Twitter Geri Çekilişim Elon Musk’tan Daha Fazlası Hakkında

Dahi kafalar

New member
Tüm gazetecilerin Twitter ile karmaşık ilişkileri vardır. Siyah gazeteciler için ilişki özellikle gergin. Siyah kadın gazeteciler için bu gerçekten hain.

Gazeteciler bilgi aktarma işindeler. Bir kısmı kendilerini buluyor. Sadece ilginç buldukları diğer bilgiler. Bir kanaat gazetecisi olarak, analiz ve yorumlamaya ekstra vurgu yapıyorum.

Bu bilgiyi medya şirketlerimiz aracılığıyla iletebiliriz, ancak orada, hangi yayın için çalışırsak çalışalım, düşüncelerimizi editoryal mimariye yönlendirmek zorundayız.

Sosyal medya, kısa çekimler ve sıcak çekimler için ek, anında bir çıkış sunar. Diğer gazetecilerin, haber yapımcılarının ve haber kuruluşlarının ne yayınladığını takip etmenin bir yolu.

Söyleyeceklerimizle ilgilenenler yayınlarımıza abone olmak zorunda kalmadan bizi bireysel olarak takip edebilirler. Twitter benim için okuyucular ve izleyicilerle doğrudan bir iletişim hattıydı. Ve birçok yönden faydalı oldu. Bir düşünceyi test edebilir veya düzenleme sürecini kitle kaynaklı olarak yapabilirim. Kartal gözlü okuyucular bazen benim gözden kaçırdığım bir şeyi – bir yazım hatası veya hatta gerçek bir hata – yakalardı.

Sosyal medya, arkadaşlarımı daha önce mümkün olmayan bir şekilde takip etme, onların hayatlarına ayak uydurmama da izin verdi. Artık daha fazla doğum günü hatırlatıldı, daha fazla düğün fotoğrafı gördüm ve daha fazla taziye gönderebilirdim.

Aktivistler ve marjinal grupların üyeleri de dahil olmak üzere bazı insanlar için sosyal medya, topluluklarını, kabilelerini buldukları ve karşı koymak için örgütlendikleri yerdi. Son zamanlardaki protesto hareketlerinin başarısını, devlet şiddeti ve istismarı videoları yayınlamak için sosyal medya olmadan, içeriklerinin çoğalmasına ve haklı öfke ve öfkeyi ateşlemesine yardımcı olduğunu hayal etmek zor.

Açık pozitifler vardı. Ancak olumsuzluklar gerçekti ve öğütücüydü.

Sosyal medya nefret söylemi, robotlar, vitriol, saldırı orduları, çığlık atanlar ve öfkelenme fırsatı için yaşayan insanlarla dolu.

Benim gibi insanlar için bu, herhangi bir günde Twitter’da geçirdiğim zamanın yarısının hesapları engellemek ve sessize almak için harcanabileceği anlamına geliyordu. Kırılgan olduğumdan veya karşıt görüşlere karşı isteksiz olduğumdan değil, gördüklerimin çoğu açıkça düşmanlığa ve bazen tacize dönüştü. Bana yöneltilen ırkçı hakaretlerin, cinselliğime yönelik saldırıların veya aileme yönelik imaların sayısını bile sayamıyorum. Ve elbette, ara sıra şiddet tehdidi var.

Siyah kadın gazeteciler için durum daha da kötü. Uluslararası Af Örgütü tarafından birkaç yıl önce 778 kadın gazeteci ve politikacı üzerinde yapılan bir araştırma, her 30 saniyede bir “küfürlü” veya “sorunlu” tweetler aldıklarını ve “Siyahi kadınların orantısız bir şekilde hedef alındığını, beyaz kadınlardan yüzde 84 daha fazla olduğunu buldu. küfürlü veya sorunlu tweetlerde bahsedilmemelidir.”

Bir gazeteci olarak, bu kadar çok suistimalin artılarını ve eksilerini tartmaya başlamalısınız. Kimsenin sizi bir platformdan attığını düşünmesine izin vermek istemezsiniz, ancak daha büyük bir fikir, daha büyük bir fikir de vardır: Barış içinde yaşama ve çalışma hakkınız – ya da en azından barışa yakın bir şey – değerli ve hak ediyor. koruma.

Birkaç yıl önce Facebook’tan geri çekildim. Burayı öncelikle köşe yazılarımı ve televizyon programlarımı yayınlamak ve gelecek konuşmaları tanıtmak veya kariyer duyuruları yapmak için bir yer olarak kullanmaya başladım.

Site için yeni içerik üretmeme kararı alıyordum. Uygulamayı silmek kadar nihai değildi, ama benim bırakma şeklimdi.

(Tabii ki bu tam olarak tutarlı değildi; Mark Zuckerberg’in Meta’sına ait olan Instagram’ı hala kullanıyorum, Facebook’un sahibi aynı şirket.)

Son zamanlarda düşünüyorum Twitter’dan da geri çekilmek. Ve ben tek değilim. Diğer gazeteciler siteden geri çekilmek için kendi yollarını bulmaya çalışıyorlar. 2020’de Poynter Enstitüsü, “büyüyen bir gazeteci grubu Twitter’da kesintiye gitti veya Twitter’ı tamamen terk etti” diye yazdı. Enstitü, bu gazetecilerden birini “duygusal ve entelektüel esenliği ile uyumlu olmadığına dair uzun süredir kaynayan bir his tarafından motive edilmiş” olarak tanımladı.

2016’da Twitter moderatörlerine rahatsız edici bir tweet bildirdim. Bunu beni vurma tehdidi olarak yorumlamıştım. Twitter, “İçeriği inceledik ve Twitter Kurallarını ihlal etmediğini belirledik” şeklinde bir mektupla yanıt verdi.

Ardından, geçen ayın başlarında The Times yönetiminden Twitter’a yaklaşımımızı “sıfırlama” konusunda rehberlik geldi. İçinde, “birçoğunuz için, Twitter deneyiminiz taciz ve saldırılar tarafından şekillendirildiğini” kabul ettiler.

Şimdi, herhangi bir Times gazetecisinin Twitter ve diğer sosyal medya sitelerinde varlığını sürdürmesi “tamamen isteğe bağlı”.

Ardından Elon Musk’ın Twitter’ı satın alma anlaşması ve uygulamanın daha da çöplük haline gelebileceği haberi geldi. Bu benim için yeterliydi. Twitter’ı Facebook kategorime koymaya karar verdim: onun için orijinal içerik üretmeyi bırakmak ve onu sadece başka yerlerde ürettiğim içeriğin duyuruları için kullanmak.

Bu benim geri çekilme yöntemim. Ve onu beğendim. Hâlâ düşüncelerimi kaydediyorum ama tweet olacak olanlar artık notlar, daha derinlemesine düşünebileceğim notlar, bir köşeye, bir kitaba veya televizyonda bir yoruma dönüşebilecek notlar.

Bu bana daha iyi, daha yerleşik, daha fazla düşünülmüş gibi geliyor. Artık sosyal medyanın yarattığı bağımlılığı o kadar güçlü hissetmiyorum. Yavaş yavaş kendime, kişiye dönüyorum ve personadan uzaklaşıyorum.

The Times, editöre gönderilen çeşitli mektupları yayınlamaya kararlıdır. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazı ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

Facebook ve Twitter (@NYTopinion) üzerinden The New York Times Opinion bölümünü takip edin ) ve Instagram .