Öğretmenlerim Beni Ben Yaptı

Dahi kafalar

New member
Bir genç olarak okul, evim dediğim yıkık dökük evden taşıdığım tarih ve edebiyat kitaplarıyla cesaretimi test etmeme izin verdi. Bedenim yoksulluk içinde kapana kısılmış olabilir ama zihnim özgürce dolaşabiliyordu. Tıpkı kanunen okuma yazma öğrenmeleri yasaklanan köleleştirilmiş atalarım için olduğu gibi, eğitim bir direnişti. Öğrenmek, benliğin bir iddiasıydı, şimdiki zamanımdan daha umutlu bir gelecek yaratmak için Tanrı’nın verdiği hakkın bir onayıydı.

Öğrenme sevgimin çoğu annemden geldi. Bize daha iyi bir geleceğin, kanıtları karnelerimizde bulunabilecek hayallerin ve sıkı çalışmanın diğer tarafında olduğunu söyledi.

Ancak ebeveynlerin ortaklara ihtiyacı var. Ebeveynler bizi amaçlarla okula gönderebilirler, ancak vizyonlarını birlikte imzalayacak öğretmenlere ihtiyaçları vardır. Öğretmenler, genç zihinlerde umut inşa etme veya yok etme, umut ekme veya kökünden sökme gücüne sahiptir. Amerika okullarında sunulan içerikle ilgili bir tartışmanın ortasında, aynı derecede acil olan, öğretmenlerin nasıl öğrettiği konusu kaybolma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Kaliteli öğretimin hayatımı değiştiren armağanına tanıklık edebilirim çünkü lisedeki ilk yılımda bir APUS tarih dersinde tam da bunu aldım.

Sınıfı öğreten Bayan Bailey, başından beri hepimize AP sınavına girebileceğimizi, sınavı geçebileceğimizi ve üniversite kredisi alacağımızı garanti etti. Üniversite kredisi küçük bir şey değildi. O sırada kız kardeşim Tuskegee’deki birinci sınıfındaydı. Aile ağacımızın her iki tarafında da üniversite diplomasını alan ilk kişi olacaktı. Bir lise öğrencisi olarak kolej kredisi imkansız görünüyordu ve sınav için tıslayacak param olmadığını protesto ettiğimde, Bayan Bailey fonun bulunmasına yardım etti.

Öğle yemeği sırasında ve okuldan sonra, bu ülkenin sık sık sorunlu ve bazen de görkemli tarihini araştırdığımız çalışma toplantıları düzenledi. Test sonucumu öğrendiğim gün, hayatımda bir dönüm noktası gibi hissettim. Üniversite kredisi alacak kadar iyi yapmıştım. Bayan Bailey bana şunları söyledi: “Lisede son sınıf öğrencisisin ve üniversiteye gidecek kadar zekisin. Ne istersen olabilirsin.” Aniden dünya daha büyük hissettim, puslu geleceğim biraz daha netleşti. O ders, lise tarih öğretmeni olma hedefiyle tarih bölümünden mezun olmamın nedeniydi.

Bayan Bailey bize yapabileceğimizi söylemekten fazlasını yaptı. O sadece güneş ışığı ve teşvik değildi. Bizi fikir sahibi olmaya ve onları savunmaya zorladı. Ve o yalnız değildi. Bizi malzemeyle ve kendimizle meşgul etmeye gerçekten çalıştığı bilinen bir öğretmen kadrosunun parçasıydı. Bay Crump, Platon’un mağarasında bizi oyaladı. Bayan Carter bize cümleleri bir araya getirmenin ve tutarlı argümanlar üretmenin arkasını öğretti. Bayan Miller bizi nihai soruları ortaya çıkaran literatürle tanıştırdı.

Amerika’nın dört bir yanında, sınıflarda ne öğretildiği konusunda hararetli bir tartışma var. “Çocuklarımıza ne öğretiyorlar?” sorusu. her yerde ebeveynlerin ve politikacıların dudaklarında.

Bunların bir kısmı korku tellallığı, çocukları ulusumuzun geçmişinin sıkıntılı yönlerinden koruma girişimi olarak reddedilebilir. Ama hepsi değil. Bir ebeveyn olarak, fikirlerin çocuklarıma nasıl sunulduğu konusunda derinden deva yapıyorum. Bu konularla ilgilenmek daha adildir. Bu ülkenin geleceğini düşünen herkes, gençlerinin nasıl şekillendiğini sorgulamalı.

Ancak sağlıklı bir sınıfı neyin oluşturduğuna dair temel soru, öğretilen materyalle sınırlandırılamaz. Öğretmenler, onaylanmış senaryoları okumakla görevli robotlar değildir. Öğrenmeye aşık olan çoğu öğrenci, bunu belirli bir müfredat nedeniyle değil, onlara düşünme izni veren bir öğretmenle karşılaştıklarından dolayı yapar. Büyük öğretmenler bizi filozofları, politikacıları, dini liderleri, şairleri ve yazarları binlerce yıldır rahatsız eden sorularla boğuşmaya zorluyor.

Toplumu, insanın gelişmesini artıracak ve acı çekmeyi sınırlayacak şekilde nasıl düzenleriz? İyi, doğru ve güzel nedir? Geçmişin günahlarını ve bu başarısızlıkların mirasının bizi bugüne kadar nasıl takip ettiğini nasıl anlamlandırıyoruz? adalet nedir? Aşk nedir ve neden bizi bu kadar incitir? İyi hayat nedir? Galaksilere emir veren bir Tanrı var mı, yoksa kaostan sadece ona dönmek için mi geldik?

Hocalarımdan aldığım bu soruların cevapları farklıydı. Eski eğitimcilerimin değerini onlarla aynı fikirde olup olmadığıma göre yargılamıyorum. Beni düşündüren ve onlardan ayrıldığımda beni cezalandırmayanlara değer veririm.

Bu nesil öğrencilerin karşı karşıya olduğu bir tehlike varsa, bu bilgi eksikliği değildir. İnternet var; politikacılar dünyanın dertlerini gizleyebileceklerini sanıyorlarsa aptaldırlar. Ebeveynler ve politikacılar, çocuklarının eğitimi konusunda gerçekten devasalarsa, sadece bir öğretmenin tartışmalı bir konu hakkında ne söylediğini sormamalıdırlar. Ayrıca öğretmenin bunu nasıl söylediğini ve öğrencilerin belirli bir ideolojik bakış açısına uygunluktan ziyade çalışmalarının kalitesine göre değerlendirilip değerlendirilmediğini sormalıdırlar.

Adil ve heyecan verici konuşmalar yapabilme yeteneği, tüm büyük öğretmenlerin sahip olduğu bir hediyedir. Kanun çıkarmak mümkün değil. Bu, amansız rakip gündemler tarafından bilenmiş veya moloz haline getirilebilecek bir hediyedir. Bunu iyi yapan ve mesleklerinden ümitlerini kesecek kadar fazla yüklenmeyen ve onlara düşük ödeme yapmayan öğretmenleri korumalıyız.

Birkaç yıl lise öğretmenliği yaptım ve şimdi bir üniversite profesörüyüm. Sınıfıma giren öğrenciler hayatın her kesiminden geliyor. Farklı ekonomik geçmişleri, biçimlendirici deneyimleri ve aile geçmişleri var. Politika ve din konusunda farklılık gösterirler. Kendileriyle aynı fikirde olmayanların sadece yanlış değil, temelde kötü olduklarını söyleyen sürekli bir sosyal medya ve haber medyası akışıyla beslendiler.

Akıldan ziyade utandırmaya ve bağırmaya daha yatkın bir kültüre aşinadırlar. Bu bireyler grubunu bir araştırma topluluğu haline getirmek benim ve her öğretmenin işidir. Başarımı tüm görüşlerimi benimseyen öğrenci sayısıyla ölçmem.

Cumhuriyetimizin başına bela olan sorunlara çözüm bulmak ve uygulamak kolay olsaydı, özlemini çektiğimiz umutlu gelecek bir süre önce gelirdi. Hayır, eğitimcilerin işi, bu neslin, bazıları hayal gücümüzün ötesinde, yeni ve umarız daha iyi yollar oluşturmasına yardımcı olmaktır.

The Times yayınlamaya kararlı harf çeşitliliği editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

The New York Times Opinion bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@zeynep) ve Instagram .