New Jersey’de Neden Bu Kadar Çok Şampuan Var?

Dahi kafalar

New member
İnsanların farklı yerlerde yaşamak için ne yaptığını sorarak Amerika hakkında çok şey öğrenebilirsiniz. Örneğin, barmenlerin en yoğun olduğu ABD metropol bölgesini tahmin edin. Ocean City, NJ Peki ya dişçiler? Havasu Gölü Şehri-Kingman, Ariz Ekonomistler? Daha büyük Washington bölgesi.

Bu bilgileri ve çok daha fazlasını Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından toplanan “yerleşim bölümü” verisini inceleyerek çıkardım. Mayıs 2021’deki verilere dayanan en son yıllık parti, büronun mesleki istihdam ve ücret istatistiklerinin bir parçası olarak 31 Mart’ta yayınlandı. Bu, büronun elektrikçilerden balık ve av bekçilerine kadar yaklaşık 800 ayrıntılı mesleği içeren yeni (2018) mesleki sınıflandırma sistemini kullandığı ilk yıl.

Sonuçlardan bazıları sürpriz değil (siyaset bilimciler en çok Washington’da ve petrol mühendisleri Midland, Teksas’ta), ancak bazıları şaşırtıcı. Neden bağış toplayıcılar Corvallis, Ore’de orantısız bir şekilde yaygındır? Neden Wilmington, NC’deki küratörler? Neden Fairbanks, Alaska’da zoologlar ve vahşi yaşam biyologları?

İlginç öğeler bulmak için büronun eyaletler için Excel elektronik tablosundaki 38.000 satırı ve metropol alanı elektronik tablosu için 147.000 satırı eledim. Bulgularımı göstermek için aşağıda dört tablo hazırladım. Pennsylvania ve New Jersey’deki şampuancıların orantısız payı gibi bazı tuhaf ayrıntıları açıklayabilirseniz, lütfen bana [email protected] adresinden yazın.

Aşağıda ilk tablo yer almaktadır. Her ABD eyaleti ve bölgesi için, hangi işgalin en yüksek konum oranına sahip olduğunu, başka bir deyişle, hangi işgalin orantısız şekilde en popüler olduğunu gösterir.

Çalışma İstatistikleri Bürosu, konum bölümünü “bir mesleğin belirli bir alandaki istihdam payının, o mesleğin bir bütün olarak Amerika Birleşik Devletleri’ndeki istihdam payına oranı olarak tanımlar. Örneğin, belirli bir metropol alanında istihdamın yüzde 10’unu oluşturan bir meslek, ABD istihdamının yüzde 2’si ile karşılaştırıldığında, söz konusu alan için 5’lik bir konum katsayısına sahip olacaktır.”

Bu tablo kendini açıklayıcıdır, ancak ormanda yaşamıyorsanız, düşenin (Idaho) yaşamak için ağaç kesen bir kişi olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Şampuanlar, yukarıda belirtildiği gibi, eyaletlere göre New Jersey ve Pennsylvania’da en yüksek lokasyon oranına sahiptir. New Jersey’deki ikinci en yüksek – gösterilmemiştir – kardiyologlardır. (Şampuan veren New Jersey’li bir kardiyolog liste dışı olurdu.) Bazı kumar mesleklerinin Nevada’da 1 Numara olmasını bekliyordum ama asıl lider sürekli madencilik makine operatörleri. Kumar satıcıları 2 numaraydı.

Bu ikinci tablo işleri tersine çevirir. Hangi eyalette veya bölgede en yüksek konum oranına sahip olduğunu görmek için 48 popüler meslek seçtim. Daha büyük Washington metropol alanı çok fazla ortaya çıkıyor. Bunun bir nedeni, bir eyaletten çok bir şehir gibi olması, bu nedenle şehirlerde var olan birçok iş türüne ve şehir dışında var olan çiftçilik, madencilik ve balıkçılık gibi çok az türe sahip olmasıdır. (Washington’un zaten olağandışı olduğundan bahsetmiyorum bile.)

Üçüncü masam büyükşehirler hariç ikinci masa gibi. 48 mesleğe baktım. Madison, Wis.’ın web geliştiricilerinin orantısız bir şekilde en popüler olduğu yer olduğunu öğrendiğiniz yer burasıdır. Tablo ayrıca, sporcuların ve spor yarışmacılarının en yüksek oranda bulunduğu metropol bölgesinin, bronzlaşmış emeklileriyle daha çok tanınan Cape Coral-Fort Myers, Fla. olduğunu göstermektedir. Bütçe analistleri en çok Carson City, Nev.’de ve moda tasarımcıları daha büyük Portsmouth, NH bölgesinde yoğunlaşmıştır. Bu sonuncusu beni gerçekten şaşırttı çünkü geçenlerde Portsmouth’daydım ve moda tasarımcılarının sokakları tıkadığını görmedim.

Dördüncü ve son masa, New York Times’ın memleketine saygılarımı sunuyorum. New York metropolünde konum katsayısı 2 veya daha fazla olan tüm meslekleri listeledim. (New York Büyükşehir, Long Island, kuzeydoğu New Jersey, doğu Pennsylvania’da bir ilçe ve şehrin kuzey banliyölerini içerir.) 2’lik bir konum bölümü, işin New York metropolünde Amerika Birleşik Devletleri’nde olduğundan iki kat daha popüler olduğu anlamına gelir. tüm. Yayılımı görebilmeniz için yuvarlatılmış bölümlerde bıraktım. Mali işlerin çok daha yüksek olmasını beklerdim ama ikinci düşüncede, metropol New York’un 1 numaralı ayırt edici özelliğinin metro olması mantıklı geliyor.

Hafta sayısı

-20.8

FactSet tarafından ankete katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, bu, Euro bölgesi ülkeleri için Mayıs ayındaki tüketici güveni göstergesinin tahmini seviyesi. Bu, Nisan’daki 22’den küçük bir gelişme olacaktır. Tedbir, 2000 yılındaki başlangıcından bu yana ortalama -10,9 oldu. Resmi sayı Cuma günü açıklanacak.

Günün Sözü

“Yani yumuşak bir iniş yapıp yapamayacağımız sorusu, aslında kontrol etmediğimiz faktörlere bağlı olabilir.”

— Federal Rezerv başkanı Jerome Powell, Marketplace radyosuna verdiği röportajda, 12 Mayıs

Geri bildiriminiz var mı? [email protected] adresine bir not gönderin.