Rusya, Tüm Haberlerin Sahte Olduğu Yer

Dahi kafalar

New member
Biz ancak aldığımız bilgi kadar iyiyiz. Sadece siyasi liderlerimiz hakkında rasyonel görüşler oluşturabilecek ve yaşamlarımız hakkında akıllı kararlar verebilecek kadar temelli, aydınlanmış olarak. Yalanlarla beslenirsek, kayboluruz. Kurguyla geçinirsek, bir fantezi dünyasında yaşarız.

Rusya şu anda bir dereceye kadar bir fantezi ülkesi. Ukrayna’da olup bitenlerle ilgili hükümetin desteklediği anlatının acımasızca düzenlendiği, cüretkarca manipüle edildiği ve neredeyse gerçeğe tamamen zıt olduğu bir yer.

Ve bu, ülke çapındaki cesur protestolarda açıkça görülen pek çok Rus’un savaşa muhalefetini bastırmasa da, Vladimir Putin’in kurguları, herhangi bir barış olasılığı için derinden olumsuz sonuçlar doğuracak kadar belirgin ve yaygındır: Neden? Halkının belirleyici bir çoğunluğu, bunun Rusya’dan nefret eden bir Batı tarafından çılgınca orantısız bir şekilde savrulan sınırlı bir operasyon, gerekli bir nefsi müdafaa eylemi ve asil, fedakar bir eylem olduğuna inandırıldığında, acımasız toprak gaspını sona erdirmesi için ona baskı yapıyor. İyi Ukraynalıları, aralarındaki acımasız Nazilerden kurtarmak için mi?

İnsanların kalbini kazanmak için bir lider, kaderini iyileştirmek için çok çaba sarf edebilir. Ya da bir lider, Putin’in seçtiği daha ucuz ve kolay yolu seçip beyinlerini yıkamaya çalışabilir. Bu büyüklükteki sansür şu anlama gelir: beyin yıkama. Putin, özgür basının olağanüstü önemi ve zıt anlamlısının ölümcül yıkıcılığı hakkında kesin bir eğitim veriyor. Bunu yakından dinlemeliyiz – çünkü Rusların Batı’da bizlerin baskıcı bir hükümetin ellerinde deneyimledikleri gerçekliğin çarpıklığı sıklıkla kendimize oluyor.

Rus hükümeti, Rus propagandasına, olayların rekabet eden ve daha az gurur verici versiyonları tarafından meydan okunmasın diye, sosyal medyayı kısıtlamak için harekete geçti. Ve Cuma günü, Putin, Neil MacFarquhar’ın Salı günü The Times’da açıkladığı gibi, “devletin askeri kampanya hakkında ‘yanlış bilgi’ olarak değerlendirdiği herhangi bir haber için 15 yıla kadar hapis cezası öngören” yeni bir yasayı imzaladı.

“Yanlış” olarak nitelendirilen nedir? Örneğin, Rusya’nın Ukrayna’ya müdahalesi için “savaş” kelimesini kullanmak. Birliklerinin akınını bir başkası için “istila” olarak nitelendiriyor. Putin’in tercih ettiği tabir “özel askeri harekat”, yani Rus halkının kullandığı tabir bu. Ve bu, Rusya’yı boğan ekonomik yaptırımları, uzun süredir ülkeyi yok etmeye niyetli olan düşmanların fırsatçı aşırı tepkisi olarak gösteren bir cümle. Kim böyle bir kötülüğün altında ezilir? Hangi kendine saygısı olan Rus teslim olur?

Neil, birkaç gün boyunca Rusya’da yayınlanan haberleri değerlendirdi ve “Kremlin’in savaşını sterilize etme çabalarının boyutuna” hayret etti. Rusya’nın devlet havayolu şirketi Aeroflot’tan kadın pilotlar ve mürettebat üyeleriyle yakın zamanda televizyonda yayınlanan bir toplantıda, Putin’e Rusya’nın Ukrayna’daki eylemlerinin olası sonucu hakkında soru sorulduğunu ve cevabının “Ukrayna gerçeği – şehirlerin şiddetli yıkımı” tamamen göz ardı edildiğini kaydetti. ve Rus ordusunun kasabaları, sivil ölümleri, milyonlarca mültecinin umutsuz göçü.”

Bunun yerine Putin, “Kiev’deki hükümetten yaklaşık 10 kez Naziler olarak bahsetti” diye yazdı Neil. “Söz her yayında durmadan tekrarlanıyor. Bu fikri güçlendirmek için haber kanalları sıklıkla gerçek Nazilerin siyah beyaz görüntülerini gösteriyor.”

Sonuç mu? “Ukraynalılar anavatanlarındaki Rus saldırılarının yıkımıyla uğraşırken, birçoğu Rusya’daki Rus askerlerinin masum insanları bombalayabileceğine ve hatta bir savaşın yaklaşmakta olduğuna inanmayı reddeden aile üyelerinden kafa karıştırıcı ve neredeyse gerçeküstü bir tepkiyle karşılaşıyor. Valerie Hopkins Pazar günü The Times’da açıkladı.

Doğru bilgiden mahrum kalan Ruslar, ABD’nin Ukrayna’da biyolojik ve kimyasal silahlar geliştirdiğine dair yaygın bir iddia da dahil olmak üzere dezenformasyona boğuluyor. Beyaz Saray basın sekreteri Jen Psaki dün gece bir Twitter iletisinde, “Bu akıl almaz” dedi ve “Rusların icat edeceği konusunda uyardığımız sahte bahane türlerini” örneklediğini ekledi.

İnsanların gerçeklerden ne kadar uzaklaşabildiği şaşırtıcı. Sonra tekrar, değil. Burada, Amerika Birleşik Devletleri’nde, birçok Amerikalı arasında, Rusya ve Ukrayna ile ilgili olarak değil, 2020 seçimleri, aşıların güvenliği ve etkinliği ve daha pek çok konuda bunun gerçekleştiğini izledik.

Serbest fikir ve veri akışından ve gerçek içgörülerden tam olarak yararlanmak yerine, çoğumuz gönüllü olarak temsili olmayan bir damlama ile idare ediyoruz. Sonuç, Rusya’nın şu anki kadar komik ve trajik olan alternatif bir gerçeklik değilse, yine de bir çarpıtma ve başlatması tehlikeli bir durum. Biz sadece aradığımız bilgi kadar iyiyiz.

For the Love of Lyrics

Jason Isbell Kredi… Erika Goldring/Getty Images)

Jason Isbell “dünyanın en iyi yazarlarından biri haline geldi. saygıdeğer müzisyen David Crosby, neredeyse iki yıl önce David Peisner tarafından The Times’da yayınlanan bir makalede şöyle demişti. Olay, Isbell’in “Reunions” albümünün piyasaya sürülmesiydi. Crosby şöyle devam etti: “Gerçekten iyi yazarlar hakkındaki fikrim Paul Simon, Joni Mitchell, Bob Dylan.”

Bu büyük bir övgü, ancak bazılarınızın bana İsbell’i müjdeleyen mektuplarınıza yazdıklarının yanında ölçülü. Wilmington’dan John Jordan, Beaufort, SC’den Del. Anne Parker Ballance, “Bugün yazan en iyi şarkı yazarı,” dedi: “O, The is. En iyi. Söz yazarı. Durmadan.”

Güneyli bir şarkıcı, söz yazarı ve gitarist olan Isbell, amatörler için soloya ek olarak Drive-By Truckers ve The 400 Unit gruplarıyla albümler kaydetti. İş. 2018’de, sevgilisi ve ilişkileri hakkında kendisini en çok şaşırtan şeyi belirlediği “If We Were Vampires” ile En İyi Amerikan Kökleri Şarkısı dahil olmak üzere birçok Grammy Ödülü kazandı:

Gordon Crain (Seneca, SC) bu satırları özel olarak işaretledi. Ann McLaughlin (Portland, Ore.), “Different Days” şarkısından bu kafiyeye işaret etti:

“Live Oak” şarkısı akıldan çıkmayacak şekilde başlıyor:

Ama beni en çok etkileyen Isbell’in kafiyeli olmayan ifade dönüşleri ve metaforla yolu. “Goddamn Lonely Love” adlı şarkısı iki değerli örnek sunuyor. “Sahip olduklarınızdan iki tane alacağım ve sahip olduklarınızın hepsini alacağım” diye şarkı söylüyor bir noktada. Bir diğerinde: “Pekala, gerçekten boğulmuyorum çünkü buradan sahili görüyorum.”

En ateşli hayranları onun şarkı sözlerini uzun uzadıya tartışıyorlar, örneğin işine adanmış bu Facebook grubunda.

Crosby’nin Isbell’i Joni Mitchell ile karşılaştırmasına gelince, belki. Isbell’in şarkı sözlerini karıştırdığımda bolca mücevher buluyorum, ancak hiçbiri “A Case of You”dan şu efsanevi dizelerinden daha parlak değil:

“For the Love of Lyrics” aylık olarak çıkıyor( is). Bir söz yazarı ve şarkı aday göstermek için lütfen bana buradan , adınız ve ikamet yerinizle birlikte e-posta gönderin. “Cümlelerin Aşkına” bir sonraki haber bülteni ile geri dönecek; Aynı bağlantıyı, bunun için son nesir parçalarını önermek için kullanabilirsiniz.

Ne Okuyorum

• My Times meslektaşı Elizabeth Williamson’ın yeni kitabı “Sandy Hook: Bir Amerikan Trajedisi ve Gerçeğin Savaşı” geldi. Salı günü çıkan, sadece kalp kırıklığı ve siyasi kararlılığa yol açması gereken bir ilkokulda korkunç bir kitlesel çekimden ortaya çıkan acımasız ve gülünç komplo teorilerinden çok, çok daha fazlası. Katliamla ilgili muhalif anlatıları, gerçekliğe yönelik saldırıların habercisi ve planları olarak akıllıca çerçeveliyor. Elizabeth, Sandy Hook’tan 6 Ocak 2021’de Capitol’deki ayaklanmaya kadar uzanan bir çizgi izliyor. Ve son derece rahatsız edici birçok ayrıntı arasında, en önde gelen ve üretken Sandy Hook komplo teorisyenlerinden birkaçının akademiden geldiği gerçeğini de içeriyor. Örneğin, Minnesota Üniversitesi’nden emekli bir felsefe profesörü olan James Fetzer, katkıda bulunanları arasında doktoralı altı kişinin de yer aldığı 400 sayfalık “Sandy Hook’ta Kimse Ölmedi” kitabının editörlüğünü yaptı. Elizabeth bana, “Bu grup, resmi anlatıları rutin olarak bir kenara bırakıp komplocu anlatılar lehinde olup olmadığınızı belirlemede politikanın değil psikolojinin daha tutarlı bir belirleyici olduğunu öne süren araştırmaların altını çiziyor,” dedi. Pazartesi günü Times, kitabından bu uyarlamayı yayınladı.

• Bir başka yeni kitap, hemen doğru gelen bir argüman ortaya koyuyor: Rastlantısal olduğunu düşündüğümüz olayların çoğu, Amerikan yaşamındaki yetersiz teyakkuz ve büyük eşitsizliklerden kaynaklanıyor. Gazeteci Jessie Singer tarafından yazılmış ve “Kaza Yok: Yaralanma ve Felaketlerin Ölümcül Yükselişi – Kim Kar Ediyor ve Bedelini Kim Öder” başlıklı.

• Nathan Heller tarafından The New Yorker’da yayınlanan yeni bir makale, “Elit Bir Devlet Okulu Herkese Açık Olduğunda Ne Olur”, sıcak düğme konusuna soğukkanlı bir şekilde değiniyor.

• Rus oligarkları hakkında: Uzun yıllar The Times için Moskova’dan haber yapan Alessandra Stanley, Air Mail’de Putin’in bu kleptokratlar sınıfını yaratmada çok önemli bir Amerikan yardımına sahip olduğunu açıklıyor. şimdi kaçak.
Kişisel Bir Not Üzerine

Kredi… Thomas Barwick/ Getty Images

Sağ gözümdeki bulanık görmeden sonra gördüğüm ilk doktorlardan biri bana bir Benzer bir kaderin sol gözümün başına gelme ihtimali yüzde 40. Uçaklarda ek oksijen kullanarak bu sonuca karşı korumalıyım, dedi; Sadece bir doktor notu sunsaydım havayolları bunu bana sağlardı.

Ancak kısa süre sonra hakim olan tıbbi bilgelik, sol göz olasılığımın yüzde 20’ye yakın olduğuydu. Diğer doktorlar oksijenin gereksiz olduğunu düşündüler. Ve bana vermesini istediğim iki havayolu bunu yapmadıklarını söyledi – doktor notu veya doktor notu yok. Ayrı bir şirketle iletişim kurmam ve bir sürü para ödemem gerekir.

Durumum için deneysel tedavilerin iki klinik denemesinden geçerken, kabaca tahminime göre bir düzineden fazla tıp uzmanıyla etkileşime girdim. Hiç kimse bana körlük hayaletiyle karşı karşıya kaldığımda duygusal olarak mücadele edip etmediğimi ve bir tür danışmana sevk edilmek isteyip istemediğimi sormadı.

Bunların hepsini şikayet veya kin duymadan anlatıyorum: Büyük bir kısmı Dr. Oxygen-on-the-Plane dahil olmak üzere mükemmel bir bakım gördüm. Önemli bir ders olduğu için anlatıyorum. Tıbbi serüvenimi, özellikle yaşlandıkça tüm insanların karşılaştığı mücadelelerin bir temsilcisi olarak gösteren “Alacakaranlığın Güzelliği”nde yazarken:

Kesinlikle savunmuyorum Bu dijital çağda çok yaygın olan bir tür uzmanlığa aldırışsızlık, çok fazla insan gerçeğin değil, belirli bir duygusal deneyimin veya psikolojik doğrulamanın peşinde oldukları için düpedüz sinizm veya tuhaf komplo teorilerine yöneliyor. Bir nüans için, aynı anda iki hafif çelişkili düşünceyi tutmak için çağırıyorum.

Pandeminin bize öğretmesi gereken buydu. Uzmanlar, bizi hayat kurtaran aşılara hızlandırarak paha biçilmez ustalıklarını kanıtladılar. Ama aynı zamanda bazı yanlış tahminlerde bulundular – bu bilimsel sürecin gerekli bir parçası – ve hala birçok Covid gizemini çözmeye çalışıyorlar.

Benzer şekilde, doktorunuz sizden daha fazlasını bilir ama her şeyi değil ve onun hatırı sayılır eğitiminden en iyi şekilde yararlanarak, kendinizi eğiterek — daha iyi sorular sorarak, en kapsamlı ve yaşadıklarınızla ilgili ayrıntıları, basarak (mantık dahilinde) ve teşvik ederek (nezaket çerçevesinde). Yine kitaptan:

Geçen hafta yayınlanan “The Beauty of Dusk”, The Times Ciltli Kurgu Dışı ve Birleşik Baskı ve E-Kitap Kurgu Dışı En Çok Satanlar listelerini bu hafta yaptı. “The Axe Files” podcast’inin bu bölümü için David Axelrod ile kitap hakkında konuştum ve yarın gece HBO’nun “Real Time With Bill Maher” programında görüneceğim.