Öğrenci Borçları Eziliyor. İptal Etmek Hala Kötü Bir Politikadır.

Dahi kafalar

New member
Amerika Birleşik Devletleri’nde tahakkuk eden astronomik düzeydeki öğrenci borcu, milyonlarca Amerikalı’nın yaşamına nesiller boyu kalıcı hasar veriyor. 45 milyondan fazla insan şu anda çoğu federal hükümete borçlu olan 1,7 trilyon dolardan fazla borç taşıyor.

Bu borcun yükü eziyor ve borçluları hayatları boyunca takip ediyor: Evlenmeyi, ev satın almayı ve çocukların doğumunu geciktiriyor. Mezun olduktan sonraki gün bazı öğrencileri kırdı. Diğerleri sadece mezun oldukları zamandan daha büyük dengelerini bulmak için yıllarca çalışırlar. Bu dereceyi elde etmek için ağır borç almak zorunda olan düşük gelirli öğrenciler, orta sınıf yaşamlarına devam edemeden orta sınıf gelirleri elde edebilirler. Borç alanların yaklaşık yüzde 40’ı ilk etapta okuldan hiç mezun olmuyor. Ve Eğitim Bakanlığı’na göre borcun üçte biri asla ödenmeyecek.

Biden yönetimi, sınırlı kaynaklarını ve siyasi sermayesini, en zor durumdaki borçlulara yardım ederken daha uygun fiyatlı hale getirmek için yüksek öğretim sistemini düzeltmeye harcamalı. Neredeyse yeterince ilgi veya kaynak görmemiş olsalar da, bunu yapmanın zaten yolları var.

Yönetim kurulu genelinde öğrenci borcunu iptal etmek onlardan biri değil. Böylesine parçalanmış bir sistemi bir icra emri üzerine bir kalem hareketiyle düzeltmeye çalışmak, durumu daha da kötüleştirebilir. Bu borcu iptal etmek, Beyaz Saray’ın düşündüğü sınırlı miktarlarda bile kötü bir emsal teşkil edecek ve gelecekteki öğrencilerin başka bir affın kör umuduyla birlikte daha fazla borçla mezun olacağı gerçeğini değiştirmeyecek. Böyle bir hareket yasal olarak şüpheli, ekonomik olarak sağlam değil, politik olarak dolu ve eğitimsel olarak sorunlu.

Bir aday olarak Bay Biden, öğrenci borcunun üstesinden gelmek için kongre eylemini desteklediğini söyledi. Meşru uzmanları, Beyaz Saray’ın şu anda düşündüğü gibi, cumhurbaşkanının öğrenci kredisi borcunu bir icra emriyle iptal etme yetkisine sahip olup olmadığı konusunda anlaşamıyor. Bu da bu konunun mahkemelerde yıllarca ertelenme ihtimalini artırıyor.

Tümü, 79 milyon Amerikalı yetişkinin bir noktada öğrenci kredisi aldığını söyledi. Neredeyse yarısı onları tamamen ödedi. Bay Biden’ın başkanlık kampanyası sırasında önerdiği 10.000 dolarlık öğrenci borcundan feragat ederek, hala okul için borç parası olan 45 milyondan fazla Amerikalı’nın 15 milyonunun defterlerini temizleyebilir. Borç iptali savunucuları, Demokratların kilit bir seçim bölgesine kampanya vaadini yerine getirmeleri gerektiğini ve Demokrat tabanın katılımının partinin başarısı için kritik olacağı ara seçimlerden önce bunu yapmalarının siyasi açıdan avantajlı olabileceğini savunuyorlar. Ancak Biden yönetimi, seçmenlerin adil görmediği bir plan ortaya koyarsa, parti sandıklarda bir tepkiyle karşılaşabilir.

Bay Biden göreve başladığından beri, Eğitim Bakanlığı, kar amacı gütmeyen okullar tarafından dolandırılan bazı öğrencilerin borçlarını bağışlayamayan ve bağışlayamayan borçluların kredi yükünün bir kısmını hafifletmek için birkaç önemli adım attı. Pandemi boyunca, borçlular, kredinin anaparasını kıstırmak zorunda kalmamalarına ek olarak, kredilerine her ay tahakkuk eden faiz için affedildi. Biden yönetimi, duraklamayı birkaç kez uzattı ve şimdi 31 Ağustos’ta sona erecek.

Tüm öğrenci borçlarının yüzde 90’ından fazlasını oluşturan federal kredilerin ödenmesine ilişkin moratoryum, şimdiden 100 milyar dolara mal oldu ve borçlu başına 5.500 dolarlık borcu iptal etti.

Beyaz Saray, muhtemelen uygunluk için gelire dayalı limitlerle birlikte borç iptali için çeşitli teklifler düşünüyor. Bu tür sınırlar çok önemlidir, çünkü yardımı en çok ihtiyacı olanlara yönlendirirler. Brookings Enstitüsü tarafından yapılan bir analize göre, kapsamlı bir iptal muazzam derecede geriletici olacaktır. Borçların çoğu yüksek gelirli hanelerde tutuluyor ve bu nedenle herhangi bir miktarda evrensel bağışlama onlara orantısız bir şekilde fayda sağlayacaktır. Aslında, lisansüstü eğitim için öğrenci borcunun büyümesi – dereceleri onlara gelecekte en büyük kazanç potansiyelini sunacak olan öğrencilerin elindedir – genel öğrenci borcunun önemli bir itici gücüdür. Lisansüstü öğrenciler, tüm federal öğrenci borçlarının yaklaşık yüzde 37’sini oluşturuyor ve belirli ileri dereceler almak için kazançlı bir yatırım getirisi var.

Federal geri ödeme planları, aylık ödemeleri gelir ve aile büyüklüğüne göre ayarlar ve geri ödeme sürelerini uzatır. Borçlar, 10, 20 veya 25 yıllık ödemelerden sonra af için uygundur. Federal krediye sahip tüm borçluların yaklaşık yüzde 30’u böyle bir programdadır ve daha fazla borçlu bir programa katılmaktan yararlanabilir.

Ancak geri ödeme programlarının kötü bir sicili var. Kısa bir süre önce, borçlarından vazgeçmek için başvuranların yüzde 98’inin talepleri reddedildi. Mart ayında Devlet Hesap Verebilirlik Ofisi’nden gelen bir rapor, programlar düzgün bir şekilde yönetilseydi milyonlarca dolarlık öğrenci borcunun zaten affedilebileceğini ortaya koydu. Bir Eğitim Departmanı ajansı olan Federal Student Aid’in baş işletme görevlisi Richard Cordray, başarısızlığı “gerçekten affedilemez” olarak nitelendirdi.

Eğitim Departmanı, nitelikli borçlulara kamu hizmetinde harcanan zaman ve birikmiş evrak işleriyle çapalama için geriye dönük olarak daha fazla kredi vererek bu programları düzeltmek için çalışıyor, ancak daha fazlasını yapabilirdi. Pew’in bir raporuna göre, faiz ödemelerini azaltmak, uygunluk standartlarını düşürmek ve bağışlanan öğrenci kredisi borçlarını vergiden muaf tutmak gibi gelire dayalı geri ödeme programlarında yapılacak ek değişikliklerin zaman içinde büyük etkileri olabilir. Kongre ve Eğitim Departmanı, bu tür değişiklikleri borç sorununa daha sürdürülebilir bir çözümün parçası olarak bakmalı.

Milletvekilleri ayrıca, kredi kartı ve ipotek borcu için mevcut olan bir rahatlama önlemi olan iflas yoluyla öğrenci kredilerinin tahliyesini kolaylaştırmayı düşünmelidir. 2005 yılında iflas kanununda yapılan değişiklikler de bu korumaları daha az erişilebilir hale getirdi.

Eğitim Departmanı, öğrenci borçlarının temerrüde düşmesinin bir başka önemli kaynağı olan yağmacı okullara uzun zamandır gecikmiş bir baskı başlattı. Obama yönetimi kar amacı gütmeyen okullarla ilgili kuralları sıkılaştırdı, ancak Trump yönetiminin Betsy DeVos yönetimindeki Eğitim Departmanı bu kuralları gevşetti ve geri ödeme ve bağışlama programlarının körelmesine izin verdi. Geçen ay departman, 2016’da kapatılan Marinello Güzellik Okullarına devam eden 28.000 kişinin elindeki 238 milyon dolarlık borcu tahliye etti. Bir departman soruşturması, okulun “yaygın ve yaygın suistimal” içinde olduğunu tespit etti.

2021’den bu yana Biden yönetimi, Kamu Hizmeti Kredisi Bağışlama Programındaki 113.000 kişi için 6.8 milyar dolar ve toplam ve kalıcı engelli 400.000’den fazla borçlu için 8.5 milyar dolar dahil olmak üzere 750.000’den fazla borçlu için 18.5 milyar dolardan fazla kredi tahliyesini onayladı. Yönetim aynı zamanda azami Pell Grant’i ikiye katlamak ve okulları mezunlarının kazançlı istihdamından sorumlu tutan bir kuralı geri getirmek için bastırıyor – kar amacı gütmeyen kolejlere yönelik bir önlem.

Öğrenci borç krizini hem şefkatli hem de adil politikalarla ele alan bu hamlelerin hepsi iyiye gidiyor.

Bununla birlikte, ırksal zenginlik farkı gibi yapısal eşitsizlikleri çözmeyecekler. Borç affını destekleyenler, hedeflenen rahatlamanın yetersiz olduğunu ve daha geniş bir rahatlamanın açığı kapatmaya yardımcı olacağını savunuyorlar. Siyah üniversite mezunları, ortalama olarak beyaz akranlarından 25.000 dolar daha borçlu. Siyah borçluların yarısından fazlası, net değerlerinin öğrenci kredilerinin bakiyesinden daha az olduğunu bildiriyor. Ve siyah borçluların, beyaz akranlarına göre, bir derece almadan önce okulu bırakma olasılıkları daha yüksektir.

Ancak genel borç affı yardımcı olmaz. Brookings Enstitüsü’nün yakın tarihli bir raporunun sonucuna göre, yalnızca ırk veya sosyoekonomik statüye dayalı hedefli politikalar “federal öğrenci kredi programlarının neden olduğu eşitsizlikleri giderebilir.”

Şişirilmiş kolej harçları öğrenci borcundaki artışın bir parçası olsa da – ortalama öğrenci borcu on yıl önce 24.700 dolardan şimdi 36.800 dolara çıktı – üniversiteye gitmek için kredi alan öğrenci sayısının da arttığına dikkat çekiyor. Başka bir deyişle, Amerikalı öğrenciler üniversiteye gitmek için borç almaya devam ediyor çünkü bir derece hala refah vaat ediyor. Biden yönetimi, daha fazla öğrenci ve mezunun bu refahta daha iyi bir şansa sahip olması için üniversitenin satın alınabilirliği ve kredi geri ödemesiyle ilgili sorunlarla yüzleşmeye odaklanmalıdır.

The Times yayınlamayı taahhüt ediyor harf çeşitliliği editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

The New York Times Opinion bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@zeynep) ve Instagram .