Ulusal Eğitim Bakanından Kritik Yüz Yüze Eğitim Açıklaması

arkamikontrolet

New member
vazifeye geldiği birinci devirlerde yüz yüze eğitimde ısrarcı olması niçiniyle oldukçaça tartışılan Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, gündeme ait değerlendirmelerde bulundu. Omicron varyantı niçiniyle tırmanışa geçen hadise sayılarını da kıymetlendiren Bakan Özer, yüz yüze eğitime orta verilip verilmeyeceğini de deklare etti.

Omicron varyantı, Türkiye’de de kendisini göstermeye başlamış durumda. O denli ki aylardır 20 bin bandında seyreden hadise sayıları, dün prestijiyle 36 binin üzerine çıktı. Hal bu biçimde olunca da uzaktan eğitime geçiş yapılıp yapılmayacağı merak konusu oldu. Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafınca yapılan açıklamalarda, bu biçimde bir şeyin şu an için gündemde olmadığı tabir edildi.

“Şu an prestijiyle yüz yüze eğitime orta verme gündemimizde değil”

Mahmut Özer, hususla ilgili açıklamalarında şöyleki konuştu: “Tüm ülkeler, okul dışı ortamlarda tedbirleri sıkılaştırarak okulları açık tutmak için her türlü tedbiri almaya çalışırken biz de tıpkı kararlılıktayız. Lakin okul dışı ortamlardaki tedbirlere daha fazla yük vermeliyiz. ötürüsıyla, şu an prestijiyle yüz yüze eğitime orta verme gündemimizde değil. elbette süreci yakından takip ediyoruz. Okullarda maske, uzaklık ve hijyene daha fazla değer veriyoruz.”

Ulusal Eğitim Bakanı, olaylar niçiniyle yüz yüze eğitime orta vermek zorunda kalan sınıflar ile ilgili de konuştu. Sayı veren Mahmut Özer, “Geliştirdiğimiz sistemde sınıf bazlı süreci yönettik, hadise ve yakın temasları takip ederek yalnızca sınıf seviyesinde yüz yüze eğitime 10 gün orta verdik. Şu ana kadar süreç pek başarılı devam etti. Yaklaşık 4 aydan beri kesintisiz haftada 5 gün eğitime devam edebildik. Bu süreçte okullarda kapatılan sınıf sayısı toplamda yüzde 1’in fazlaca fazlaca altında seyretti. Bugün yalnızca 1524 sınıfımızda yüz yüze eğitime orta verildi. 850 bin sınıfımızın olduğu göz önüne alındığında bu sayı pek düşük.” dedi.