Sigaraya Gelen Artırım, Tüketimi Azaltmış Olabilir mi?

arkamikontrolet

New member
Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde sürat kazanan artırım bombardımanı 2022 yılı başladığından itibaren de devam ediyor. Hatırlayacağınız üzere vatandaşlar, yeni yılın birinci sabahında doğal gaz ve elektriğe gelen dev artırımlara uyanmışlardı. Üzerinden daha bir hafta bile geçmeden şehirlerarası otobüslere de tarihi artırım gelmişti. Yaşanan bu artırımlardan hem vatandaş birebir vakitte esnaf büyük ziyan almaya devam ediyor.

Buna ek olarak geçtiğimiz günlerde sigara ve alkolün ‘özel tüketim vergilerine’ gelen %47 oranındaki artırım, vatandaşlardan yansıların yükselmesine yol açtı. Pekala, gösterilen bu yansılar tüketim oranına da yansımış olabilir mi? NG Araştırma tarafınca yürütülen bir çalışma, tüketicilerin artırımlardan daha sonra sigara tüketimini azaltıp azaltmadıklarını araştırdı.

Tüketimde pek bir fark yok:

2022 yılının 4 ve 6 Ocak tarihlerinde Türkiye’nin dört bir yanından seçilen 1768 vatandaşın yer aldığı çalışmada %47’lik kesitin sigara içtiği ve %53’lük kesitinin de sigara içmediği tespit edildi. Sigara içen iştirakçilerin da %53’lük kısmı günde en az bir paket içtiklerini belirtirken gelen artırımlar daha sonrasında dört bireyden üçü ‘sigarayı azaltmadıklarını’ söz ediyor.

Öte yandan iştirakçilere yöneltilen bir öbür soru da Covid-19 salgınının sigara tüketimini ne istikamette etkilediğiyle ilgiliydi. Artırımların akabinde sigara tüketimini azalttıklarını söyleyen iştirakçiler, Covid-19 salgını başladığında tıpkı biçimde sigara içtiklerini belirtiyor. Bu da, iştirakçilerin sigara tüketim oranının sıhhat durumlarından değil, ekonomik durumlara bakılırsa şekillendiğini gösteriyor. Sigara içenlerin yarısının da bir ayda sigaraya 400 TL’den çok para harcadığı tespit edildi.