New York Bu Kadar Harikaysa, Neden İşeyecek Bir Yer Yok?

Dahi kafalar

New member
Temmuz 2021’de Times Meydanı’nın ortasında buzlu kahvemin son yudumunu aldım ve gitmem gerektiğini anladım. Birkaç işletmeden geri çevrildikten sonra bir McDonald’s’a daldım ve banyonun sadece müşteriler için olduğu söylendi. Bir şişe su için 3 dolar ödedim ve bir kat merdiven çıktım, sadece kapıyı açık buldum. O pahalı suyu almak zorunda kalmadan içeri girip tuvaleti kullanabilirdim.

McDonald’s’ın bir görüntüsünü aldım ve @got2gonyc hesabıyla TikTok’ta yayınladım. Banyo konumunu paylaşmanın en az bir kişiyi daha rahatlatacağını umuyordum. Ertesi gün, yorum bölümüm New York City’deki otellerde, restoranlarda ve mağazalarda halka açık diğer banyoların konumlarıyla doluydu. Bu şaşırtıcı değil. New York City, onlarca yıldır banyo tedarikini öncelikle özel kuruluşlara bıraktı.

Erişilebilir bir banyo bulma mücadelesi, onlarca yıllık ihmal ve başarısız altyapı projelerinin doğrudan bir ürünü olan bir halk sağlığı sorunudur. Mühlet’in herkesin gidecek bir yeri olması için, New York City’nin umumi banyo erişimini bir altyapı olarak ele alması gerekiyor – anında ve sağlam bir yanıtı hak ediyor.

New York City’nin 8,5 milyon sakini var, ancak 1.200’den az umumi tuvalete sahip. Ve bu turistleri saymıyor bile. Hesabı sen yap. New Yorklular gitmeleri gerektiğinde nereye gitmeli?

Diğer New York’lularla tuvalet erişimi hakkında bilgi paylaşmak için oluşturduğum arsız hesap, günün 24 saati bir işe dönüştü. Artık boş zamanlarında sıhhi ve erişilebilir tuvaletleri filme almak için şehirde koşan opera okuyan bir yüksek lisans öğrencisiyim. Metro benim kurgu stüdyom oldu. Beş ilçedeki binden fazla banyonun herkese açık bir Google Haritası oluşturmak için yüzlerce ve yüzlerce tuvalet gönderimini inceledim.

Erişilebilir banyoların olmamasının özellikle zengin, beyaz ve cisgender olmayan herkes için ciddi sonuçları olduğunu öğrendim. Bu yılın başlarında videolarımdan biri şu yorumu aldı: “Ben geceleri teslimat yapan iri bir Siyahi adamım… Bu noktada denemiyorum bile.” Kendi banyo mücadelelerini paylaşmak için takipçilere ulaştım. IBS’li 44 yaşındaki bir sakin, sabah işe giderken park halindeki iki arabanın arasında dışkılamak zorunda kaldı. Evsiz bir çift, sınırlı paralarıyla bir şeyler satın almayı teklif etmelerine rağmen banyo kodu verilmedi. Londra’dan gelen bir turist, yaşlı arkadaşının altını ıslatmasına tanık oldu.

Bu içgüdüsel tanıklıklar, hesabımın gidişatını değiştirdi ve tüm New Yorklular için ara sıra baş belası olabilecek bir şeyin birçokları için acil bir sorun olduğunu görmemi sağladı. Banyoya erişim temel bir insan hakkı olmalı, ancak yerel yönetimimiz bunu bu şekilde görmekte zorlanıyor. New York City’deki bütçe kesintileri 1970’lerde umumi tuvaletleri kapattı. Şehir çapında daha fazla tuvalet inşa etme girişimleri o zamandan beri mücadele ediyor.

1990 yılında, bir grup evsiz birey, banyo erişilebilirliği konusunda şehir yönetimine ve Büyükşehir Ulaşım Otoritesine dava açtı. Şehir, iki yıl sonra Avrupa’dan altı kaldırım tuvaleti kuran bir pilot program yürüterek yanıt verdi. Dört aylık test döneminde 40.000’den fazla kişi bunları kullandı ve hükümet bunu bir başarı olarak müjdeledi. Ancak, beş ilçede 100’den fazla tuvalet daha kurma planları bürokratik bürokrasi içinde bocaladı. Şehir daha sonra inşa ettiği altı tanesini yıktı.

New York City, Belediye Başkanı Michael Bloomberg’in yönetimi altında bir kez daha daha fazla tuvalet inşa etmeyi denedi ve 20 kendi kendini sterilize eden, otomatik tıslamalı tuvaletin ilkini 2008’de kurdu. O zamandan beri, bu tuvaletlerden sadece dört tane daha kuruldu. Diğer 15’e gelince? Queens’te bir depoda boşta kalmışlar.

Yeni umumi banyolar inşa etmek gereksiz yere uzun ve pahalıdır. Örneğin, birkaç tuvalet ve lavabo içeren küçük bir bina olan Parklar Departmanı banyosunun inşasını ele alalım. En az beş devlet kurumu tarafından yapılan inceleme yıllarca sürebilir. Yerel bir haber sitesi olan The City, 2019’da bürokratik gecikmeler müteahhit maliyetlerini yükselttiği için bu tesislerden birinin inşasının ortalama 3,6 milyon dolara mal olduğunu hesapladı.

MTA metro istasyonlarındaki 69 umumi tuvaletin tamamını kapattığında, Covid salgını erişimi daha da kötüleştirdi. Neredeyse üç yıl sonra, dokuz metro banyosu açtı. Dokuz . Aynı zamanda MTA, birisinin asansörlerine idrarını yaptığını tespit etmek için çiş kokan cihazlar yerleştirmeyi düşünüyor.

Kişi başına banyo sayısı söz konusu olduğunda New York City’nin ülke sıralamasında 93. sırada yer alması şaşırtıcı mı?

Yurtdışındaki şehirler New York’tan çok daha ileride. Britanya’da şehir yönetimleri, kuruluşları banyolarını bazen ödeme yaparak halka açmaya teşvik eden “topluluk tuvalet planları” oluşturdu. Bunun gibi bir politika, şehrimizde zaten var olan banyolardan en iyi şekilde yararlanmaya yardımcı olabilir. Tokyo Tuvalet Projesi’nin opaklık değiştiren “akıllı camdan” yapılmış şeffaf umumi tuvaletleri, insanların tuvaletin temizliğini dışarıdan yargılamasına olanak tanıyor – kapı kilitlendikten sonra cam opaklaşıyor. Bunun gibi banyolar, tuvaletlerin güvenliği ve hijyeniyle ilgili korkuları ortadan kaldırabilir.

Geçen yıl, belediyenin her posta kodunda bir banyonun inşa edilebileceği en az bir yeri tanımlamasını gerektiren Banyo Yasa Tasarısı’nı desteklemek için Belediye Binası’nın dışında konuştum. 27 Ekim’de yasa tasarısı geçti.

Doğru yönde atılmış önemli bir adım olsa da, buradan sonraki yol uzun olacak – geçmesi aylar süren bir yasa tasarısı, belediyeye herhangi bir banyo inşa etme zorunluluğu bile getirmiyor. New York dünyanın en büyük şehri olmalı ve banyo erişimimizin bunu yansıtmasının zamanı geldi. New York’u özel yapan şey gökdelenler değil; hepsi bir yerlerde tuvalete gitmek zorunda olan çok çeşitli insanların burada bir hayat kurmasına olanak tanıyan kamusal altyapıdır.

Theodora Siegel (@teddy_siegel) bir opera öğrencisi ve @got2gonyc’in kurucusu. Platformu, New York City genelinde halka açık, sıhhi ve erişilebilir banyoları savunuyor.

The Times yayınlamaya kararlı çeşitli harfler editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

The New York Times Görüş bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@NYTopinion) ve instagram .