TURKOVAC, Acil Kullanım Onayı Aldı

arkamikontrolet

New member
Koronavirüs salgını devam ederken ve Omicron isimli yeni bir varyantla kaygılar bir daha artmaya devam ederken tüm dünyada aşı çalışmaları devam ediyor. Türkiye’yse bu kapsamda kendi geliştirdiği yerli aşısı TURKOVAC için yaklaşık bir ay evvel acil kullanım onayı başvurusu yapmıştı. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, bugün o müracaatın kabul edildiğini ve TURKOVAC’ın acil kullanım onayı aldığını deklare etti.

Fahrettin Koca, yerli COVID-19 aşısı TURKOVAC’ın acil kullanım onayı aldığını deklare etti. TURKOVAC aşısının acil kullanım müsaadesinin çıkışı ve seri üretime başlanması merasiminde konuşan Koca, üretime bugün prestijiyle başlandığını deklare etti. Koca, bu biçimdelikle COVID-19 aşısı üreten 9 ülkeden biri olduğumuzu duyurdu.

“Yıl bitmeden acil kullanım onayı ve üretimi başlamış oldu”

Fahrettin Koca’nın açıklaması şöyleydi:

“50 yıl daha sonra Türkiye hücreden başlayarak Türk bilim insanlarımız tarafınca yüzde 100 yerli olarak geliştirilen bir aşıyı geliştirmiş olduk. hem de 24 yıl ortadan daha sonra, yerli aşımız üretilmiş oluyor. bu biçimdece Kovid-19 aşısı üreten bugün itibariyle 9 ülkeden biri olduk. Şu an dolum tesislerinin olduğu alandayız. Şu an dolum, etiketlenme ve ambalajlanma olan noktadayız. Dolum tesislerinde dolumu, etiketlenmesi ve ambalajlanması burada yapılıyor, üretim başlamış oldu. Sayın Cumhurbaşkanım, işaret ettiğiniz üzere yıl bitmeden acil kullanım onayı ve üretimi TURKOVAC’ın başlamış oldu. Bu muvaffakiyet liderliğinizde bütün milletimizin başarısıdır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Vatandaşlarımıza Sinovac ve BioNTech aşısının akabinde TURKOVAC’ı da sunabileceğiz

Merasime görüntü konferans yoluyla katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şu açıklamalarda bulundu:

“Kendi bilim insanlarımız ve araştırmacılarımız tarafınca geliştirilmesi epeyce daha manalıdır. Yerli aşımızın seri üretime geçişinin memnunluğunu yaşıyoruz. Gereken onayları alarak üretim ve kullanma evresine gelen TURKOVAC aşımız, milletimizi salgına karşı en tesirli biçimde müdafaa uğraşlarımızın sembolüdür. bu biçimdece vatandaşlarımıza Sinovac ve BioNTech aşısının akabinde TURKOVAC’ı da sunabileceğiz. TURKOVAC’ın üretimiyle bir arada tüm insanlıkla paylaşmaktan memnuniyet duyacağız. TURKOVAC aşımızın ülkemize, milletimize ve tüm insanlığa güzel olmasını diliyorum.”