Örnek Azınlığınız Olmam Bitti

Dahi kafalar

New member
New York’ta büyürken sokak zekasını erken öğrendim. Başımı eğik, paramı çorabımda ve aklım işimde tuttum. 12 yaşında tek başıma metroya binmeye başladım ve lisede günde dört saat Queens’ten Bronx’a gidip geldim. Okulumuzun metro durağında bir sınıf arkadaşım bir yabancı tarafından suratından dövüldüğünde, o gün ve ondan sonraki her gün yine trenle eve gittim. Beni şaşırtmak çok zaman alıyor.

Ve yine de Kore asıllı bir Amerikalı olarak şimdi kendim ve bana benzeyenlerin hayatları için endişeleniyorum.

New York Polis Departmanı, Asyalılara karşı 2020’de 28 ve 2019’da üç olmak üzere geçen yıl 131 önyargı vakası bildirdi. Bu artış, geçen haftaki en son nefret akışını açıklamıyor: Polis memurları bir adamı tutukladı ve onu Manhattan’da iki saatlik bir çılgınlık sırasında yedi Asyalı kadına saldırmakla suçladı, bu sırada iddiaya göre kadınların çoğunu yumrukladı veya dirsekle vurdu ve birini yere itti.

Ve elbette Asyalılara yönelik tüm saldırılar nefret suçu olarak kaydedilmiyor. Geçtiğimiz birkaç ay içinde, Christina Yuna Lee Aşağı Doğu Yakası’ndaki apartmanına kadar takip edildi ve bıçaklanarak öldürüldü; Michelle Go, Times Meydanı’ndaki metro raylarına itildi; ve Yao Pan Ma, Doğu Harlem’de yere yatırılıp kafasına dövüldükten sonra aylar sonra komada öldü. Bunlardan sadece Bay Ma’nın öldürülmesi nefret suçu olarak etiketlendi.

Şubat ayında, Koreli işletmelerin kümelendiği Midtown Manhattan mahallesi K-Town yakınlarında bir Koreli diplomatın yüzüne yumruk atıldı. Ocak ayında, Hoa Nguyen, Clinton Hill, Brooklyn’de yiyecek almaya giderken kafasına birkaç kez yumruk atıldı. Daha bu hafta, Aşağı Manhattan’da bir metro treninde 41 yaşındaki Asyalı bir adamın yüzü kesildi. Bu saldırıların hepsi sebepsizdi. Ve başkaları da vardı, hepsini burada isimlendirmek için çok fazla.

Queens Temsilcisi Grace Meng geçen hafta, “Hiç kimse fiziksel saldırı korkusuyla yaşamayı hak etmez, ancak ne yazık ki, Asya Amerikan toplumundaki birçok kişi için korku birliğin halidir” dedi. “Kovid-19’un yayılması için günah keçisi olduğumuz için Asyalı Amerikalılar anlamsız şiddetin kurbanı olmaya devam ediyor.”

Asyalılara karşı daha birçok suç ve saldırının rapor edilmediğinden şüpheleniyorum – kısmen dil engelleri veya göçmenlik durumu nedeniyle, ama aynı zamanda topluluklarımızda sezgisel olarak anlaşılan kültürel bir fenomen nedeniyle. “Model azınlık” itibarımızı bozma korkusu. Ben büyürken Koreli göçmen ailem bana sık sık şöyle derdi: “Sorun çıkarma. Biz bu ülkede misafiriz.” Burada doğduğumu ve ailemin de Amerikalı olduğunu boşver.

Bu ülkedeki ırkçılık çok yönlüdür ve her etnik veya dini grubu farklı şekilde etkiler. Asyalılar saldırıya uğradığında, tarihsel olarak sahip olduğumuz şekilde yanıt vermemiz beklenir: Sessiz kalın ve çalışmaya devam edin, baş aşağı. Sözde örnek azınlıklar olarak, acımızı maskelemede ustayız.

Amerika’daki her Asyalı, kendimizi küçültmemizin istendiği zamanlarda sözlü sataşma veya klişeleştirme olaylarını hatırlayabilir. Bazıları fiziksel saldırganlık veya şiddet yaşamıştır. Bu olayların kontrolsüz kalmasına izin vermek – mikro saldırganlıklar veya çok daha kötüsü – hayatlarımıza daha az değer verildiği mesajını verir. Bir nüfusu ince yollarla insanlıktan çıkarmak, toplumun bazı üyelerini daha zararlı şekillerde saldırmaya teşvik eder.

Bu ülkedeki Asyalılara nasıl davranıldığından – kelimenin tam anlamıyla ve mecazi olarak itilip kakılmaktan- bıktım. Bu yüzden senin örnek azınlığın olmaktan vazgeçmeye karar verdim.

Okul boyunca ve kariyerimin ilk yıllarında Asyalıların beklentilerine göre oynardım. Her fırsat için minnettardım ve ailem çok sıkı çalıştı – ofis işleri onlara müsait olmadığı için haftada yedi gün bakkaliye torbaları – berbat etmem için. Yayıncılık işlerinden birinde, kimsenin istemediği matematik ve fen kitaplarına atandım; Hepsini itiraz etmeden aldım.

Bu beklentilere uymayı bıraktığımda bile, başkalarının hala model azınlık klişesine bağlı kalmamı istediğini gördüm. Ailemin neden sorun çıkarmamamı tavsiye ettiğini anlamaya başladım. Herhangi bir muhalefet dile getirdiğimde, hor görüldüm ve agresif bir şekilde benim yerime konuldu. Tipe karşı oynadığınızda kimse bundan hoşlanmaz.

Pulitzer ödüllü yazar Viet Thanh Nguyen’in belirttiği gibi, “Asyalı Amerikalılar hâlâ yeterince siyasi güce sahip değiller veya birçok Amerikalı Amerikalıyı ırkçı bir fikri yaymakta tereddüt etmeye sevk edecek kadar yeterli kültürel varlığa sahip değiller.”

Model azınlığın paradoksal bir özelliği, arka planda sessizce çalışırken baş aşağı çalışırken aynı anda görünmez olmamız ve kolay hedefler haline geldiğimizde hiper görünürlüğümüzdür.

Dehşete kapılmaktan yoruldum. Bu hafta sonu, yeğenimin Queens’deki ilk doğum günü partisinde – Kore kültüründe bir düğün kadar büyük ve neşeli bir kutlama – aile ve arkadaşlarla yaptığımız masa sohbeti, yaşlı ebeveynlerimiz için ne kadar korktuğumuz hakkındaydı. Asyalı olmayan insanların, derimizde yaşamadıklarında ırkın rolünü bu kadar çabuk küçümsemelerinden dolayı hüsrana uğradık. Zorlamaya hazır, zayıf, kolay hedefler olarak algılanmaktan bıktık. Özellikle Asyalı kadınlar olarak kendimizi tehdit altında, çaresiz ve susturulmuş hissediyoruz.

Geri itmeye başlıyoruz. Asyalı Amerikalı kadın işletme sahipleri, çevrimiçi trollerin ırkçı ve kadın düşmanı tehditleriyle karşı karşıya. New York City’de, savunuculuk grupları Asyalılara ve diğerlerine karşı önyargıyla mücadele etmek için şehir çapında eylem ve yasa değişikliği çağrısında bulunuyor. Başını eğip ağzını kapatmak artık çoğumuz için bir seçenek değil. Konuşmak için hem Asyalı hem de Asyalı olmayan seslere ihtiyacımız var. Seyirci etkisinin – bir şey görmek ama hiçbir şey söylememek, kabalıklara veya daha kötüsüne tanık olduğumuzda – saldırıların kendisi kadar tehlikeli olduğunu anlamaya başlıyoruz.

Brooklyn’den ayrılan F treninde geçenlerde, bir kadının neredeyse bir buçuk metre yukarıya çıkan yaşlı Asyalı bir kadını ittiği açık bir koltukta bir itiş kakış gördüm. iki eliyle onun yolu. Yaşlı kadın sendeleyerek geri çekildi. Uzun boylu kadın koltuğa oturdu.

Ben konuştum: “Onu zorlamana gerek yok.”

Sonra diğer binicilerden yardım almaya çalışarak tren vagonunun etrafına baktım. Ama hepsi kağıtlarını karıştırdı ya da telefonlarına baktı. Kimse gözüme çarpmadı.

Patricia Park (@patriciapark718) “Re Jane”in ve yakında çıkacak olan “Imposter Sendromu ve Alejandra Kim’in Diğer İtirafları”nın yazarıdır. Amerikan Üniversitesi’nde yaratıcı yazarlık alanında MFA programında profesördür.

The Times, editöre çeşitli mektuplar yayınlamaya kararlıdır . Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazı ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

Facebook , Twitter (@NYTopinion) üzerinden The New York Times Opinion bölümünü takip edin ) ve Instagram .