Tarım Bakanlığı: İndirimli Besin Standları Kurulsun

arkamikontrolet

New member
Tarım Bakanlığı, “Besin Satış Noktalarında Besin İsrafı ile Uğraş” başlıklı bir kılavuz yayınladı. Bu kılavuzda, bilhassa de son tüketim tarihi yaklaşmış olan besin mamüllerinin nasıl kıymetlendirilmesi gerektiğine dair kimi tavsiyelerde bulunuluyor. Yakın bir gelecekte, çeşitli ülkelerde görülen bir uygulama Türkiye’deki marketlere de gelebilir.

Tarım Bakanlığı’nın hazırladığı kılavuzda, son tüketim tarihi yaklaşmış olan besin eserleri için indirim standları kurulabileceği tabir ediliyor. bu biçimdelikle bozulmak üzere olan besinlerin satışı hızlanmış ve bu eserler çöp olmadan tüketilmiş olacak. “Tercih edilen birinci strateji besin satışını hızlandırmaktır.” sözlerinin yer aldığı kılavuzda, kişi başına düşen besin atığının 93 kilogram düzeylerinde olduğu da hatırlatılıyor.

“Satıcılar, gıdayı israf olmadan tüketici ile buluştursun”

Besin Satış Noktalarında Besin İsrafı ile Çaba Kılavuzu’nda yer alan bir öbür kıymetli konu da indirim yapılmasına karşın satılamayan besin eserleri ile ilgili. Tarım Bakanlığı bu hususla ilgili olarak; mamüllerin bozulmadan evvel muhtaçlık sahibi vatandaşlara fiyatsız olarak verilebileceğini, bu sayede israfın engellemesi noktasında kıymetli bir adım atılmış olacağını düşünüyor.

Tavsiyeler uygulanırsa hem vatandaşın işine gelecek hem besin israfı olmayacak

Marketlerin Tarım Bakanlığı tarafınca verilen tavsiyelere kulak asması, her şeydilk evvel vatandaşın işine gelecek. Çünkü bu sayede son tüketim tarihi yaklaşmış besin eserleri epeyce daha uygun fiyatlarla satılacak. Ayrıyeten vakit zaman gördüğümüz “gıda çöplüğü” durumu da bu tavsiyeler yardımıyla tarih olabilir. olağan olarak gereksinim sahipleri vatandaşlar da bu sayede içler acıtan durumlara düşmemiş olacaklar.

Tarım Bakanlığı tarafınca hazırlanan kılavuzda şu tabirlere yer veriliyor:

Besin israfını tedbire konusunda tesirli ve besin satış noktaları tarafınca tercih edilen metotlardan bir oburu reyon indirimleridir. Tüketim tarihine az kalmış ambalajlı besinlerde, müşteri tarafınca satın alım konusunda çekince uyandıran meyve ve zerzevat mamüllerinde uygulanan reyon indirimleri de, besinin israf olmadan tüketiciyle buluşmasını sağlamaktadır. Hala tüketilebilir özellikteki tüketim tarihi yaklaşmış mamüllerin indirimli fiyatlar ile satışa sunulmasını sağlayın. Kısa raf ömrü olan mamüllerin satışlarını artırmak için bu eserlere de dinamik fiyatlandırma stratejileri uygulayın.