Yaşadığın Yeri Ver

Dahi kafalar

New member
Bu makale, Times Opinion’un 2021 Tatil Verme Rehberi’nin bir parçasıdır. Bu yıl nereye bağış yapılacağına ilişkin diğer fikirler için lütfen bkz. kılavuzumuzun geri kalanı burada .

Vatandaşlar olarak yapabileceğimiz en önemli ve etkili çalışmaların bazılarının kendi topluluklarımızda gerçekleştiğine büyük bir inancım var. İster bir Belediye Meclisi toplantısında yorum yapmak, ister bir şehir komisyonunda görev yapmak, isterse sokağınızı veya bloğunuzu iyileştirmek için arkadaşlar ve komşularla örgütlenmek olsun, yerel düzeyde dahil olma yükümlülüğümüz olduğunu düşünüyorum. Bence bu aynı zamanda vermeyi de kapsıyor; çabalarımızı çevremizdekilere odaklamalıyız.

Bu amaçla, yaşadığım Charlottesville, Va. bölgesinde iyi işler yapan bazı kuruluşları paylaşmak istiyorum. Her biri farklı bir ihtiyaca hitap ediyor ve her biri desteğinize değer.

Jefferson Okulu Afro-Amerikan Miras Merkezi, Charlottesville ve çevresindeki bölgelerin Afrikalı-Amerikalı topluluğunun mirasını ve mirasını korumak ve onurlandırmak ve ayrıca bölgedeki sakinlere ve akademisyenlere eğitim ve diğer kaynaklar sağlamak için çalışır. (Açıklama: Jefferson Okulu, bir zamanlar, dönen koleksiyonunun bir parçası olarak fotoğraflarımdan oluşan bir sergi düzenledi.)

Diğer pek çok şeyin yanı sıra, Hukuki Yardım Adalet Merkezi, Charlottesville sakinlerinin sağlık ve kamu yardımları almasına, işyerinde ve mahkemelerde göçmenleri savunmasına ve bölgede uygun fiyatlı konutlara erişimi iyileştirmek için mücadele etmesine yardımcı olur.

Charlottesville’in Doğum Kızkardeşleri, doğum öncesi, doğum, emzirme ve doğum sonrası destek sağlayarak Siyahi, Yerli ve diğer beyaz olmayan annelerin sonuçlarını iyileştirmek için çalışır.

Cultivate Charlottesville, bahçeler dikmek, yiyecekleri paylaşmak ve daha adil bir gıda sistemi adına çalışmak için gençler ve toplum kuruluşlarıyla birlikte çalışır.

Loaves & Fishes Food Kiler, Charlottesville ve çevresindeki topluluklarda ihtiyacı olan ailelere ve bireylere gıda yardımı sağlar.

Blue Ridge Kürtaj Fonu, kürtaj ve diğer üreme sağlığı hizmetleri için yardıma ihtiyacı olan bireylere yardım etmek için çalışır.

Piedmont Konut İttifakı hem bölgede uygun fiyatlı konut için mücadele ediyor hem de bireylere ve ailelere yüksek kaliteli ve uygun fiyatlı konut bulma konusunda yardımcı oluyor.

Umarım bu kuruluşlara bağış yapmaya karar verirsiniz veya kendi topluluğunuzda iyi işler yapan insanları aramak için ilham alırsınız.

<saat/>

Ne Yazdım

Salı köşem, Amerikan işyerindeki özgürlük eksikliğinin işçiler için nasıl ölümcül sonuçlar doğurabileceği üzerineydi.

Cuma köşem, bir kısım Fransa’da geçen hafta ölen ödüllü bir tarihçi olan Tyler Stovall’ın anısına ve bir kısım da son kitabı olan “Beyaz Özgürlük: Bir Fikrin Irksal Tarihine” yönelik bir keşifti. ”

<saat/>

Şimdi Okunuyor

Son iki hafta, Siyah Amerikalı mektupların ve entelektüel yaşamın iki aydınının ölümüne tanık oldu. Eleştirmen, müzisyen ve yapımcı olan Greg Tate, 7 Aralık’ta 64 yaşında öldü. Bir akademisyen, yazar, aktivist ve eğitimci olan bell hooks, Çarşamba günü 69 yaşında öldü. Titanlar, ikisi de sevildi ve hayran kaldılar. ve çok özlenecek. Hayatlarını onurlandırmak için bu hafta bazı çalışmalarını paylaşmak için “Şimdi Okunuyor” bölümünü kullanmayı düşündüm.

Çan kancalarından:

The Women’s Review of Books’un Şubat 1990 sayısında yayınlanan “Şüphecilikten Feminizme”.

1999 tarihli “Feminist Film Teorisi: Bir Okuyucu” kitabından “Muhalif Bakış: Siyah Kadın Seyirciler”. ”

The Women’s Studies Quarterly’nin sonbahar 1995 sayısından “Feminizm ve Militarizm: Bir Yorum”.

Greg Tate’den:

Aslen 9 Aralık 1986’da The Village Voice’da yayınlanan “Cult-Nats Meet Freaky-Deke: The Coming of Age of the Post-Nationalist Black Aesthetic”.

İlk olarak 14 Kasım 1989’da The Village Voice’da yayınlanan “Jean-Michel Basquiat, Ayrandaki Flyboy”.

İlk olarak 1 Temmuz 2009’da The Village Voice’da yayınlanan “Michael Jackson: Aynamızdaki Adam”.

<saat/>

Haftanın Fotoğrafı

Kredi. . . Jamelle Bouie

Arşivimi (bir çeşit) karıştırıyordum ve Boley, Okla’da çektiğim bu fotoğrafı buldum, eyaletin 20. yüzyılın başında kurulan birkaç “Kara kasabasından” biri. Bu fotoğraf için orijinal düzenlemem onu siyah beyaz yapmaktı, ancak kırmızılar ve maviler üzerinde durularak renkli bir fotoğraf olarak çok daha iyi çalıştığını düşünüyorum.

<saat/>

Şimdi Yemek: Tay İlhamlı Tavuk Köfte Çorbası

Bu tarif için herhangi bir notum yok. Bu iyi! En azından yürümeye başlayan çocuğumla bir araya getirmesi kolay ve popüler. Yanında sade bir yeşil salata ile yaseminli pilavın üzerine servis ettim. Tarif NYT Cooking’den geliyor.

İçindekiler

• 1 (4 inç) parça taze zencefil, soyulmuş

• 6 diş sarımsak, soyulmuş

• 1 jalapeno

• 2 pound öğütülmüş tavuk

• 1 büyük demet kişniş, yapraklar ve gövdeler ince doğranmış, birkaç bütün yaprak servis için ayrılmış

• 3 yemek kaşığı balık sosu

• Koşer tuzu

• 2 yemek kaşığı bitkisel veya hindistancevizi yağı, artı gerektiği kadar fazlası

• 2 su bardağı tavuk suyu

• 1 (14 ons) tam yağlı hindistan cevizi sütü olabilir

• ½ çay kaşığı toz şeker

• 5 ons bebek ıspanak

• 1 yemek kaşığı limon suyu ve servis için limon dilimleri

• Servis için buğulanmış beyaz veya kahverengi pirinç
Yol Tarifi

Bir kutu rendenin veya bir Mikro Uçağın küçük deliklerini kullanarak zencefili, sarımsağı ve jalapenoyu rendeleyin (veya elle ince bir şekilde doğrayın). Yarısını büyük bir kaseye aktarın ve gerisini bir kenara koyun. Büyük kaseye tavuk, ince doğranmış kişniş, 2 yemek kaşığı balık sosu ve 1 çay kaşığı tuz ekleyin. Tamamen birleştirmek için ellerinizi veya çatal kullanın, ancak fazla karıştırmayın.

2 inçlik köfte (her biri yaklaşık 2 ons) oluşturmak için ellerinizi veya bir dondurma kepçesini kullanın. Büyük bir Hollanda fırında veya tencerede, yağı orta-yüksek ateşte ısıtın. Gruplar halinde çalışarak köfteleri tek bir tabaka halinde ekleyin ve yarıya kadar çevirerek iki tarafı altın rengi kahverengi olana kadar 5 ila 8 dakika pişirin. Bir tabağa aktarın ve gerektiği kadar yağ ekleyerek tekrarlayın.

Köftelerin hepsi kızarıp tencereden çıktıktan sonra yağı yanmışsa silip biraz daha tencereye ilave edin. Isıyı orta dereceye düşürün, ayrılmış zencefil karışımını ekleyin ve kokulu olana kadar yaklaşık 1 dakika soteleyin. Tavuk suyu, hindistan cevizi sütü, şeker ve kalan 1 yemek kaşığı balık sosunu ekleyin ve kaynamaya bırakın. Köfteleri ve tabaktaki herhangi bir suyu ekleyin ve lezzetler bir araya gelene ve köfteler pişene kadar 5 ila 8 dakika pişirin.

Ateşten alın ve ıspanak ve limon suyunu karıştırın. Pirinci kaselere paylaştırın, üzerine köfte, et suyu ve kişniş ekleyin. Kireç dilimleri ile servis yapın.

Bu makalenin bir parçasıdır Times Opinion’un Tatil Verme Rehberi 2021 . Verme kılavuzunda belirtilen herhangi bir kuruluşla ilgileniyorsanız, lütfen doğrudan web sitesine gidin. Ne yazarlar ne de The Times, gruplarla ilgili soruları yanıtlayamaz veya bağışları kolaylaştıramaz.