Stagflasyon Yazını Yeniden Ziyaret Etmek

Dahi kafalar

New member
Birliğin Durumu adresinde bir sürpriz olur mu bilmiyorum. Konuşmanın arka planının, uzmanların büyük çoğunluğunun birkaç ay önce beklediğinden çok farklı olacağını biliyorum.

Ne de olsa, bu noktada Joe Biden’ın başkanlığının etkin bir şekilde sona ermesi gerekiyordu – siyasi nüfuzu ara sınavlardaki yıkıcı bir kırmızı dalga tarafından yok edildi, politika güvenilirliği bir durgunluk ve yüksek enflasyon tarafından içini boşalttı.

Şey, kırmızı dalga daha çok bir dalgalanmaydı. Ve son ekonomik rakamlar şaşırtıcı derecede elverişli. Geçen ay yarım milyon iş eklendi ve Biden altında şimdiye kadarki toplam istihdam yaratımı 12 milyona ulaştı ve işsizlik oranı yüzde 3,4’e düşerek 1969’dan bu yana en düşük seviye oldu. Enflasyon 2021’de ve 2022’nin bir bölümünde yüksekti, ancak düştü o zamandan beri; son altı ayda tüketici fiyatları yıllık yüzde 2’den daha az arttı.

Ekonomi haberleri gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa, bunun nedeni muhtemelen gerçek olmasıdır. Konuştuğum uzmanların çoğu, Ocak ayı canavar istihdam raporunun istatistiksel bir anormallik olduğunu düşünüyor. Enflasyon rakamları, her ne kadar bunlar her iki yönde de olsa, çeşitli geçici faktörleri yansıtmaktadır; Önümüzdeki aylarda enflasyon biraz yükselirse şaşırmayacağım ama bu kesinlikle kesin değil.

Bununla birlikte, açık olan şu ki, birkaç ay öncesine kadar, çoğu olmasa da birçok ekonomik kehanetçi, Amerika’nın geleceği hakkında fazlasıyla olumsuzdu. Özellikle, stagflasyon yazı olarak düşündüğüm bir dönemden geçtik – aslında sonbahara kadar uzanan, birçok etkili iktisatçının enflasyonu kontrol altına almak için ne yapılması gerektiğine dair son derece sert açıklamalar yaptığı bir dönem.

Ve bence neden bu kadar hatalı olduklarını sormanın önemli olduğunu düşünüyorum.

Şimdi bana yanlış tahminlerde bulunmamış bir ekonomist gösterin, ben de size yeterince entelektüel risk almayan birini göstereyim. Yıllar boyunca pek çok kötü arama yaptım; özellikle enflasyonun bu şekilde artmasını beklemiyordum.

Bununla birlikte, bu olumsuz analizlerin en etkili olanlarını tekrar gözden geçirdim ve gerçekte olanlarla karşılaştırıldığında ne kadar acımasız oldukları gerçekten şaşırtıcı. En ünlüsü, geçen Haziran ayında Larry Summers – övgüye değer bir özgüllükle – enflasyonu kontrol altına almanın beş yıllık yüzde 6’lık işsizlik, iki yıllık yüzde 7,5’lik işsizlik veya bir yıllık yüzde 10’luk işsizlik gerektireceğini ilan etti.

Eylül ayında Brookings Enstitüsü’nde sunulan bir başka etkili rapor, benzer şekilde, işsizlikte büyük bir artış olmadığı takdirde enflasyonun çok yüksek kalacağını öngördü.

Adil olmak gerekirse, enflasyon henüz tam olarak kontrol altına alınmamış olabilir. Ancak, işsizlikte herhangi bir artış olmadan, bu tür tahminlerin aşırı derecede kötümser olduğunu açıkça ortaya koymaya yetecek kadar düştü. Peki insanlar neden onlara inandı?

Stagflasyon Takımındaki herkes aynı yaklaşımı kullanmadı. Ancak karamsarlığın tamamı olmasa da çoğu, 2021-22 enflasyonunun tıpkı 1970’lerin enflasyonu gibi olduğu varsayımına dayanıyordu ve bu aslında yalnızca uzun bir çok yüksek işsizlik dönemiyle kontrol altına alındı.

Mesele şu ki, bunun kötü bir benzetme olduğuna inanmak için her zaman iyi nedenler vardı. Peterson Enstitüsü’nden Joseph Gagnon gibi çoğunlukla doğru anlayan ekonomistler, enflasyonda keskin ama kısa süreli bir yükselişe neden olan Kore Savaşı’nın olup bitenler açısından 70’lerden daha iyi bir model olduğunu başından beri savundular. Ben ve diğerleri, 1980’lerde enflasyonu düşürmenin büyük ölçüde zor olduğuna, çünkü bu sefer açıkça sahip olmadıkları kalıcı enflasyon beklentilerinin yerleşik hale geldiğine işaret ettik.

Öyleyse, iktisatçılar neden bu kadar kendinden emin kıyamet tahminlerinde bulundular ve neden bu kadar çok kişi – özellikle haber medyasında – bunları kabul etti? Burada entelektüel sahtekarlıktan bahsetmiyoruz: Enflasyon karamsarları, verileri ve varsayımları konusunda hayranlık uyandıracak kadar netti. Ancak, herhangi bir ekonomik gerilemeyi, her zaman stagflasyonun başgösterdiğini gören o 70’lerin şovunun tekrarı olarak görmeye her zaman hazır olan – muhtemelen ekonomistlerin kendilerini, kesinlikle izleyicilerinin çoğunu etkileyen – bir zihniyet vardı ve var.

Bu zihniyet açıkça politik değildir; Geçen yılın çoğunu bir Biden durgunluğunu ilan ederek geçiren ve asla ama asla özür dilemeyecek olan Heritage Foundation tiplerinden bahsetmiyorum.

Ancak, bence, ekonomiyi, politika yapıcıların işleri daha iyi hale getirme girişimlerinin ciddi şekilde cezalandırıldığı (çok azını yapmak ise cezalandırılmadığı) bir ahlak oyunu olarak görme dürtüsünü yansıtıyor. Biden yönetiminin ilk harcama paketi olması gerekenden daha büyüktü; Federal Rezerv, enflasyonun ne kadar geniş çapta yükseldiğini anlamakta yavaş kaldı. Elbette bu tür günahlar, makroekonominin tanrılarından korkunç bir intikam almalı!

Ama yapmadılar. Peki, enflasyon kıyametinin peygamberleri yanlış anladıklarını kabul edecekler mi? Daha da önemlisi, 2021’deki enflasyon risklerini hafife alan politika yapıcılar, özellikle Fed’deki, 2022’de aşırı telafi ettiklerini kabul edecek kadar esnek olacaklar mı? Çünkü yapmazlarsa, hayali stagflasyona politika tepkisi yine de gereksiz bir durgunluk yaratabilir.

The Times yayınlamaya kararlı çeşitli harfler editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

The New York Times Görüş bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@NYTopinion) Ve instagram .