Trump Mücadele Ediyor, Ama Amerika Hala Ateşli

Dahi kafalar

New member
Amerika’nın ateşi düştü mü?

Bir iyimser dava açabilir. Amerika’nın ateşli hastalığının merkezi figürü olan Donald Trump, şirketinin dolandırıcılıktan mahkum edilmesi de dahil olmak üzere geçen hafta daha da lekelendi. Trump şahsen mahkemede değildi, ama itibarı öyleydi – ve dolandırıcılık, şahsen imzaladığı çekleri içeriyordu.

Bu arada, Trump’ın Gürcistan’da meshettiği Senato Cumhuriyetçi adayı Salı günü mağlup oldu. Bu, bazı önde gelen Trump destekli adayların yenildiği bir ara seçimden sonra geldi.

Trump’ın Nazi sempatizanlarıyla sosyalleşme isteği ve Anayasa’nın askıya alınması çağrıları, aynı zamanda, kendisini marjinalleştirecek ve ülke için daha az tehdit oluşturacak şekilde aşırılık yanlısı bölgeye yürüdüğünü gösteriyor. Benim kendi iddiam, 2025’ten 2029’a kadar olan bir sonraki başkanlık döneminde, Trump’ın federal konutunun Beyaz Saray’dan daha fazla hapishane içermesi ihtimali.

Ama yanılıyor olabilirim – ve ulusal ateşin düştüğünü iddia etmek için erken olduğundan endişeleniyorum. Biz bir ulus olarak, üç nedenden ötürü, Yeniden Yapılanma’nın sona ermesinden bu yana muhtemelen en büyük tehlikeyle karşı karşıyayız.

İlk olarak, bu aşırıcılığın Trump’ı ve hatta ABD’yi bile aştığını unutmayın. İtalya, partisinin kökleri neo-faşizmde olan aşırı sağcı bir başbakan atadı, bu da ateşin küresel olarak devam ettiğini hatırlatıyor.

İkincisi, Trump Holokost inkarcılarıyla ekmeğini kırıp ardından Anayasa’nın askıya alınmasını talep ettiğinde bile, kongredeki Cumhuriyetçiler çoğunlukla başka tarafa baktılar. Büyük siyasi partilerimizden birinin liderleri Anayasa’yı savunmak veya neo-Nazileri kınamak için mücadele ettiğinde, Amerika hâlâ hararetli hissediyor.

Üçüncüsü ve en temel olarak, siyasi işlevsizliğimiz, etkili bir şekilde mücadele edemediğimiz daha geniş bir ekonomik ve sosyal işlevsizlik ve çaresizlik tarafından karmaşık şekillerde yönlendirilmektedir.

Ulusal krizimizin birkaç ölçüsü:

• Şu anda yılda yaklaşık 300.000 Amerikalıyı uyuşturucu, alkol ve “umutsuzluk ölümleri” nedeniyle intihar nedeniyle kaybediyoruz. Sayısız ailenin ve sayısız topluluğun (benimki dahil) sosyal dokusu çözülüyor.

• Tarihsel olarak Amerikan işgücünün temel direği olan, en iyi yaştaki (25 ila 54 yaş arası) yedi erkekten yaklaşık biri bugün çalışmıyor. Nedenini tam olarak anlamıyoruz, ancak iş olmadığı için değil – her işsiz işçi için 1,7 açık iş var.

• Mississippi’de yeni doğmuş bir bebeğin yaşam beklentisi, Bangladeş’te yeni doğmuş bir bebekten daha kısa görünüyor.

• Bu kadar çok yetişkin mücadele ederken, sorunlar bir sonraki nesle aktarılır. Her 19 dakikada bir, opioid bağımlısı bir çocuk doğuyor ve sekiz Amerikalı çocuktan biri, madde kullanım bozukluğu olan bir ebeveynle büyüyor.
Koronavirüs pandemisi, onlara yardım edecek ön cephe çalışanlarının eksikliğine yol açmış olsa da, yalnızlığı ve akıl sağlığı sorunlarını da ağırlaştırmış görünüyor. Akıl sağlığı krizleri yaşayan çocuklar, başka yatak olmadığı için bazen günlerce veya haftalarca hastane acil servislerinde tutulur.

Bir doktor bana Oregon’da iki ay acil serviste tutulan ve sonunda orada bir yatak açılınca New Jersey’e sevk edilen 15 yaşındaki sorunlu bir çocuktan bahsetti.

Bağlantıları veya patolojileri tam olarak anlamasak bile sorunlar gizli olmaktan çok uzaktır. Portland ya da San Francisco’daki bir evsizler kampının yanından yürüyün ya da Batı Virginia’da yeni doğan bebeklerin opioid bağımlılığı nedeniyle ağladıkları bir yenidoğan koğuşuna gidin ya da önde gelen Demokratların bebek kaçakçılığının Şeytani tarikatının bir parçası olduğuna inanan Idaho’lularla sohbet edin.

Sosyo-ekonomik krizlerin komplo teorilerine ve otoriter liderlere nasıl destek oluşturduğunu tam olarak anlayamayabiliriz, ancak bu bağlantı yeni değil. Bu, dünya savaşları arasında Almanya, İtalya ve İspanya’da faşizmin yükselişinin hikayesinin bir parçası. Büyük sosyal filozof Erich Fromm, “Özgürlükten Kaçış” adlı şaheserinde, güvensizlik ve sosyal izolasyonla boğuşan bir halkın, büyüklük vaadi ve kesinlik yolu ile nasıl otoriterliğe dönebileceğini anlattı.

Gazetecilikte biz onun yakın ilgisini siyasete veriyoruz. Ancak ideolojiyi şekillendiren veya bugün olduğu gibi otoriterliği ve aşırılığı yönlendiren daha büyük toplumsal sorunlara yeterince ilgi gösterdiğimizi düşünmüyorum. Otoriter adaylara destek özellikle beyaz işçi sınıfında telaffuz edilirken, beyaz olmayan işçi sınıfı arasında da zemin kazandı.

Elbette insanların aracıları vardır ve bunların hiçbiri aşırıcılığı veya ona sıklıkla eşlik eden bağnazlığı mazur göstermez. Ancak siyasi dünyadaki sorunları çözmek istiyorsak, Amerika Birleşik Devletleri’nde, İtalya’da, Britanya’da sorunların siyasetten yukarı doğru başladığını kabul etmek yardımcı olabilir. Donald Trump’tan bile yukarı doğru başlarlar. Ve bunları daha ciddi bir şekilde ele almazsak – erken çocukluk, eğitim, akıl sağlığı ve bağımlılıkla mücadeleye yatırım yapılmasını öneririm – korkarım ne sosyal karmaşamızı ne de politik karmaşamızı çözemeyeceğiz.

Ateşin düştüğünü söylemek isterdim ama bu erken görünüyor. Ulusumuzun daha geniş sosyal ve ekonomik işlev bozukluğunu tedavi etme konusunda daha iyi bir iş çıkarmazsak, Amerika’nın siyasi bünyesini güvenle iyileştiremeyiz.

The Times yayınlamaya kararlı çeşitli harfler editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .