Uzaktan Eğitim Yapan Kreşler İçin Para İadesi Kararı

arkamikontrolet

New member
COVID-19 pandemisi sebebiyle geçtiğimiz devirlerde eğitim kurumlarında online eğitime geçme sonucu verilmesiyle kreş ve anaokulu üzere okul öncesi eğitim kurumları da yüz yüze eğitime orta vermiş; birtakım özel okul öncesi eğitim kurumları ise online biçimde eğitim vermeye devam etmişti.

Ama bu eğitimin yetersiz olduğunu savunan Adana’da yaşayan bir avukat olan Nazlı Kesti, online eğitime verdiği paranın kendisine iade edilmesi için çocuğunu gönderdiği özel kreşten talepte bulundu. Kreşin bu talebi reddetmesinin üzeriher neyse Kesti, olayı yargıya taşıdı.

Mahkemeden bütün okul öncesi eğitim veren kurumlar ismine kritik karar

COVID-19 pandemisi öncesinde 3.5 yaşındaki çocuğunu özel bir kreşe gönderen Kesti, salgın periyodunda yüz yüze eğitime orta veren ve online eğitim ismi altında hafta içi her gün yalnızca 10’ar dakikalık online eğitim vermeye başlayan kreşin, yaşları 3 ila 3.5 içinde değişen küçük öğrencilerin derslere ilgisini gereğince sağlayamadığını fark etti.

Derslerin verimsiz geçtiğini ve boşuna para verdiklerini düşünen Kesti ailesi, kreşten ödedikleri fiyatı geri iade etmelerini istedi. Okulun bu taleplerini geri çevirmesinin akabinde Seyhan Kaymakamlığı İlçe Hakem Heyeti Başkanlığı’na müracaatta bulunan Nazlı Kesti’nin yaptığı bu müracaat da reddedildi.

Bunun üzerine olayı yargıya taşıyarak Adana 3. Tüketici Mahkemesi’nde dava açan Kesti, sonunda istediğine ulaştı. Davayı karara bağlayan mahkeme, bütün online eğitim veren okul öncesi kurumlar için kritik bir karar vererek “Okul öncesi eğitimin yüz yüze yapılması gerekir” dedi ve online okul öncesi eğitime verilen paranın iade edilmesinde karar kıldı.