Texas Rampage’in Uyanışında, Sosyal Medya Kendini Islahat Edebilir

Dahi kafalar

New member
Bu hafta Teksas, Uvalde’de 19 okul çocuğu ve iki öğretmenin ölümüne neden olan toplu silahlı saldırının ardından ne yapılması gerektiğini anlamak neredeyse imkansız. Pek çok kelime olsa da – Nicholas Kristof ve Frank Smyth ile silah kontrolünde nereye gideceğimiz üzerine “Sway” üzerine yaptığım tartışmayı dinleyebilirsiniz – umutsuzluk duygusu nasıl olduğunu anlama yeteneğimizi alt ettiğinden, boş bir his bırakabilir. oraya gidiyoruz. Sorun, faillerin, bazılarının sahte komplo teorilerini sulamak için kullandığı çevrimiçi araçları kullanmasıyla daha da şiddetleniyor.

Uvalde’deki silahlı saldırıdan sadece 10 gün önce, silahlı bir adam sosyal medyada kendini canlı yayınlayarak bir Buffalo süpermarkette çevrimiçi olarak ırkçı bir yazı yayınladıktan sonra 10 Siyah insanı öldürdü. Polis, silahlı adamın Yeni Zelanda’daki başka bir toplu katilin hareketlerini taklit ettiğini ve onu kargaşa için hasta bir ilham kaynağı olarak övdüğünü söylüyor.

Sosyal medya, bu tür performatif eylemleri şaşırtıcı derecede basit ve çekici hale getirerek, 18 yaşındaki Teksaslı silahlı saldırganın yarı otomatik silahlarının fotoğraflarını yayınlamasında olduğu gibi, kötülüğün dünya çapında artmasına izin verdi. Ancak bu sefer, araştırmacılar, çarpık bir motivasyon haritası ya da neyse ki, silahlı adamın saklandığı sınıftan canlı videolar bulamadılar. Bununla birlikte, büyükannesini vurmaktan okula gitmeye ve çocukları öldürmeye kadar suçlarını işaretleyen birine özel Facebook mesajları göndermiş gibi görünüyor.

Ne yazık ki (ve tahmin edilebileceği gibi) hükümet yetkilileri, silah erişilebilirliğiyle ilgili herhangi bir yeni kısıtlamaya karşı – yani Teksas Valisi Greg Abbott – silahlı adamın hesap verebilirliği sosyal medyaya kaydırmaya çalışmak için Facebook’u kullanmasını ele geçirdi. Ancak herhangi bir dürüst hesap, bu anlamsız saldırıların suçunun daha fazlasının, kendi güçlerini elinde tutmak için herhangi bir makul silah kontrol önlemini bloke eden satın alınıp ödenen politikacıların ayaklarında yattığını gösteriyor.

Kanalizasyon gibi sosyal medyada serbestçe dolaşan zehirli yanlış bilgilerin toplum için kötü olduğu sıklıkla görülen bir durumdur (bkz: eski Başkan Donald Trump’ın tweetleri ve 6 Ocak Capitol saldırısı). Ancak bu sefer, Facebook’un gerçek hayattaki katliamı önlemek için tüm kullanıcılarının özel iletişimlerini gerçek zamanlı olarak izlemenin ve izlemenin ötesinde yapabileceği neredeyse hiçbir şey yoktu, bu büyük bir tehlikeyle geçeceği bir gizlilik çizgisiydi. Facebook, kolluk kuvvetlerine yardımcı olmak için yalnızca katilin mesajlarını gözden geçirebilir.

Facebook’un ebeveyni Meta’nın sözcüsü Andy Stone, bir tweet’te, “Gov. Abbott’un açıkladığı mesajlar, korkunç trajedi meydana geldikten sonra keşfedilen özel bire bir metin mesajlarıydı” dedi.

Bazıları bu durumda teknolojiyi sorumlu tutmak isteyebilir, ancak Facebook ve diğerleri özel mesajlaşma için uçtan uca şifrelemeye doğru ilerlerken bile bunu yasal olarak yapamayız. Bu, kaçınılmaz olarak tekrarlanan bir korkudan sonra mümkün olduğunca fazla bilgiyi incelemenin son derece zor olduğunu görecek olan müfettişleri hayal kırıklığına uğratmak için mühlet.

Yine de, potansiyel şiddete karşı halka açık gönderileri izlemek ve yetkilileri uyarmak için kullanılan yapay zeka çözümlerinin sayısındaki artışta umut var. Washington Post, Uvalde okul bölgesinin “saldırıdan yıllar önce potansiyel tehditlere karşı sosyal medya gönderilerini taramak için daha önce yapay zeka destekli bir program kullandığını” belirtti. Ancak AI kendi zorluklarını da beraberinde getiriyor ve ne yazık ki, bu kadar dar bir zaman diliminde hiçbir izlemenin faydası olmazdı.

Ancak Uvalde saldırılarının ardından Big Tech’in yapabileceği çok önemli bir eylem var. Bu cinayetler korkunç olsa da – ve Sandy Hook İlkokulu’ndakiler on yıl önceydi – suçları aldatmaca olarak göstermeye çalışanlardan çevrimiçi ilanlar ve yeni web siteleri hızla yayıldığında aileleri daha da mağdur ediyor. Tekrar söyleyeceğim, teknoloji şirketleri yanlış bilgilendirmeyi durdurmalı.

Facebook ve diğer teknoloji platformlarının, Sandy Hook çocuklarının ölümlerini besleyen Alex Jones gibi kötü niyetli karakterleri kapatmak için hareket ettiği yavaş tempoda dersler var. Platformlar kararlı bir şekilde hareket etmek yerine, onun iğrenç içeriğinin, kimin sorumlu olduğuna bağlı olarak sürekli değişen bir değer olan özgür konuşma bayrağı altında görünür kalmasına izin veriyor.

Sandy Hook’un Leonard Pozner gibi hâlâ yas tutan ebeveynleri gibi, Facebook gibi büyük sosyal medya platformları böyle bir pisliği durdurmak için her şeyi yaptı. 2018 sonbaharında, Jones’un çevrimiçi davranışını ele alırken Facebook’tan Mark Zuckerberg ile bir röportajda girdim – aslında bu yanlış konuşmanın çoğunu kaldırmaktan isteksiz olacağını söyledi.

“Burada gerçekten iki temel prensip var. İnsanlara fikirlerini ifade edebilmeleri için bir ses vermek var. Sonra, gerçekten önemli olduğunu düşündüğüm topluluğu güvende tutmak var. Zuckerberg, insanların şiddet planlamasına, birbirlerine saldırmasına veya kötü şeyler yapmasına izin vermeyeceğiz” dedi. “Bu ilkelerin gerçek değiş tokuşları ve birbirleri üzerinde gerçek çekişmeleri var. Bu durumda, sorumluluğumuzun aldatmacaların viral hale gelmesini ve geniş çapta yayılmasını önlemek olduğunu düşünüyoruz.”

Um, “Sadece bu bariz kötü niyetli kişileri daha az insan ticareti yapılan bir odaya koyarak,” diye düşündüm, sormadan önce: “Neden sadece ‘Platformumuzdan inin’ demek istemiyorsun?”

Cevabı: “Bu içeriğin bir kısmı ne kadar tiksindirici olsa da, bunun insanlara ses verme ilkesine bağlı olduğunu düşünüyorum.”

Prensipler? Yok canım? Görünüşe göre şirketin “tehlikeli bireyler ve kuruluşlar” hakkındaki politikalarını ihlal ettiği için Jones’u nihayet yasaklaması yedi ayını aldı.

Bir kez daha, hem çok geç hem de çok az. Bu son anlamsız çekimden herhangi bir iyilik gelebilirse, Facebook gibi platformların, sahte içeriği ortadan kaldırmak için hızlı hareket ederek bir mesaj göndereceğini umalım. Evet, şirketlerin mağdurlar için üzgün olduğunu biliyoruz, ancak bu çocukların anılarını kötü niyetli posterlere tercih ederek onları onurlandırsalar iyi olur.

Seçmek için zor bir şerit değil ve bazılarının düşündüğü kadar kaygan bir yokuş değil. Bu, sosyal medyaya güveni bir nebze geri kazandıracak türden bir katı eylemdir, ki bu genellikle öyle hissettirse de, bizim hükümetimize değil.

Pozner, tartışmamızda “Tüm bu platformların odak noktası büyüme ve genişlemedir” dedi. “Gerçekten temizlikle hiç uğraşmak istemiyorlar. Ve bunu yapmaktan kaçınabildikleri sürece, yaptılar.”

Facebook’tan “Bunu düzeltmekle ilgilenmediler” dedi.

Uvalde, dijital liderlerin yıllarca yanlış şeyler yaptıktan sonra doğru olanı yapmaları için başka bir fırsat. Bunun anlamı: Düzeltin.

4 Soru

George Hahn çevrimiçi bir kentsel öykücü Twitter’daki esprili, dillerini sımsıkı tutan viral gönderileri New York City’ye saygılarını iletiyor. Son zamanlarda, bir Blog yazısı sağlık sorunları hakkında büyük ilgi gördü. Cevaplarını düzenledim.

Kısa süre önce uzun süreli Covid’in üzerinizdeki olası etkileri veya Covid’e olası bir stres tepkisi hakkında yazdınız – gönderiye nasıl tepki verildi?

Aşırı derecede olumlu. Geri bildirimlerin çoğu, benzer semptomlar yaşayan ve birinin bundan bahsettiği için minnettar olan insanlardan gelen özdeşleşmeyi ve minnettarlığı yansıtıyor. Diğerleri, Covid’den önce bile, kendi hayatlarında kaygı, panik veya kalp sorunları ile yaşadıklarını paylaşmak istedi. Ve elbette bana önerilerini ve reçetelerini sunmak isteyen çok kişi oldu. Sonuçta, insanlar sadece paylaşmak ve yardımcı olmak istedi.

Size olanların ne kadarının kendi sağlığınıza karşı ruh halinize ve dünyanın durumuna bağlı olduğunu düşünüyorsunuz? Yoksa iç içe mi?

Bence iç içeler. İlk birkaç bölüm kesinlikle sinir sistemim tarafından tetiklenmiş gibi hissettim, korkunç bir endişe hissi ile yıkanma hissi ile başladı. Ancak daha sonraki kalp çarpıntısı, hızlı kalp atışı ve genel olarak zayıf veya yorgun bir kalp hissi kesinlikle fiziksel belirtilerdir. Sadece aylar önce, sabahları 100 şınav (dört set 25 tekrar) yapabildim. Bugün, aşırıya kaçmış gibi hissetmeden 50 tane yapabildiğim için şanslıyım.

Teksas’taki silahlı saldırıların ardından akıl sağlığına odaklanmanın gerekliliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Aldığınız ilaçlar yardımcı oldu mu?

Teksas’taki katliamdan çok önce akıl sağlığına odaklanmak gerekiyordu. Ne yazık ki, özellikle sorunları ve duygularını yardım almadan halledebilen Spartalı olması beklenen erkekler için bu konuda bir tabu var. Nerede olduğumuza bir bak. Bunun işe yaramadığı açık. Ben bu konuda yeniyim. Varsayılan ayarım, yardım istemek şöyle dursun, yardıma ihtiyacım olduğunu kabul etmekten bile nefret ediyorum. Ama yardıma ihtiyacım olduğunu kabul etmeli ve sonra gerçekten almak için adımlar atmalıyım.

Az önce bir terapistle üçüncü seansımı yaptım ve bu zaten çok yardımcı oldu. Keşke bunu daha önce yapsaydım. İlaçlarla ilgili olarak, 2022’ye ecza dolabımda sadece ibuprofen ile başladım. Şimdi, endişe ilaçlarım var, kolesterol için bir tane daha ve bir beta bloker. Profesyoneller ve reçetelerin yanı sıra meditasyon, nefes egzersizleri, fiziksel egzersiz ve insanlarla bağlantıda kalmak çok fazla rahatlama sağladı. İzolasyon düşmandır.

Doktorlar anlattıklarınızı kabul ediyor mu yoksa internetten daha iyi bilgi mi alıyorsunuz?

Şubat ayında, bu konuda gördüğüm ilk doktor ve bir kardiyolog bana, kalbimin iyi performans gösterdiğini gösteren stres testleri kurdu. Fiziksel sorunlarla ilgili iddialarımı mutlaka görmezden gelmiyorlardı, ancak bir aciliyet görmüş gibi görünmüyorlardı. Mayıs ayı başlarında Cleveland’daki acil servisteyken, doktor temelde bana Ativan’ı endişe için verdi, bunun sadece bir Yara bandı olduğunu doğru bir şekilde vurguladı.

Ancak, Kovid sonrası panik veya kaygı semptomlarının yanı sıra kardiyovasküler sorunlar hakkında çevrimiçi olarak okuduğum makaleler, yaşadıklarımın hemen hemen aynısını destekliyor. Birinci basamak doktorum, benimle olan her şeyin çok gerçek ve çok katmanlı olduğunu anlıyor. Çözümlere ve kesin yanıtlara gelince, tıp camiası hala veri topluyor gibi görünüyor.

Musk Twitter’da Eğleniyor

Twitter, Federal Ticaret Komisyonu ve Adalet Bakanlığı ile yıllarca telefon numaraları gibi özel bilgileri nasıl kullandığına ilişkin bir anlaşmanın parçası olarak 150 milyon dolar hisse vermeyi kabul etti. Komisyonun başkanı Lina Khan yaptığı açıklamada, “Twitter, güvenlik amacıyla kullanmak bahanesiyle kullanıcılardan veri elde etti, ancak daha sonra veriyi reklamlarla kullanıcıları hedeflemek için de kullanmaya başladı” dedi. “Bu sözde aldatıcı uygulama, Twitter’ın birincil gelir kaynağını artırırken, 140 milyondan fazla Twitter kullanıcısını potansiyel olarak etkiledi.”

Geçen yıl şirketin 5 milyar dolarlık gelirinin çoğunu oluşturan reklamlardan bahsediyor. Twitter’ın sahibi olacak Elon Musk, Twitter’ın hainliği hakkında öterek çok az zaman harcadı – başka nerede? — Twitter. “Twitter burada doğru değilse, başka ne doğru değil? Bu çok endişe verici bir haber” diye yazdı. Pek çok gözlemciye göre Musk, son haftalarda teknoloji hisseleri değer kaybettiği için daha düşük bir anlaşma fiyatı için pazarlık yapmak için perde arkasında çalışıyor.

Yine de Musk, roketler hakkında tweet atmaya ve şirketin direktörlüğünden istifa eden Twitter’ın kurucu ortağı ve eski CEO’su Jack Dorsey’in adı üzerinde kaba bir oyun da dahil olmak üzere, renkli kelime oyunları yapmaya hızla geçti.

Musk sürekli olarak çocuksu olabilir ama bu korkunç haftadan sonra şakalarını kabul edeceğim.

Senden duymak istiyoruz.
Bu kısa anketi yanıtlayarak bize bu bültenle ilgili deneyiminizi anlatın.