O Nasıl Bir Köpek? DNA Bana Sadece Bu Kadar Çok Şey Anlatabilir.

Dahi kafalar

New member
NASHVILLE — Rascal küçük bir köpek, tam 13 kilo değil, boyundan daha uzun. Ayakları bir yöne, dizleri başka bir yöne bakıyor ve kürkü eşit derecede uyumsuz: bazı yerlerde kısa ve kıvırcık, başka yerlerde uzun ve kıvırcık ve yine de diğerlerinde sadece düz uzun veya sadece kısa.

Geçen bahar hayvan kontrolü onu yakaladığında, Rascal tamamen büyümüştü, kısırlaştırılmamış ve o kadar trajik bir şekilde pire bulaşmıştı ki, barınak personeli onu tıraş etmek zorunda kaldı. Geri kalanına pek benzemeyen ince tüylerle kaplı kuyruğu dışında her yerini traş ettiler. Kürkü hala uzuyor olabilir veya tam olarak olabileceği kadar uzun olabilir. Henüz bilmiyoruz.

Köpek-köpek dünyasının büyük salon oyunu, Karışık Irktaki Irkları Tahmin Et. Rascal ve ben ne zaman yeni biriyle tanışsam, konuşma şu şekilde devam eder:

Yeni kişi: “O ne tür bir köpek?”

Ben: “Bilmiyorum. ”

Yeni kişi: “Belki bir tür [boşluğu doldurun]?”

Makul tahminler arasında Jack Russell teriyeri, tel saçlı teriyeri, Yorkshire teriyeri, dachshund (veya bir kişinin dediği gibi “Datsun”) ve corgi sayılabilir, ancak hiçbirine pek benzemiyor. Hayvan kontrolünden gelen evraklar ona Chihuahua karışımı diyor. Kurtarma organizasyonundan gelen evraklar ona terrier karışımı diyor. Veterinerimiz tahmin etmeyi reddetti. “Yüzde yüz Rascal,” dedi gülerek.

Melezler gizemdir. Safkan köpeklerin yapmayacağı şekilde düşünmeye davet ederler, aynı cinsten iki köpeğin de birbirinden çok farklı olabileceğini boşverin. İnsanlar etrafta durup soyağacı bir köpek yavrusunun ne tür bir köpeğe dönüşeceğini tahmin etmezler. Zaten bildiklerini sanıyorlar.

Köpeğimin cinsi benim için önemli değil, bu yüzden DNA testinin her zaman gereksiz olduğunu düşünmüşümdür. Ben de sonuçların ne kadar güvenilir olacağını merak ediyorum. Şirketler testleri sürekli olarak güncellemelerine rağmen (daha fazla tür ve mutasyon taraması, daha fazla genetik belirteç kullanarak) hiçbir devlet kurumu veya akran değerlendirme sistemi bunların doğruluğunu bağımsız olarak doğrulamamaktadır.

Daha da önemlisi, Rascal’ın cins karışımını bilmek, benimsediğimiz bu eşsiz küçük tuhaflığı anlamama nasıl yardımcı olur? En küçük köpek yavrusundan bile neden korktuğunu ama UPS kamyonunu yakalayabileceğini düşündüğünü söyler mi? Veya neden herhangi bir odada ulaşabileceği en yüksek noktada oturmayı tercih ediyor? Neden normal bir topu görmezden geliyor ama eski bir çorabın içine doldurulmuş bir kurutucu topla getirmeyi seviyor? Onun soyundaki ırkları bilmek alerjilerini açıklayabilir, ama kulakları kaşındığında neden beni durmadan yaladığını açıklar mı?

Kredi. . . The New York Times için Carla Ciuffo

Bununla birlikte, diğer köpeklerin DNA testi sonuçları her zaman merakımı cezbetmiştir. Oğlumuz ve gelinimizin nazik siyah kurtarma köpeği, onu evlat edindikleri kurtarma organizasyonuna göre “Border collie mix”, yüzde sıfır Border collie ama yüzde 10 kurt olarak çıkıyor. Sadece küçük bir kurt parçası, ama yine de. Kimsenin tahmin listesinin başında değil.

Merak büyük bir motive edicidir, ancak Rascal’ı evlat edinmeden kısa bir süre önce kendim bir DNA testine başvurmamış olsaydım, Rascal’ın cins karışımı hakkındaki merakım boşa çıkacaktı. Kendi genetik atalarımı aramıyordum; Bu tür testlerin neleri ortaya çıkaracağı konusunda temkinli ve sonuçlarının nasıl kullanılabileceği konusunda daha da temkinliyim. Ticari DNA testi, aile sırlarını ortaya çıkardı, uzun süredir soğuk dava dosyalarına emanet edilen suçları çözdü, hatta nüfus sayımı sonuçlarını etkiledi.

İnsan genetiği araştırmalarından – özellikle tek yumurta ikizlerini içeren çalışmalardan – DNA’nın en insani özelliklerimiz olduğunu düşündüğümüz şeylerin çoğunu etkilediğini biliyoruz: kişiliğimiz, tercihlerimiz, IQ Lay insanlarımız, hatta birçok araştırmacının kendisi bu tür araştırmaları rahatsız edici bulma eğilimindedir. , bir tür genetik belirlenime işaret ediyor.

DNA testinin ortaya çıkardığı çözülmemiş etik ve kültürel sorunlara rağmen, potansiyel tıbbi faydaları dikkat çekicidir. 51 yaşında babaannemi neredeyse kesinlikle öldüren ve babamın orta yaşta kanser teşhisini açıklayan nadir bir kalıtsal sendromum var. Genetik test için bir tıbbi laboratuvara tükürük örneği gönderdiğimde, duruma neden olan geni tanımlayabilecek araştırmalara katkıda bulunuyordum ve gelecekteki hastaları her yıl girdiğim pahalı ve yıkıcı kanser taramalarından kurtarıyordum.

Bunların hepsi, Rascal’ı evlat edindiğimizde beni DNA testini yeniden düşünmeye yöneltti; köpek DNA testleri ayrıca bazı kalıtsal tıbbi durumları da ortaya çıkarabilir. Ocak ayında kurtarma köpeğimiz Millie epilepsi komplikasyonlarından öldü. Rascal, korkunç ama tedavi edilebilir bir şey için genetik bir risk taşıyorsa, bunu bilmek istedim.

Ticari pazardaki 17 DNA testini değerlendiren Wirecutter’ın tavsiyesi üzerine Embark’tan bir tane sipariş ettim ve Rascal’ın tükürüğünden bir örnek gönderdim. Birkaç hafta sonra, sonuçlarını aldım: Yüzde 35,9 Chihuahua, yüzde 34,4 kaniş, yüzde 6,9 bichon frise ve yüzde 22,8 süpermut, Embark’ın uzak atalardan eser miktarda DNA için kapsamlı terimi. Rascal’ın ataları görünüşe göre bir kömür ocağı, bir Pekingese, bir Shih Tzu ve bir Malta teriyeri içeriyor.

Test ayrıca Rascal’ın disk hastalığı ile ilişkili bir gen varyantının iki kopyasını taşıdığını da ortaya çıkardı. Cins sonuçları gelmeden önce bile, Embark’ın veteriner genetikçilerinden birinden bu varyantla ilişkili riskleri açıklayan ve bazı hafifletme stratejileri öneren bir e-posta aldım. Yürüyüşlerde koşum takımı kullanmak gibi bazılarını yapmak kolaydı. Diğerleri, cesaret kırıcı atlama gibi, daha azdı. Bu canlı küçük köpeği toprağa bağlı tutmak aptalca bir iş ama ayrıntılı tavsiye için çok minnettardım.

Irk karışımı benim için bir kayıtsızlık meselesi olmaya devam ediyor. Kibar torunumun soyunun derinliklerinde bir yerde bir kurdu olması ne anlama geliyor? Görünüşe göre hiçbir şey. Köpeklerde bile bireyselliğin gizemi budur.

Aslında neredeyse her canlıda. Bilim, herhangi bir evcil hayvan sahibinin ve aynı zamanda herhangi bir doğal dünya gözlemcisinin içgüdüsel olarak anladığı şeye dair kanıtlar sunuyor: Homo sapiens, bireylerin benzersiz kişilik özellikleri sergilediği tek türden çok uzak. Pek çok canlı, kendi türlerinin diğer üyelerinden bizim birbirimizden ne kadar farklıysa, bu farklılıkların DNA’dan mı, deneyimden mi, yoksa henüz adını bilmediğimiz tarifsiz bir şeyden mi kaynaklandığı temelde önemli değildir.

Yerçekimi ile ilişkisi tamamen geçici olan Rascal’a gelince, belki yaşlandıkça biraz yavaşlayacak ya da belki sandalye sırtlarından yüksek yataklara, ütü masalarına sıçramaya devam edecek. Yine de ve her zaman, yüzde 100 Rascal.

Katkıda bulunan bir Opinion yazarı olan Margaret Renkl, “Graceland, at Last: Notes on Hope and Heartache From the American South” ve “Late Migrations: A Natural History of Love and Loss” kitaplarının yazarıdır. ”

The Times, yayınlamaya kararlıdır harf çeşitliliği editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: harfler@nytimes. com .

The New York Times Opinion bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@NYTopinion) ve Instagram .