Trump’ın Gururu Düşüşümüzden Önce Goeth

Dahi kafalar

New member
Senato hakkında dedikodu yapabilir ve Fox News’a karşı çıkabiliriz. Ranting garantili ve korkuluk adil. Seçmenlerin iradesini yıkmak için Cumhuriyetçilerin tüm çabalarını inceleyebilir, pek çok Amerikalı’nın birbirine duyduğu nefreti büyütebilir ve bir iç savaşın sonuçlarını görebiliriz.

Veya doyumsuzca muhtaç bir adamın imkansız derecede kırılgan egosu olmadan, tüm bu güçlerin ne kadar acil bir şekilde önemli olacağını – bizi bu eşiğin bu kadar hızlı hareket ettirip ettirmeyeceklerini – merak edebiliriz.

Büyük bir ulusun geleceği, reddedilen bir başkanın gururuna mı bağlı?

Çarşamba sabahı Donald Trump’ın Steve Inskeep ile NPR üzerine yaptığı röportajı dinlerken bunu düşündüm. Aradan bu kadar ay geçmesine rağmen, Trump hâlâ 2020’de Biden’a dönüşen kalabalığın düşük boyutuna takılıp kaldı, hala bunun hakkında gevezelik ediyor, hala ısrarcı: Ben daha büyüğüm! Ben daha iyiyim! Bu, Trump’ın seçimlerin çalındığına dair yanılgısına hemen teslim olmamaya cüret eden Inskeep’i kapatmadan önceydi.

Pazartesi ve Salı haberlerim onun Güney Dakota Cumhuriyetçi Senatör Mike Rounds’a saldırısıyla dolduğunda, Trump’ın hassas ruhunu ve hassas durumumuzu düşündüm. “Deli mi yoksa sadece aptal mı?” Trump yazılı bir açıklama yaptı. “Bu pisliği bir daha asla onaylamayacağım. ” Böyle yüksek dil ve bunun için istemi? Rounds, yalnızca Biden’ın 2020 seçimlerini kazandığını kabul etmişti.

6 Ocak isyanı sırasında, o korkunç görüntülerin ekranlarımızı doldurduğu sırada ne yaptığına ve nasıl hissettiğine her yakından baktığımızda, Trump’ın narsisizmi aklıma geliyor. Midemizi bulandıran şey, onun kibrini kurtardı. Meslektaşım Maureen Dowd’un geçen hafta sonu yazdığı gibi, “Trump, yeniden seçimleri kaybettiğini kabul etmek yerine, seçimi devirmek için kışkırtıcı bir tarikatı yumurtlamaya istekliydi. Onu, Beyaz Saray’da, McDonald’s ambalajlarıyla çevrili, polise saldıran MAGA holiganlarının TV sahnelerinde heyecanlanırken hayal edebilirsiniz. ”

Tarihin tersine çevrilmiş bir versiyonunda ısrarı – sadece onu pohpohlamakla kalmayıp, onu asil bir şehit haline getiren – birçok Cumhuriyetçinin anti-demokratik manevralarının ve hoşgörülerinin veya komplocu düşünceyi açıkça teşvik etmelerinin arkasındaki itici güçlerden biridir. Büyük Yalancı olmadan Büyük Yalan olmaz. Ve evet, bu büyük yalancı, seçmenlerde kendi yaratmadığı dinamiklerin ürünü olsa da, çirkinliği kendine has bir acımasızlık ve sapkın bir beceriyle turbo şarj ediyor.

Kendisini her zaman ormanın kralı olduğuna ikna etmelidir. Sonsuza kadar yelesini kabartmalı ve kükremesini güçlendirmeli.

Uzun zamandır (sözlü olarak cinsiyetçi) bir “Büyük Adam” tarih teorisi var, ancak Trump ile bunun bir alt kümesine veya bir ekine sahibiz: tarihin büyük psikoz teorisi. Bir adamın patolojik güvensizliği bütün bir ülkenin kaderidir – ya da olabilir -. Daha önce başka yerlerde de böyleydi. Şimdi durum burada mı?

<saat/>

Sarmaşık Sonrası Aldatma

Teksas Cumhuriyetçisi Senatör Ted Cruz ayrıldı ve Missouri Cumhuriyetçisi Senatör Josh Hawley 2019’da Capitol Hill’de. Kredi. . . The New York Times için Anna Moneymaker

Çok sayıda tanıdık, dikkatimi The Atlantic’te Stephen Marche’nin yazdığı, “How Ivy League Elites Turned Against Democracy” başlıklı yakın tarihli bir makaleye yöneltti: hem sol hem de sağ, yersiz bir güvendir. Kurumları kibir fabrikalarıdır. Tanıdıklarım düşüncelerimi istedi çünkü bir zamanlar pek çok öğrencinin ve ebeveynlerinin bu tür okullara atfettiği büyülü gücü sorgulayan bir kitap yazdım ve şimdi Ivy-esque bir kurum olan Duke’de öğretmenlik yapıyorum.

Benim düşüncem, Marche’nin değerlendirmesinin seçkin kolejlerdeki bazı öğrenciler için doğru bir şekilde geçerli olduğu, ancak çoğu için geçerli olmadığı yönünde. Bu büyük bir aşırı genelleme.

Ama makalesi – mükemmel, zaman ayırmaya değer – farklı bir nedenden dolayı aklımda kaldı. Bazen çok hızlı bir şekilde geride bıraktığımız ve Amerikan siyasetindeki olaylarla ve özellikle son birkaç yıldaki Cumhuriyetçi Parti ile özel bir ilgisi olan bir gerçeği açık ve mükemmel bir şekilde yakalıyor: İnsanlar, kendileri de dahil olmak üzere herkesi ve her şeyi satacaklar, onları yığının tepesine çıkarırsa veya tutarsa.

Marche, lisans öğrencisi olarak Stanford’a giden ve hukuk diplomasını Yale’de alan bir Missouri Cumhuriyetçisi olan Senatör Josh Hawley ve Harvard Hukuk’ta üç yıldan önce Princeton’da dört yıl olan Senatör Ted Cruz’un beğenilerini nasıl ve neden merak ediyor? , elit karşıtı öfkeyi kışkırtmak? Ve kariyerlerini hükümette yapan Hawley, Cruz ve diğer milletvekilleri, yaşadıkları kurumları yakacak alevleri nasıl ve neden körüklüyor?

Marche, Başkan Trump’ın iki dışişleri bakanından ikincisi hakkındaki yazılarında çelişkiyi özellikle iyi anlatıyor: “Mike Pompeo, West Point’ten kendi sınıfında birincilikle mezun oldu ve Harvard Law Review’un editörlüğünü yaptı. Bu avantajlara sahip bir adam, Dışişleri Bakanlığı’nın boşaltılmasını denetlediğinde, başkanın teftişleri nedeniyle kendisini memnun etmeyen genel müfettişleri görevden almasına izin verdiğinde, konumunu partisine bağışçılar yetiştirmek için kullandığında ve sürekli olarak normları büküp gelenekleri yok ettiğinde. onu iktidara getirdi, ülkesi için ne umut olabilir? Sisteme olan inancını korumayı başaramazsa, kim yapabilir?”

Ah ve amin. Ancak Hawley, Cruz ve Pompeo’nun karmaşık görünen bilmecesinin basit bir çözümü var. Ve Marche bunu sağlıyor: Şu anda onların iktidara giden en kesin yolu ya da onu en sıkı şekilde kavramak, kendi tuzaklarının teatral bir şekilde çöpe atılmasını, kendilerinin dışında bir hikayede karakterler olarak kendilerini yeniden icat etmelerini içeriyor. Sarmaşık sonrası ahlaki veya felsefi bir aydınlanma yaşamadılar. Yenilemeleri temelde ticaridir: Mevcut pazarı boyutlandırdılar ve en çok satanı ürettiler.

Ve onlar için – bu kaçak kibir çağında çok fazla insan için olduğu gibi – marka inancı belirler.

<saat/>

Cümlelerin Aşkına

Hanya Yanagihara Kredi. . . David Levenson/Getty Images

Hanya Yanagihara’nın “Cennete To”, kapsamlı bir analizi kendine çekti, hiçbiri Jordan Kisner’ın The Atlantic’teki bir incelemesinden daha maharetli değildi: “Romanı okumak, sonsuz bir aynanın, sayısız benliğin ve sayısız benliğin önünde durmanın heyecan verici, tekinsiz hissini verir. Önünüzde belirsiz bir şekilde dönen odalar, ulaşamayacağınız kadar uzakta. (Bunu aday gösterdiği için Columbia, Mo.’dan Barbara Rothschild’e teşekkürler.)

The New Yorker’da Richard Brody gözyaşlarına boğuldu. İşte, “Zekâdan yoksun, zekice bir film” dediği “Yukarıya Bakma” hakkındaki değerlendirmesi. Aradaki fark, zekanın çok yönlü olmasıdır, tıpkı küçük olmasına rağmen farklı açılardan farklı parıltılar sunan bir mücevher gibi. Zekilik tek bir parıltıda kendini tüketir ve sonra kendini sonsuza kadar tekrar eder. ” (Zino Vogiatzis, Timonium, Md.)

Ve burada geçen hafta ölen Peter Bogdanovich’in yönettiği daha az kutsal filmlerden birinde: “Michael Cimino’nun ‘Heaven’s Gate’inden önce, Elaine May’in ‘Ishtar’ından önce, ‘At Long Last Love’ skandalı vardı. zamanın eleştirmenleri, Bogdanovich’i lekeli ve tüylü bırakarak cennetin kapısı. ” (Allan Tarlow, Batı Hollywood, Kaliforniya)

The Washington Post’ta 6 Ocak isyanının sonrasını inceleyen Kate Woodsome şunları yazdı: “Psikoterapist Resmaa Menakem’in öğrettiği gibi, zamanla bir kişinin travması kişilik gibi görünebilir. Banal ile büyüyen öfke. Uykusuzluk hastalığı. İçme. Tehditlere karşı her yerde tarama. Belki de basitçe böylesindir. Ya da belki ayakkabılarınızı kırık parmaklarla bağlıyorsunuz. ” (Tricia Chatary, Middlebury, Vt.)

Ve Rex Huppke, Chicago Tribune için bu köşeyi kovduğunda hiçbirine sahip değildi, şu gözlemde bulundu: “Halkın bir kısmı ‘akıllı olmak iyidir’den ‘akıllı olmak seçkincidir, bu yüzden gidiyorum. pandemi boyunca acı verici bir şekilde yaygın bir kitabe olan bu podcast yayıncısının tıbbi tavsiyesine uymak. 6 Ocak’ın aptallık içinde yaşayacağını da sözlerine ekledi. Bu, parlak olmayan tugayın sorumluluğuydu. (Helen Mooty, Seabrook, Teksas)

Şimdi The Times’a. Times’ın kitap eleştirmeni Dwight Garner, Carl Bernstein’ın muhabir olarak başladığı başlangıçlarla ilgili yeni anı kitabı “Tarihi Kovalamak”ı incelerken şunları yazdı: “77 yaşında anekdotlarına giriyor. ” (Nancy Mansbach, Waban, Mass. ve Gordon Brown, Boulder, Colo. ) Garner ayrıca Bernstein’ın gençlik coşkusunu şu şekilde tanımladı: “Köpek olsaydı, kafası her zaman araba penceresinin dışında olurdu. (Helaine Fendelman, Manhattan)

Normal sezon NFL oyunlarının son hafta sonu ağırlığını koyan Mike Tanier şunları söyledi: “New England Patriots (10-6), elenen Miami Dolphins’i (8-8) yenerek AFC Doğu’yu kazanma şanslarını artırabilir. Buffalo Bills (10-6), 1972’de elenen Jets’i yenerek bölümü perçinleyebilirken, geçen hafta posteason çekişmesinden. ” (Mark Cameron, Suquamish, Wash. ) Ve işte oyun kurucu Mike’tan bir bonus playofflara kalmayı başaran Pittsburgh Steelers için: “Sezon sonunda emekli olması beklenen Ben Roethlisberger, şimdi üç IPA ve iki IPA’nın ardından arka bahçedeki bir pikap oyunu oynayan büyük bir amca gibi fırlatıyor ve koşuyor. patates salatası yardımları. (Conrad Macina, Landing, N.J. ve Christopher Bailey, Richmond, Va.)

Ginia Bellafante, New York şehrinin yeni belediye başkanı hakkında şu gözlemde bulundu: “Cumartesi, Eric Adams’ın New York belediye başkanı olarak ilk haftasının sonunu işaret ediyor; bu, kendisini selefinden başarılı bir şekilde ayırt etmek için kullandığı bir zaman – J trenine binmek; toplantıları sabah 9’da yapmak. m. , Bill de Blasio’yu hala eşofman içinde bulan bir saat; takım elbiseli, atlı mokasen ayakkabılı ve kravatının rengine uygun pembe miğferli bir Citi Bike sürmek. Ne olursa olsun, bu toprak tonlarının, uyuşukluk ve satürn ifadelerin bir dönemi olmayacaktı. (Debbie Deitcher, Manhattan)

Annaliese Griffin, Mehmet Öz’ün ölçüsünü alarak şunları yazdı: “Bir yoga stüdyosu ile bir acil bakım kliniği arasında canlanma çadırını televizyon kameraları dönerken kuran bir tür yarı-dini lider olarak haklı olarak anlaşılıyor. (Scott Williams, Salt Lake City)

Son olarak, Sidney Poitier ile akşam yemeğinde Charles Blow: “Büyüsü, yumuşak bir süveter gibi üzerinize yerleşti. Tabii ki kaşmir. (Tom Wild, Killington, Vt. ve Vipan Chandra, Attleboro, Mass.)

The Times’tan veya diğer yayınlardan “For the Love of Cümleler” bölümünde bahsedilecek olan son yazıların favori parçalarını aday göstermek için lütfen bana e-posta gönderin burada ve lütfen adınızı ve ikamet yerinizi ekleyin.

<saat/>

Bonus Regan Resmi!

Kredi. . . Frank Bruni

Köpekler Rorschach’tır ve onlar hakkında benden daha az duygusal olan biri, Regan (sağda) ve Marlin’in (solda, kız kardeşime ait ve ayak parmağı ameliyatından iyileşiyor) pozisyonlarını tesadüfi olarak görebilir. Bu görüşte, Marlin, yalayıp yarasını ağırlaştırmamak için taktığı külahını Regan’ın patilerinin üzerine yerleştirdi; umursayamayacak kadar dalgındı. Farklı bir yorum seçiyorum. Marlin bağlantı için can atıyordu. Regan, yumuşak kürküne karşı kaba plastik anlamına gelse bile, bunu sağlamak istedi. Uygun bir kral yatakta benden sadece birkaç inç uzakta, bu köpek kuzenleri (bir tür) birbirlerini rahatlatıyor. Sadece bakıyorum – ve ışınlanıyorum.

<saat/>

Kişisel Bir Notta

Kuzey Carolina’ya gitmek için New York’tan ayrıldığımdan bu yana tam altı ay geçti ve bunlardan hiçbiri, birkaç New Yorklu bana burayı ne kadar özlediğimi sormadan geçmedi. Bu varsayımsal bir soru: ne kadar, değil eğer. Ama anladım. Manhattan’da daha çok arkadaşım vardı. Manhattan’da daha çok restoranım vardı. Manhattan’da daha fazla tarihim, her sokak köşesinde bir anım vardı ve o erken akşamları, planlamadan bile, kendimi Hudson’da tam olarak Palisades’in üzerinde batarken bulduğumda buldum. Bunun için biraz canımı sıkmıyor muyum?

Garip bir şekilde, hayır ve bir şekilde yapmayacağımı biliyordum. İçimde büyüyen bir sabırsızlık, kemiren bir huzursuzluk, sayfayı çevirmek isteyen titreyen bir parmak sezebiliyordum. Ve bu duyguyu görmezden gelmek için uzun nedenler listesi, ona kulak vermenin duygusal mantığıyla rekabet edemezdi. Bu hayatta artılar ve eksiler listeleri yapabilir ve ihtiyatlı bir şekilde her şeyin aritmetiğine teslim olabilirsiniz. Ya da içinizdeki hava durumuna tepki verebilir ve o akımları akıllıca sürdürebilirsiniz.

Beni Chapel Hill’e taşıdılar, araba yoluma neredeyse her döndüğümde gülümsediğim yer, çünkü beton ormana çok sıkı bir şekilde kök salmış biri için banliyö maceradır. Egzotik olan, otomatik olarak açılan bir garaj kapısı ve yanında küçük kırmızı bayraklı bir posta kutusu.

Sokaklardan ve arabalardan güvenli bir şekilde uzaktaki bir orman parçasında bulunan Regan’ın, beni sersemleten bir hızla onlara doğru koşan ya da zıplayan bir beyaz kuyruklu geyik grubunu boş yere kovalamadığı neredeyse bir gün geçmiyor. kanguru, böylece uzun otların arasında avını gözden kaybetmez. Bu benim tiyatrom.

Mahalle geyiğinin birkaçı benim zaten bildiğim şeyi anlamış görünüyor: Regan tamamen bağlı, ısırık yok. Onlara yetiştiği durumlarda donup kalıyor. Bu yüzden bazen kaçmaya zahmet etmezler.

Onları takip ederken, sadece bacaklarını uzatıyor. Manhattan’dan ayrılarak benzer bir şey yapıyordum. Yerinde kalmanın rahatlığı ve güvenliği vardır, ancak aynı zamanda sizi sıkışık ve gergin bırakabilir. Yoldan çıkabilecek kadar şanslıysanız, neden ormana gitmiyorsunuz?