Sarhoşken Araba Kullanmanın Bana Öğrettikleri

Dahi kafalar

New member
Yıllardır gay bara gitmemiştim. Uygunsuz bir şekilde müsait olmayan erkekleri gezmek için Covid ve bağımlılık yapan “flört” uygulamaları arasında, neredeyse tuhaf bir fikir gibi görünüyordu. Ancak Yeni Yıl akşamı, 2022’nin ilk Cumartesi günü – ki bu çok ihtiyaç duyulan kuru bir Ocak ayının başlangıcı olabilirdi – San Diego’nun sıkılmış, boşanmış, New York’tan neredeyse yaşlı bir turiste sunacak başka bir şeyi yoktu. . Bu yüzden kiralık üstü açılır arabamı tatmin edici olmayan bir bara ve ardından daha ilginç bir bara, San Diego Eagle adlı küçük bir deri dalışına sürdüm.

Kayaların üzerindeki bir Vahşi Hindi, onlarca yıldır ağır bir içici olan benimle sık sık gittiği gibi, diğerine yol açtı. Bar saat 2’de kapandığında araba kullanmamam gerektiğini biliyordum. Ama kepenk kapatılmış bir mahallede ayılmak için yiyecek ararken tökezledikten sonra kiralık arabama düştüm.

Kaldırımdan uzaklaşırken önümde park etmiş arabanın yolcu yan aynasını çentiklediğimi fark etmemiştim. Arabayla uzaklaşırken bir adamın neden şiddetle camımı yumruklamaya başladığını da anlamadım. Beş dakika sonra otelimin park yerinde güvendeydim, indim ve El Cajon Bulvarı’nda McDonald’s’a doğru bir blok yürüdüm. Orada birkaç polis beni dışarıda çevreledi, beni bir devriye arabasına attı ve kelepçeledi.

“Bu bir tuzak,” diye bağırdım. “Bir gey bardan çıktığım için profilimi çıkarıyorsun!”

Bir memur kibarca aksini söyledi ve arabamın camındaki adam beni ihbar etmek için aradıktan sonra, bir helikopterin düzensiz sürüşümü görüntülediğini söyledi. Alkol ölçer testi yaptırmam, düz bir çizgide yürümem ve soruları yanıtlamam gerekiyordu. Koronavirüsün Omicron varyantı yükselirken etrafımdaki polislerin neden maske takmadığını öğrenmek istedim. Benim buyurgan öfke nöbetlerimi görmezden geldiler. Dakikalar sonra bir polis arabasının arkasındaydım.

Şehir merkezindeki bir polis karakolunda bir hücreye atıldım ya da belki buna tutma tankı deniyordu. İçeride, rahatsız edici olmayan ışıkların altında, birisi bozuk bir telefonunun altındaki iki çelik banktan birinde, başına bir ceket geçirmiş halde uyuyordu. Yanında kapaksız bir tuvalet linolyum gri zemine taşmıştı.

Saatler geçtikçe daha fazla adam bize katıldı. Hiçbiri benim kadar heyecanlı görünmüyordu, modaya uygun bir restoranda masa bile bekleyemeyen biri. Bir adam bana nazikçe bilekliğimdeki numarayı kullanarak davamı alan ve bölgedeki tek arkadaşımın, espri anlayışı olan bir boşanma avukatının numarasını bulan bir kefalet memurunu nasıl arayacağımı söyledi.

Sabah yanına vardığımda, “Birisi ilginç bir gece geçirmiş,” dedi.

Hayatta sahip olduğum destek sayesinde sonunda sona ereceğini bildiğim bir deneyimin yeniliği göz önüne alındığında, bir bakıma haklıydı.

Bu adamların çoğu daha önce hapse girmişti. Çoğunun kefalet için parası yok gibiydi ve birçoğu anne babasını veya eşini aramak zorunda kaldıklarında, özellikle de onlara ne kadar ihtiyaçları olduğunu söylediklerinde, sesi utanmış görünüyordu.

16 saat sonra bir salamlı sandviç ve küçük bir kutu sütle serbest bırakıldım. Ayrıcalığımın güçlü bir kolonya gibi koktuğunu hissedebiliyordum ve hücre arkadaşlarımdan biri, hayranlıkla kuşku arasında bir şeyle, “Kefaletini ısmarlayacak bir arkadaşın mı vardı?”

Aylar sonra, büyük para cezaları, 16 saatlik toplum hizmeti, avukat ücretleri ve tıslamak için kırık bir araba aynasının ardından, Zoom’da California mahkemesi tarafından zorunlu kılınan 90 dakikalık 90 dakikalık DUI grup rehabilitasyon toplantılarının ilkine katıldım. Önümde de altı tane iki saatlik eğitim vardı.

Grup rehabilitasyon toplantısında, araba sürerken aşırı derecede sarhoş olmak yerine iftiraya uğramakla ilgili hoşnutsuz ayrıntılarla doldurduğum hikayemi anlatarak kendimi tanıtmak zorunda kaldım. Bir avukatım olduğunu söylediğim için pişman oldum çünkü kolaylaştırıcımız kimsenin yasaların üstünde olmadığını anlamamı sağlamak için bunu değerlendirdi. (Paul Pelosi bunu geçen bahar Napa, Kaliforniya’da bir akşam yemeği partisinden sonra sarhoşken araba kullanmakla suçlanıp tutuklandığında öğrendi.)

Kolaylaştırıcı, “Ne kadar paranız olursa olsun, hiçbir şey bunu düzeltmeyecek” dedi.

Sertti, kurallara takıntılıydı ve önümüzdeki aylar ona inanılmayacak kadar uzun geliyordu. Grupları değiştirmeye çalıştım. Ancak hizmeti sağlayan ajans yardımcı olamadı.

Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi’ne göre, her 45 dakikada bir alkollü araç kullanma kazasında bir kişi ölüyor. Bu kasvetli istatistik, Kongre’nin 2021’de altyapı tasarısına eklediği, otomobil üreticilerinin 2026 gibi erken bir tarihte otomobil üreticilerinin araçlarını sürüş bozukluğunu önleyebilecek teknolojiyle donatmasını gerektiren yetkilendirmenin arkasında yatıyor. O zamana kadar irade ve sağduyu çoğumuzun sahip olduğu tek ekipman.

Küskün bir ergen gibi programıma sadık kaldım ve kendime rağmen bir iki şey öğrendim. Eğitmenimiz, her üç sarhoş sürücüden birinin eğitimde öğrendiklerini unuttuğunu ve başının daha büyük belaya girdiğini söyledi. Her bir alkol atışının kan dolaşımından çıkmasının saatler sürebileceğini öğrenmek – su veya kahve içmek veya bir şeyler yemek pek bir işe yaramıyor – dışarıda geçirdiğim gecelerde amaçlanan netleştirici etkiye sahipti.

Kursumu bitirdiğimde, sarhoşken araba kullanmak düşünülemezdi ve ayrıca Manhattan’larımı ve martinilerimi azaltmış ve 15 pound kaybetmiştim. Bize kendi mücadelelerini üzücü ayrıntılarla anlatan sert grup liderimize karşı küçümsemem, takdire dönüştü. Her nasılsa, pervasız sürücülerden oluşan bu beklenmedik grup, aileden olmasa da bana tanıdık gelmişti ve birlikte geçirdiğimiz normal zaman, duygusal bir yük haline gelmişti.

Son görüşmemin sonunda üyeler bana şans diledi. Sonra grup liderimiz bana iyi teklif verdi ve beni geri beklemediğini ekledi. Toplantıyı sonlandır düğmesine bastı ve gitti, çarşamba günleri bana boş zaman ve kaydım için kursu tamamladığımı belirten bir sertifika bıraktı.

Başka bir Ocak ayı geçti – bu sefer çok daha kuru. Tutuklanmamdan bir yıldan fazla bir süre sonra ve son grup toplantımdan aylar sonra, şu anda devam eden şey, bir uyanıklık duygusu. Ayrıca gecikmiş bir utanç duygusu. O yılbaşı gecesinde vermem gereken tepki kızgınlık değil, pişmanlık ve aşağılanmaydı.

Hayat tehlikelerle dolu ve çoğu risk almaya değer. Sarhoş araba kullanmak bunlardan biri değil.

Bob Morris, “Assisted Loving”, “Bobby Wonderful” ve “Crispin the Terrible”ın yazarıdır. Sık sık New York Times yazarıdır,

The Times yayınlamaya kararlı çeşitli harfler editöre. Bu veya herhangi bir makalemiz hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

The New York Times Görüş bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@NYTopinion) ve instagram .