Tatil için silahlandı

Dahi kafalar

New member
İşte tatil karşıtı tezahüratlarla dolu bir gerçek: Ülke, Kasım ayında üç rezil kitlesel silahlı saldırı yaşadı.

Evet, bir Virginia Walmart’ta altı kişi öldü. Colorado Springs gece kulübünde silahlı bir adam beş kişiyi öldürdü ve 18 kişiyi yaraladı. Ve sonra Virginia’da okul gezisinden dönen üç kolej futbolcusunun hayatını alan silahlı saldırı oldu – bir oyun izlemeye DC’ye gitmişlerdi.

Korkunç, korkunç olaylardan bahsediyoruz. Amerikan silah ölümlerini kötü bir şöhrete kavuşturmak için çok şey gerekiyor. Ne de olsa, en az dört kişiyi öldüren veya yaralayan toplu kurşunlamayı tanımlarsanız, Kasım ayında 40’tan fazla kişi vardı.

Ve bunun sonucunda ne olacağını düşünüyorsun? Herhangi bir büyük sosyal değişiklik var mı? Tüm bu hikayeleri okuduğumda, bu konularda başvurabileceğim uzmanım Senatör Chris Murphy’nin öncekinin bana söylediği bir şeyi hatırlamadan edemedim: Halk silah meselesini ancak çok sayıda kişinin öldüğü korkunç bir silahlı saldırı olduğunda dikkate alıyor, ” ve sonra ülke sadece 24 ila 48 saat dikkat ediyor.

Ama canlan. Bu hafta Murphy ile konuştum ve ilerleme olasılığı konusunda daha iyimser görünüyor. Bir röportajda “Silah şiddeti konusunun seçmenleri güçlü bir şekilde motive ettiğini düşünüyorum” dedi. “Demokratların Kasım ayında başarılı olmasının sebeplerinden biri de bu. Ebeveynler çıldırmış durumda. Pek çok ebeveyn, bunu daha ciddiye alana kadar Cumhuriyetçileri desteklemeye istekli değil.

Senatoya girmeden önce, bir Connecticut Demokratı olan Murphy, on yıl önce 20 Sandy Hook İlköğretim Okulu birinci sınıf öğrencisi ve altı eğitimcinin bir kurşunla vurularak öldürüldüğü Newtown kasabasının da dahil olduğu bir ilçede Meclisin bir üyesiydi. Eski öğrencisi.

Murphy, o sıralarda, tanrısız felakete çaresizce bir şeyler yaparak yanıt vermeye çalıştığını hatırladı. Ancak oturup olası iki partili silah yasası hakkında konuşmaya istekli olabilecek Cumhuriyetçileri aradığında, toplamda bir tane buldu.

Bu nedenle, bu yaz Murphy’nin gerçekten ciddi bir silah yasa tasarısını yasalaştırması büyük bir zaferdi – yaklaşık 30 yıldır konuyla ilgili ilk önemli federal yasa.

Yeni yasa ruh sağlığı için daha fazla para sağlıyor, 21 yaşın altındaki silah alıcılarının geçmiş kontrollerini genişletiyor ve aile içi taciz geçmişi olan kişilerden silah alınmasını kolaylaştırıyor.

Bu aile içi şiddet kısmı, kız arkadaşlarına saldırmaktan hüküm giymiş erkeklerin silah almaya devam etmesine izin veren “erkek arkadaş boşluğu” denen şeyi kapatıyor. Şimdi bu gerçekten bir boşluktu. Karınıza saldırmaktan hüküm giymiş olsaydınız silah satın alamazdınız ama kız arkadaş… sanırım daha önemsiz bir varlıktı.

Sıradaki ne? Pekala, Kasım ayındaki tüm toplu silahlı saldırılardan sonra Joe Biden, biri Colorado gece kulübünde kullanılmış olan saldırı silahlarının yasaklanması çağrısında bulundu. Kongre’de neredeyse bir coşku çığlığı yoktu ve Murphy, Senato’nun kaçınılmaz filibuster’ını atlatmak için yeterli desteğin olduğundan şüphe duyduğunu ifade etti.

Şu duyguyu takdir etmediğinden değil: “Başkan Biden ile çok gurur duyuyorum. Bu sayıya olan tutkusunu kolunda taşımasına bayılıyorum.”

Biden, Yargı Komitesi’ne başkanlık eden bir senatörken geçen bir saldırı silahı yasağını savundu. 1994 yılında. Yenilenmediği takdirde 10 yıl sonra bitmesi planlanan. Millet, tatillerinizi Joe Biden’ın harika önerisinin neden 2005’ten önce yasa olmaktan çıktığını merak ederek geçirmenizi istemiyorum. Ama her şey başarısız olursa, Cumhuriyetçileri suçlamaktan çekinmeyin.

Anketler, Amerikalı seçmenlerin çoğunun silah güvenliği yasası fikrini desteklediğini gösteriyor, ancak değişim için siyasi baskı, örneğin kürtaj hakları konusunda olduğu kadar yoğun görünmüyor.

Murphy cevap verdi, oraya geliyor. “Bence artık kararsız seçmenlerin büyük bir kısmı için kalıcı bir İlk 5 sorunu olacak.”

Hey, İlk 5 hiç yoktan iyidir. Ne yazık ki ıslahat çağrıları karşı taraftan işleri daha da kötüleştirelim cevabını almış durumda. Belki de nispeten yeni olan İkinci Değişiklik kutsal alanlarını duymadınız.

Evet! “Sığınak” kavramının bu yeni enkarnasyonu, kötü adamlardan sığınan masum insanlara yardım etmeye yönelik geleneksel imajdan biraz farklıdır. Şimdi zaten kitaplarda olan silah yasalarını görmezden gelen bir kasaba, ilçe veya eyalet olması gerekiyor. Tüm yerel … mermiler için güvenliğin sağlanması.

Murphy, “Cumhuriyetçilerin yeni yasalar çıkarmamamız gerektiğini çünkü mevcut yasaları uygulamaya odaklanmamız gerektiğini söylemeleri ve aynı anda mevcut yasaları uygulamayacaklarına söz vermeleri son derece ironik” dedi. “İlçe bu taahhüdü almasaydı Colorado Springs katliamı gerçekleşmeyebilirdi. Bu her yerde oluyor.”

Evet gerçekten – bir araştırma, ülkedeki ilçelerin yüzde 60’ından fazlasının mevcut silah güvenliği yasalarını uygulamayacağını söylediğini ortaya çıkardı. Murphy, genellikle kırsal ya da Güney ya da her ikisi de olan bu yerlerin federal yasa uygulama fonlarından kesilmesi gerekip gerekmediği konusunda bir “sohbet” çağrısında bulundu.

Bu tartışmada ne kadar medeni olunabileceğini görüyor musunuz? Bir yandan millet, OK Corral’daki bir sonraki silahlı çatışmayı dört gözle bekliyor. Öte yandan, ciddi bir konuşma için arıyorlar.

Bunun konuşan tarafında olduğum için mutluyum.

The Times yayınlamaya kararlı çeşitli harfler editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

The New York Times Görüş bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@NYTopinion) ve instagram .