Toplumsal Medyadaki Uydurma Bağış Kampanyalarına Dikkat!

arkamikontrolet

New member
Bugün sabah ve öğlen saatlerinde Kahramanmaraş’ta yaşanan zelzeleler, birfazlaca ili etkilemişti. Bu niçinle de gün boyunca tüm Türkiye’nin dört bir tarafınca vatandaşlar, sarsıntı bölgesinde bulunanlara yardım etmek için toplumsal medyaya yönelmişti.

Haluk Levent tarafınca kurulan Ahbap Derneği de yardım sağlayanlardan bir tanesiydi. Fakat gün ortasında toplumsal medyada Ahbap’ın enkaz bildirim formu oluşturduğu üzere bilgiler dolaşıyordu. Ahbap, bu üslup mevzular hakkında vatandaşları uyarmak için bir SMS gönderirken resmi hesaplarından da bir paylaşım yaptı.

Ahbap, resmi irtibat kanalları haricindeki paylaşımlara prestij edilmemesi gerektiğini deklare etti

Ahbap adına yapılan paylaşım ve içeriklerde doğru bilgiye ulaşmak için; Ahbap resmi iletişim kanalları dışındaki paylaşımlara itibar etmeyiniz! pic.twitter.com/VbMJeIDLOh

— Ahbap (@ahbap) February 6, 2023

Resmi hesaplardan paylaşılan gönderide “Ahbap ismine yapılan paylaşım ve içeriklerde yanlışsız bilgiye ulaşmak için; Ahbap resmi bağlantı kanalları haricindeki paylaşımlara prestij etmeyinizdiyerek yalnızca resmi açıklamalara güvenilmesi gerektiği söz edildi.

Ahbap ayrıyeten, vatandaşlara gönderdiği bildiride “Arama, kurtarma çalışmaları AFAD tarafınca yürütüldüğü için enkaz araştırma çalışmalarına dahil olamamaktayız. Tanıdığınız depremzedeler ile ilgili bilgi almak için 184’ü arayabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

Sahte AFAD sitesi üzere sitelere de dikkat

Depremle ilgili yardım yapmak isteyenlerin uydurma sitelere de dikkat etmesi de gerekiyor. Teyit’in aktardığına nazaran ‘afaddestek.net’ isimli bir sitenin maddi yardım için kullanılabileceği internet ortamlarında dolaşmaya başladı.

Bu sitenin AFAD ile hiç bir alakasının olmadığı ve inançlı olmadığı tabir edilirken şahsi ayrıntıların toplanmak için kullanıldığı aktarılıyor. Resmi dayanak ve bağışların AFAD’ın ‘gov.tr’ uzantılı sitesinden yapıldığını ekleyelim.

Yaşananlar, toplumsal medyada ‘yardım’ başlığı altında çeşitli formlar, kampanyalar ve sitelerin dolaştığını ortaya koyuyor. Bu yüzden de vatandaşların şahsi datalarını korumak ve bağışları dolandırıcılara kaptırmaması için sırf resmi mecraları takip etmesi gerekiyor.

Deprem için yardımda bulunabileceğiniz kurum ve kuruluşlar için