tüm hayatım boyunca, 49 yıldır ülkenin kanunu oldu. Ama kızlarım için bu ülkenin kanunu olmayabilir. Birçoğumuz bu günün geleceğinden korktuk, bu yüzden geçen ay bir dava açtım ve vali olarak bana verilen yetkiye dayanarak Michigan Yüksek Mahkemesinden eyalet anayasamızın kürtaja erişim hakkını içerip içermediğini derhal çözmesini istedim.

Michigan’da doğup büyümüş bir kadın olarak, Roefalls durumunda kendi bedenleri hakkında karar verme haklarını kaybedecek olan yaklaşık 2,2 milyon Michigan kadınının haklarını savunmak için ahlaki bir yükümlülüğüm var. Michigan, diğer birçok eyalette olduğu gibi, kürtajı suç sayan bir yasaya sahip ve hâlâ kitaplarda. 1931’de yürürlüğe giren ve ülkemizdeki en aşırı seçim karşıtı politikalardan birine ev sahipliği yapacak olan bu karar daha önce mahkemeden resmen çıktı. Roefalls olursa, tecavüz veya ensest istisnası olmaksızın kürtaj Michigan’da bir suç haline gelecek.

Argümanım, eyalet anayasamızdaki yasal süreç ve eşit koruma hükümlerine dayanmaktadır. Michigan Anayasası’nın yasal süreç maddesi, Amerika Birleşik Devletleri Anayasası’nın Roe başına yaptığı gibi kürtaj hakkını korur ve eşit koruma maddesi, devletin, kadınların yaşamdaki rolü hakkında ataerkil gerekçelere ve aşırı genellemelere dayalı yasalar çıkarmasını yasaklar. iş gücü ve evde. Kansas, Montana, Alaska ve Florida anayasaları da dahil olmak üzere diğer eyalet anayasaları zaten kürtaj hakkını korumak için yorumlandı.

Yeni davamın başkalarının izlemesi için bir yol gösterici olmasını umuyorum. Seçimden yana olan valilerimi, eyalet yasa koyucularını, özel sektör liderlerini ve vatandaşları güvenli, yasal kürtajlara erişimi korumak için mevcut her aracı kullanmaya teşvik ediyorum. Michigan’da Cumhuriyetçilerin kontrolünde bir yasama organı olduğu göz önüne alındığında, seçim yanlısı bir Demokrat vali olarak, 1931 Michigan yasasını devirmek için bir yasa tasarısı geçirebileceğim konusunda iyimser değilim.

Kürtajın eyalet düzeyinde zaten korunduğu ve Roefalls durumunda erişilebilir kalacağı eyaletlerde olanlar kendilerini korunmuş hissedebilirler. Bununla birlikte, birkaç kısa yıl içinde, federal güç kollarının tam kontrolü ile, seçim karşıtı, kadın karşıtı aşırılık yanlılarının, eyaletten bağımsız olarak kürtajı ulusal olarak kaldırabilecek bir federal kürtaj yasağını yürürlüğe koymaları gibi çok gerçek bir tehlike var. yasa. Bu teorik değil – bu onların son oyunu.

Ulusal düzeyde, Kongre’yi Kadın Sağlığını Koruma Yasası’nı geçirmeye teşvik etmek için ülkenin dört bir yanından birkaç vali arkadaşımla birlikte katıldım. Temsilciler Meclisi tarafından zaten kabul edilen yasa tasarısı, Roe’nin sunduğu korumaları federal yasaya sokacak. Senatörleri bir araya gelip bu işi halletmeye davet ediyorum. Ama Kongre’nin bir şeyler yapmasını beklemek için ellerimde oturmayacağım.

Amerikan halkının çoğunluğu kasayı, meşru kürtajı ve Roe’nun sunduğu korumaları destekliyor. Yüksek Mahkemenin veya eyalet milletvekillerinin, kadınların neredeyse yarım yüzyıldır sahip oldukları temel bir hakkı elinden almasını istemiyorlar. Michigan da dahil olmak üzere ulusun her bölgesindeki Amerikalılar, kendi bedenleri hakkında karar verme konusunda politikacılara değil, kadınlara güveniyor. Ayrıca kadınların kürtaj yaptırdıkları için cezalandırılmasına karşı çıkıyorlar ve çoğu kadın daha hamile olduğunu bile bilmeden altı haftada başlayan kürtaj yasaklarına karşı çıkıyorlar.

İster yasama, yürütme eylemi, oy pusulası girişimi veya sivil katılım yoluyla olsun, sözde apolitik, seçilmemiş bir organın açıkça siyasi kararına verilecek yanıt, her şekilde ve her düzeyde meşgul olmaktır. Cevap yaratıcı olmaktır.

1990’larda bir avuç eyalet, kürtaja erişimi oylama girişimleriyle korudu. 2019’da Illinois, New York, Rhode Island ve Vermont, eyalet yasalarında erişimi kodladı. Massachusetts Aralık 2020’de katıldı ve New Jersey Ocak 2022’de katıldı. Colorado geçen ay katıldı ve Connecticut geçen hafta katıldı. Kaliforniya’da, eyalet anayasasına güvenli, yasal kürtaj erişimini eklemek için çabalar sürüyor. Devletler öncülük ediyor.

Özel sektör aramıza katılıyor. Amazon, Citigroup, Levi Strauss ve Yelp, kürtaj dahil, ikamet ettikleri yerde uygulanamayacak tıbbi prosedürler arayan çalışanların seyahat masraflarını karşılayacaktır. Lyft ve Uber, eyaletlerdeki kadınları kürtaj kliniklerine getirdiği için dava açılan sürücüler için, kürtaj için tıbbi randevu almasına teğet bile olsa yardım edenleri cezalandıran veya suç sayan sürücüler için her türlü yasal ücreti paylaşacak. Daha fazla şirket onlara katılmalı.

Şu anda sahip olduğumuz tüm gücü kullanmazsak veya kayıtsızlığa yenik düşersek, Amerikalılar acı çekecek ve ölebilir. Birçoğu gözden kaybolacak, unutulacak. Çoğu fakir olacak. Büyük bir birlik renkli kadınlar olacaktır. Komşularımız, aile üyelerimiz ve arkadaşlarımız gibi on milyonlarca Amerikalı kadının hissettiği umutsuzluğu ve çaresizliği hepimiz hissedebiliriz. Ancak umutsuzluk bir seçimdir ve karamsarlık bir lükstür. Seçme hakkını korumak için eşi görülmemiş adımlar atmalıyız.

Gretchen Whitmer (@GovWhitmer), bir Demokrat, Michigan valisidir.

The Times, editöre çeşitli mektuplar yayınlamaya kararlıdır . Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazı ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

Facebook , Twitter (@NYTopinion) üzerinden The New York Times Opinion bölümünü takip edin ) ve Instagram .