Yardım Vakfı İsmi Altında Kimlik Bilgilerinizi Topluyorlar!

arkamikontrolet

New member
Günümüzde şahsi detaylarımizin makus hedefli bireyler tarafınca ele geçirilmesi, birlikteinde biroldukca tehlikeli kararı getiriyor. Örneğin kimlik ayrıntılarınızı ele geçiren bir kişi, sizin isminize bankalarda ve kimlik onaylı internet sitelerinde süreçler yapabilir. Günümüzde bireylerin kimlik ayrıntılarını ele geçirmek için bilhassa internette bir fazlaca tuzak bulunuyorken, geçtiğimiz günlerde bu tuzaklardan birisi gerçek hayatta kendisini göstermeye başladı.

Kendilerini ‘Dünya Pandemi Vakfı’ ve ‘Pandemi Yardım Vakfı’ olarak tanıtan, ‘yardimvakif.com’, ‘vakifyardim.com ve ‘istanbuldernegi.com’ olmak üzere üç (ve muhtemelen daha fazla) farklı alan ismine sahip, lakin tıpkı olan internet sitesiyle kendisini gösteren bu bireyler, kimlik ayrıntılarını ele geçirmek için apayrı bir metoda başvurdu. Bu metot, Şikayetvar.com’daki kullanıcıların şikayetlerinin artmasıyla ortaya çıktı.

şahsi bilgi toplamak için kendilerini vakıf üzere gösterdiler

Bilhassa son günlerde ziyadesiyle şikâyet toplayan Dünya Pandemi Vakfı, maddi olarak muhtaçlık sahibi olan bireylerin taleplerini berbata kullanıyordu. Muhtaçlık sahibi şahıslar, bu geçersiz vakfa yardım müracaatında bulunuyordu. Müracaat daha sonrasında geçersiz vakıf, bu bireylere WhatsApp üzerinden dönüş yapıyor ve bu bireylerin IBAN adreslerini ‘kaydetmek’ için kimlik ayrıntılarını istiyordu.

Düzmece vakıf, şahısların IBAN adreslerini aldıktan daha sonra bu adreslere 5-10 TL üzere cüzi ölçülerde para gönderiyordu. daha sonrasındaysa bu paranın verdikleri IBAN adresine geri atılması isteniyordu. Birtakım kullanıcıların aktardıklarına bakılırsa bu bireyler, para geri gönderilirken ‘bağış’ notunun düşülmesini de istiyorlardı. daha sonrasındaysa başvuruyu yapan şahıslarla bağlantısı kesiyorlardı.

Ayrıyeten bu bireyler, sadece kendilerine başvuranlara değil, direkt WhatsApp üzerinden bir biçimde telefon numaralarını ele geçirdikleri şahıslara de ulaşarakSize yardım edeceğiz.‘ temalı iletiler gönderiyor. ötürüsıyla bu ve gibisi şahıslardan gelen bildirileri ciddiye almayın.

Dünya Pandemi Vakfı ya da Pandemi Yardım Vakfı gerçek bir vakıf değil

Öte yandan Dünya Pandemi Vakfı ya da Pandemi Yardım Vakfı, hiç bir biçimde gerçek bir vakıf değiller. T.C. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün Vakıf Sorgulama sayfasından bu isimler aratıldığında vakıflara ait hiç bir sonuç bulunmuyor.

Bu şahısların kurdukları internet sitelerini sorguladığımızdaysa her üç sitenin de İstanbul Pendik merkezli olduğu görülüyor. Sitelerin kuruluş tarihleriyse birbirinden farklı. ‘istanbuldernegi.com’, 26 Eylül 2021, ‘vakifyardim.com’ 26 Kasım ve ‘yardimvakif.com’ 7 Aralık tarihinde kurulmuş olarak gözüküyor.

Misal olaylardan uzak durmak için vakıf unvanı altında sizlerle irtibat kuranları ya da bağlantı kuracaklarınızın resmi kayıtlarda bulunup bulunmadığını denetim edin.

Geçersiz vakıflar için gelen şikayetlerden kimileri