Yangın Çıkarma Hastalığı Piromani Nedir?

arkamikontrolet

New member
Piromani, literatürde yangın çıkarmaya karşı koyamama formunda kendini gösteren bir tıp dürtü denetim bozukluğu olarak geçer. Piromanisi olan şahıslar, yangın çıkarmanın ziyanlı olduğunu bilirler. Fakat yangın çıkarmak, birikmiş gerginliklerini ve korkularını gidermenin tek yoludur. Piromaniden muzdarip bireyler, ateş yaktıktan daha sonra tatmin yahut rahatlama hissederler.

Piromani, beşerler tarafınca sıklıkla yanlış isimlendirilebilir. Bu yanlışlıkların en büyüklerinden biri, bir kundakçının ya da yangın çıkaran rastgele birinin piromanyak olarak kabul edilmesi sayılabilir. Piromani, çoklukla kundakçılık yahut yangın çıkarma tabirleriyle eşanlamlı olarak kullanılır, lakin bu kavramlar birbirinden fazla farklı.Piromani psikiyatrik bir durum iken kundaklama kabahattir. Son derece az olan bu ruhsal rahatsızlık epeyce ender olduğundan dolayı da fazlaca araştırılmış bir rahatsızlık değil. Bu niçinle niçini ya da tedavisi çabucak hemen tam olarak bilinmiyor.

Piromani bozukluğu belirtileri:

Piromanisi olan biri yaklaşık 6 haftada bir sıklıkta yangın çıkarır. Semptomlar ergenlik periyodunda başlar ve yetişkinliğe kadar sürebilir. Piromaninin başka belirtilerini aşağıdan okuyabilirsiniz:

• Yangın çıkarmak için denetim edilemez bir dürtü
  • Yangınlara ve onun gereçlerine karşı duyulan hayranlık
  • Yangın çıkarırken yahut görürken zevk, çabuk yahut rahatlama
  • Yangının başlamasıyla ilgili gerginlik yahut heyecan
Piromani niçinleri

Piromaninin kesin sebebi çabucak hemen bilinmemektedir. Piromani, öbür zihinsel sıhhat şartlarına benzeri biçimde, beyin kimyasalları, şahısta gerilim oluşturan sebepler yahut genetikteki muhakkak dengesizliklerle ilgili olabileceği düşünülüyor.

Genel olarak, bir piromani teşhisi olmadan yangın çıkarmanın birfazlaca sebebi olabilir. Bu niçinlerini de aşağıda listeledik:

• Başka psikiyatrik bozukluklar: Piromanisi olan şahısların çoklukla öbür psikiyatrik sıkıntıları vardır. Bunlar anksiyete, hususların berbata kullanması, bağımlılık, depresyon, dikkat eksikliği bozukluğu, duygudurum bozuklukları yahut öğrenme kuvvetliğü olabilir.
  • Kalıtım: Piromani, bir cins dürtü denetim bozukluğudur. Yapılan araştırmalarla bu cins bozuklukların genetik bir bileşeni olduğu söyleniyor. Piromani üzere dürtü denetim bozukluğu olan bireylerin psikiyatrik hastalıkları olan akrabaları olma mümkünlüğü başka insanlara kıyasla fazlaca daha yüksektir.‌
  • Beyin kimyasalları: Beyniniz nasıl düşündüğünüzü, hareket ettiğinizi ve hissettiğinizi denetim eden kimyasallar üretir. Beyinlerinde kimyasal dengesizliği olan bireyler piromaniye daha hassas olabilirler.
  • Stresörler: Piromani, büyük bir kayıp yahut çocuk istismarı üzere gerilimli olaylarla temaslı olabilir. ‌
  • Tetikleyiciler: kimi vakit bir fikir yahut ilaç üzere tetikleyiciler beyin kimyasallarınızda değişikliklere niye olabilir. Bu, ateş yakmayı düzgün hissetmekle ilişkilendirmenize niye olabilir.
Piromani ve genetik

Her ne kadar piromani olaylarının azlığından dolayı rahatsızlığın araştırmaları hudutlu olsa da, piromani dürtüselliği kalıtsal olarak kabul edilebilir. Bu durum yalnızca piromani ile sonlu değil. Biroldukça zihinsel bozukluk orta derecede kalıtsal olarak kabul edilir. Dürtü denetimini düzenlemeye yardımcı olan dopamin ve serotonin, genlerimizden etkilenebilir.

Piromani çoklukla 18 yaşına kadar teşhis edilmez, lakin piromani semptomları ergenlik devrinde ortaya çıkmaya başlayabilir. Birtakım bilimsel raporlar, piromani başlangıcının bireylerde 3 yaşında ortaya çıkabileceğini öne sürüyor. Piromani başlangıcı olarak kabul edilebilen, çocukken bir şeyler yakma aksiyonları, çocuklarda bir fazlaca niçinden dolayı ortaya çıkabilir ve yüzde yüz olarak piromaniye yorulmaması gerekir.

Piromani için kimler risk altında?

Daha evvelde de fazlaca fazla söylemiş olduğimiz üzere piromani pek ender bir rahatsızlık. Bu sebeple öbür şartlar kadar kapsamlı bir biçimde incelenmemiştir. Şimdiye kadar yapılan araştırmalara bakılırsa piromani aşağıdakilerle ilişkilendirilmiştir:

• adamların piromanik olma olasılıkları bayanlara bakılırsa epey daha yüksek
  • Olağan zekanın altında bir zekaya sahip olmak
  • Duygudurum bozukluğuna sahip olmak
  • Çocukken makus muamele görmek
  • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna sahip olmak
  • Aile içi gerilim
Piromani teşhisi

Piromani, daha evvel yazımızın üstlerinde da bahsetmiş olduğumiz üzere araştırma eksikliği niçiniyle nadiren teşhis edilir. Teşhisin zorluğundan dolayı piromanik bir bireyin etkin olarak yardım araması gerektiğinden ve birden fazla insanın gereksinimi olmadığını düşünmesinden dolayı teşhis koymak çoklukla zordur.

Birtakım piromani hadiseleri depresyon üzere bir his bozukluğu üzere farklı bir durum için tedaviye gittikten daha sonra teşhis edilebilir. Lakin bu rahatsızlığın teşhisi profesyonel biri tarafınca yapılmalıdır. Bu niçinle şayet yangın sizde üstteki hisleri ortaya çıkarıyorsa bir profesyonelle görüşmenizi öneririz. Unutmayın ruhsal rahatsızlıklar utanılacak durumlar değildir ve tedavi edilebilirler.

Piromani tedavisi

Pyromania, tedavi edilmezse kronik olabilir, bu niçinle piromanik bireylerin yardım istemesi son derece kıymetlidir. Bu rahatsızlıkla ilgili tabiplerin tavsiye ettiği tek bir tedavi yoktur. Piromaninin tedavisi, her rahatsızlıkta olduğu üzere, bireyden şahsa de değişiklik gösterebilir. Bu sebeple yardım isteyen piromanik için en düzgün kombinasyonu bulmak vakit alabilir. Piromani tedavisinde kullanılan kimi seçenekleri aşağıda bulabilirsiniz.

• Bilişsel davranışçı terapi
  • Kaçınma terapisi üzere öteki davranışsal terapiler
  • Seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’lar) üzere antidepresanlar
  • Anksiyete önleyici ilaçlar (anksiyolitikler)
  • Antiepileptik ilaçlar
  • Atipik antipsikotikler
  • Lityum
  • Anti-androjenler
Bilişsel davranışçı terapi, bir kişinin dürtüleri ve tetikleyicileri üzerinde çalışmaya yardımcı olur. Tabipler, hastalarının dürtüleriyle başa çıkmaları için kendi başa çıkma tekniklerini bulmalarına da yardımcı olur. Ayrıyeten bir çocuk piromani teşhisi alırsa, ebeveynleri ile ortak terapi ya da ebeveyn eğitimi de gerekebilir.