Patates Latke Kokteyli, Herkes?

Dahi kafalar

New member
2021 kışında, Başkan Biden’ın göreve başlamasından kısa bir süre sonra, başka bir kadın gözyaşları içinde ayrılırken küçük bir ev partisine girdim. Bana Bernie Sanders’ın özel bir kampanyacısı olan kadının evin şömine rafında parka ve dev eldivenler gibi bir Sanders bobblehead ile karşılaştığı söylendi ve bu onun için çok fazlaydı.

Biraz sevgi dolu kitsch’e büyük bir tepki gibi görünüyordu. Ama birkaç hafta önce New York’ta Maccabee Bar’ın açılacağını duydum ve anladım. İbrani Çekiç kokteylleri, tuhaf ortaçağ görünümlü dreidel duvar kağıdı ve şunlarla dolu bir logo: o sahte İbranice yazı tipi, bu bar geçici bir Hanukkah kitsch tapınağıdır. İlk yanıtım şuydu: Hayır, lütfen, şimdi olmaz. Kanye West’in Hitler’e övgüsü ve Donald Trump’ın sadakatsizlik ve beyaz üstünlükçü Nick Fuentes’in Mar-a-Lago’daki kazası nedeniyle Amerikan Yahudilerini alçakça azarlaması ve Dave Chappelle’in “Saturday Night Live”daki açılış monologunun korkunç ip yürüyüşü arasında değil. Bu gerçekten patatesli gözleme (“latka ekşi” aromalı, Tanrı yardımcımız olsun, patatesli) üzerine nostaljik bir kokteyl riff zamanı mı? Yahudiler olarak bizler, şaka olmayan sağlam bir şekilde kültürümüze, Yahudiliğimize sahip çıkamaz mıyız?

Kitsch, Amerikan Yahudi müzelerinde dolaşan dev “OY/YO” heykelinden her şeyin simit olarak her şeyin yükselişine kadar her şeyin kanıtladığı gibi, günümüz Yahudiliğinin büyük bir bölümünde kol geziyor, öyle ki bir tür varsayılan haline geldi. göğüs. Mühlet olmak için, Noel’in kitsch bir yanı var ama aynı zamanda yeşil yapraklı gemütlichkeit’i, sığ gece yarısı Ayini var. Öte yandan Hanukkah – tuhaf damarsız mermer menora veya el yapımı İsrail spatulası dışında – bugün kitsch yemiş gibi hissedilebilir bütün

“Haydi aydınlanalım” sözlerinin işlendiğini gördüğüm Hanukkah teçhizatının miktarını sayamıyorum, altın püskürtülmüş dinozor menorah çeşitleri, “Llamakah” ürünlerinin çiçek açması – ki bunlar yalnızca geçici bir heves olarak bilinir. Yahudi ışık şenliği ile evcilleştirilmiş bir Güney Amerika devesinin ikizi. Dreidel çoraplardan, Yahudi kahvaltı aksesuarlarından, uzun kollu kardan adamlardan, banklardaki mensches’ten uzaklaşamazsınız. PetSmart şimdi kertenkeleler için çirkin bir Hanuka kazağı satıyor.

Bunların bir kısmı, herhangi bir şakanın bir T-shirt’e dönüştürülebildiği veya işlevsel bir menoraya 3 boyutlu olarak basıldığı ve günler içinde pazara gönderildiği Amazon, Etsy ve Instagram mağazalarının bir internet hikayesidir.

Ancak özellikle Hanukkah kitsch söz konusu olduğunda, tarih önemlidir. Amerika’ya gelmeden önce Hanuka, küçük ve genellikle gözden kaçan bir tatildi. 19. yüzyılda, Avrupalı Yahudiler teneke şeritler veya içi oyulmuş bir patates üzerine doğaçlama bir menora uydurabilir ve buna bir gece diyebilirlerdi. Ancak 20. yüzyılın başlarında, kısmen birçok Yidiş konuşan Amerikalı’nın Yeni Dünya’ya geçiş töreni olarak Noel’i kutlaması nedeniyle, Hanukkah’ı büyük bir tatil – şarkılar, yiyecekler ve ritüellerle ev içi bir şenlik – yapmak için bir baskı vardı. , giderek daha çok çocukları hedefliyor. Hanuka, kesinlikle bir Amerikan dehasının eseridir. Ve tabii ki Amerikan pazarlaması. 20. yüzyılın ortalarına gelindiğinde, böyle bir yenilik zaten vardı: folyo kaplı çikolata paraları, Davut Yıldızı süslemeleri, tekli plaklar, plastik topaçlar, müzikli şamdanlar ve yaklaşık yarım kilo krema içeren kalıplanmış bir karışım olan menora salatası tarifleri içeren yemek kitapları. peynir.

Bir bakıma, Hanukkah bu bol şeyi kaldırabilirdi çünkü hikayesi İbranice İncil’de geçmeyen tatilin anlamı her zaman bir boşluk doldurma olmuştur. Lambası bir gecelik yağda sekiz gece yanan Kudüs’teki yeniden adanan mabedin mucizesi hakkında mı? Yoksa Helenleşmeye karşı ayaklanan küçük bir Yahudi bağnaz grubu – Makabiler – hakkında mı?

1960’larda ve 70’lerde, yeni İsrail Devleti’nin kaslı Yahudiliği, savaşçı Maccabees ile bir tutuluyordu. Son on yıllarda, asimilasyon karşıtı milliyetçilikleri, Yahudi bayramlarının bu en asimilasyoncu gününde – özellikle dinler arası aileler için – daha çirkin görünüyordu. Beyaz Saray menora ışıklandırmasında en çok istenen şey iç savaş ve köktendinciliğin kutlanması değildir. Yani bu günlerde, Hanuka’nın nedeni açık bir soru olmaya devam ediyor.

Son zamanlarda, Hanukkah kitsch’in anlamda bir başarısızlıktan ziyade kendi başına bir tür cevap olabileceği fikrine varmaya başladım.

Birkaç gün önce eşcinsel Yahudiler için bir parti grubu olan Hebro’ya ait web sitesine rastladığımda fikrim değişti. Hebro tüm peynirlere ve tüm kelime oyunlarına sahiptir. Roş Aşana için “Yüksek Bayramlar” etkinlikleri yapar; Purim için bir “Homotashen” partisi düzenledi (Purim’in geleneksel kurabiyeleri hamantaschen üzerine bir riff); ve Noel’de gidecek bir yere ihtiyaç duyanlar için yıllık bir “Jewbilee” sunuyor. Hebro’nun düzenli drag sanatçılarından birinin adı zarif bir şekilde Hanukkah Lewinsky’dir.

Bilenler için kamp her zaman bir bağ dokusu, bir sevgi halk dili, bir içerinin, bir içselliğin, kendi yivlerine dayanacak kadar sıkı bir topluluğun olduğunu doğrulayan bir iç şakası olarak var olmuştur. Belki Yahudi kitsch’i de aynı şekilde işliyor?

Yine de yakın zamanda “Seni bir latke seviyorum” yazan bir önlük giymeyeceğim, ama bir İbrani Çekici için Maccabee Bar’a uğrayabilirim. Amerikan Yahudilerinin bir arada duracağı bir yer. Ve bu sezon, kendi içinde anlamlı.

Mireille Silcoff, “Chez l’Arabe”nin yazarı ve Yahudi salonlarının organizatörüdür. The New York Times Magazine’e düzenli olarak katkıda bulunmaktadır.

The Times yayınlamaya kararlı çeşitli harfler editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

The New York Times Görüş bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@NYTopinion) ve instagram .