Paranızı Denetim Etmenizi Sağlayan 3 Soru

arkamikontrolet

New member
kimi vakit yaptığımız harcamalar fazla ‘gereksiz’ bir hal alıyor ve ortasında bulunduğumuz tüketim çılgınlığını düşündüğümüzde, bu harcamalardan hangisinin değerli, hangisinin gereksiz olduğu içindeki o çizgi daha da bulanık bir hal alabiliyor. Birden fazla vakitse paramızı daha makul kullanmak istememize karşın bunu nasıl ve neye göre yapacağımızı, nereden başlamamız gerektiğini birlemiyoruz.

Pekala, paramızı hakikaten de daha akla yatkın bir biçimde kullanmamız mümkün mü? Bugün sizlere bahsedeceğimiz üç soru, cebinizdeki paranın niye süratlice bittiğini açıklamanıza ve bu durumu güzelleştirmek için neler yapmanız gerektiğini anlamanıza yardımcı olabilir.

Para harcama alışkanlıklarımızı değiştirmek mümkün olabilir

Georgia Üniversitesi tarafınca yapılan yeni bir araştırmaya bakılırsa bu üç soruyu yanıtlamak, insanlara yaptıkları harcamalar hakkında fikir verebilir ve gelecekte davranışlarını değiştirmelerine potansiyel olarak yardımcı olabilir:

• İstediğimde daha fazla para harcayabileceğim durumları varsayım edebilir miyim?
  • Paramı daha âlâ yönetmek için neyi farklı yapmam gerektiğini biliyor muyum?
  • Yaptığım harcama yahut birikime beni neyin motive ettiğini biliyor muyum?
Bu soruların yöneltildiği ve 230’u bu sorulara olumlu karşılıklar veren iştirakçiler, emeklilik için ne çoğunlukla para ayırdıkları yahut kredi kartı faturalarının tamamını ödedikleri üzere para alışkanlıkları hakkında da bilgiler verdiler. tıpkı vakitte iştirakçilerin pay senetleri ve enflasyon üzere konulardaki mali ayrıntıları test edildi ve mali durumlarıyla ilgili telaşları soruldu.

Bunların akabinde iştirakçilerden aldıkları yanıtları tahlil eden araştırmacılar, insanların mali durumları hakkında nasıl düşündükleri ile mali davranışları içinde bir irtibat olduğunu gözlemledi. Çalışmanın kararında ise finansal bilgiyi geliştirmenin, harcama modellerini değiştirmek için motivasyon bulmanın ve finansla ilgili korkuyu azaltmanın olumlu finansal davranışların artmasıyla sonuçlandığı tespit edildi.

“Hepimiz yapmamız gerektiğini bildiğimiz ancak yapmadığımız şeyleri düşünebiliriz,” biçiminde konuşan araştırmanın baş muharriri ve Aile ve Tüketici Bilimleri Koleji’nde profesör olan Kristy Archuleta, “örneğin, her gün kalkıp çalışmam gerektiğini biliyorum. Daha fazla meyve ve zerzevat yemem gerektiğini biliyorum. Lakin bunları yapıyor muyum? Benim için güne bağlı. Birebir şey paramız için de geçerli.” sözlerini kullanıyor.

Pekala bu soruların yararı tam olarak ne?

Öte yandan daha fazla harcama olasılığınız olan durumları belirlemek, sizi para harcamaya iten tetikleyicileri varsayım etmeye yardımcı olabilir ve bu tetikleyicilerin ne olduğunu öğrendikten daha sonra onlardan kaçınmanın yollarını öğrenmek mümkün olabilir. Finansal koçlar ve planlamacılarla müşterilere daha âlâ yardımcı olmalarına yardımcı olmak için çalışan Archuleta, “Belki gerilimli olduğunuzda daha fazla para harcayacağınızı bilirsiniz zira bu gerilimle bu türlü başa çıkarsınız” diyor ve “Yani, tahminen bilgisayarınızın başında oturup Amazon’a bakmak yerine kalkıp yürüyüşe çıkmalısınız.” diye de kelamlarına ekliyor.

Sizi harcamaya yapmaya yahut tasarruf etmeye yönlendiren şeyin ne olduğunu anlamak, bütçenizde kalıcı değişiklikler yapmak için bir motivasyon kaynağı sağlayabilir. Para biriktirmeye sizi motive eden şeyin ne olduğunu bilmek, para biriktirme alışkanlığınızın daha sistemli bir hal almasını ve artmasına yol açabilir. Üstte bahsettiğimuz üç soruluk kıymetlendirme ise paranızla yaptıklarınızı niye yaptığınızı değerlendirmeye başlamak için düzgün bir başlangıç noktası misyonu bakılırsabilir.

“Örneğin, ‘Paramı daha yeterli yönetmek için neyi farklı yapmam gerektiğini biliyorum’ tabirini ele alalım. Bu kusursuz. Buna, şunun üzere bir soruyla devam edin: Bunu yapmanıza yardımcı olmak için bugün yapabileceğiniz bir şey nedir?” biçiminde kaydeden Archuleta, devamında ise “Belki de bu sorunun yanıtı dışarıda yemek yemeye para harcamak zorunda kalmamak için öğlen yemeğini iştilk evvel hazırlamaktır. Yapılabilecek tek şey nedir? Seni motive eden şey nedir?” sözlerini kullanıyor.