Yorgun: Organize Buzdolapları. Kablolu: Mutfak Ayakkabı Kutuları.

Dahi kafalar

New member
Geçen hafta Julia Fox, New York City’deki dairesinde oldukça hızlı bir şekilde viral olan bir TikTok turu yayınladı. “Uncut Gems” aktrisi görüntünün başında “Bunu yapacağım bir milyon yıl düşünsem aklıma gelmezdi ama maksimum şeffaflığa inanıyorum” diyor. “Ve kavrulacağımı falan biliyorum, ama umarım birileri bunu izleyip, Tamam, peki, belki de o kadar da kötü yapmıyorum” diyebilir.

Fox’un turu, özellikle benim gibi şehirli apartman sakinleri için oldukça çekici ve çok ilişkilendirilebilir. Oğluna oyun odası olması için yer açmak için yatağını oturma odasına koydu. Oraya buraya dağılmış oyuncaklar, mutfakta ayakkabı kutuları ve “küçük fare sorunu” var. Romper için yazan Evie Ebert, videonun otantik hissini anlattı ve Fox’un bize gösterdiği şeyin, aksi takdirde antiseptik TikTok beslemelerinde kısa dağınıklık anları sunan tipik “tamamen kusurlu” etkileyici içeriği olmadığını gözlemledi. Bunun yerine, Ebert, Fox’un Ebert’in kendi dairesindeki “çöp kutusunu” takdir edeceğini düşünüyor, çünkü Fox “bekar bir anne ve yürümeye başlayan çocuğunun ihtiyaç duydukları her şeye sahip olduğu ve tüm şehrin kapılarının önünde olduğu rahat bir yuva” düzenledi.

Fox’un görüntüsü bana, hodgepodge diyetinden, günlük hazırlanma rutininin sancılarından bahsederek ve evinin “estetik olmayan oyun odasını” göstererek “normalleşen” TikTok yaratıcısı Emily Feret’i hatırlattı. Daha önce, belirli anne akıcılığının mükemmelliğinin (veya performansının), çevrimiçi yaşamlarının bir tür abartı olduğundan şiddetle şüphelenseniz bile beyninize nasıl girebileceğini düzelten Feret hakkında yazmıştım.

Sosyal medyanın parlak anneleri – lekesiz ters sıçramaları ve dağılmış saçlarıyla – reklamverenler için hala çok etkili ve çekici olsalar da, daha iyi bir terim olmadığı için anneler arasında bir “hava değişimi” gördüğümüzü hissediyorum. online, ulaşılmaz ülküden uzaklaşıp gerçek hayata benzeyen içeriklere yönelmek.

En çok satan kitabı “Toplanmanın Hayat Değiştiren Sihri” ile dünya çapında bir fenomen haline gelen Marie Kondo bile geçtiğimiz günlerde üçüncü çocuğunu doğurduğu 2021’den beri evinin daha dağınık olduğunu ve The Washington Post’unki gibi olduğunu kabul etti. Jura Koncius, Kondo’nun yeni kitabının hayatın farklı yönlerinde neşe bulmakla ilgili olduğunu bildirdi. Kondo, mükemmel derecede derli toplu bir ev hakkında şunları söyledi: “Bundan benim için iyi bir şekilde vazgeçtim. Artık benim için önemli olanın evde çocuklarımla vakit geçirmek olduğunu anlıyorum.”

Peki ne değişti? Emily Hund’ın yeni kitabı “The Influencer Industry: The Quest for Authenticity on Social Media”, pandemiyi taşma noktası olarak gösteriyor. Hund’a göre, özlemleri değerlendiren ilk görüntü odaklı Instagram fotoğrafçılığının ardından, tüketicilerin günlük varoluşlarına daha çok benzeyen içeriğe yönelik artan bir açlık zaten vardı. Ardından 2020’de evde mahsur kaldık, sosyal medyada daha fazla zaman geçirdik ve daha fazla endişe ve kargaşa yaşadık.

Covid testi pozitif çıktıktan sonra önlemleri hiçe sayan anne-fluencer Arielle Charnas’a çevrimiçi bir tepki de dahil olmak üzere o yılın olayları, “nihayetinde bir süredir sızan endüstriyel değişimlere ivme kazandırdı – belki de uzun süredir gecikmiş kitap ayracı. zayıf, beyaz, heteroseksüel, zengin ve apolitik makro-etkileyicilerin standartları belirlediği bir çağ.”

Pennsylvania Üniversitesi Annenberg İletişim Okulu’ndaki Dijital Kültür ve Toplum Merkezi’nde bir araştırma üyesi olan Hund, kitabı için etkileyici kişiler ve onlara fon sağlayan kişilerle röportaj yaptı. 2021’de daha “otantik” içeriğe geçişi tanımlayan Beth adlı bir marka pazarlamacısından alıntı yapıyor: Beth, Instagram’ın gerçekten “o vurguyu gerçek göstermek” üzerine inşa edildiğini söyledi. “Ama şimdi insanlar ‘Hayır, bunu görmek istemiyoruz’ demek için gerçekten değişiyorlar. Gerçeği görmek istiyoruz.’ Ve TikTok gerçekten bu fikrin gelişmesini ve yerleşmesini sağladı.”

Tezini anne etkileme ve “duygusal uzmanlık” üzerine yazan ve The için bir aile hayatı haber bülteni olan Brooding’i yazan sosyolog Kathryn Jezer-Morton, bunun nedeninin Instagram’ın ortak dili hareketsiz görüntü, TikTok’un ise mizahı ve kişiliği ödüllendiren görüntü olması olduğunu söyledi. Kesmek. (Instagram, Reels’e vurgu yaparak TikTok’u takip etse de.) Jezer-Morton, TikTok havasını “sosyal medya anneliğini yöneten ahlakın mengenelerinin gevşemesi” olarak tanımladı. Bana Fox’un görüntüsünü bu yeni anın çok havalı bir ifadesi olarak bulduğunu çünkü Fox’un ailesinin yaşadığı his için özür dilemediğini söyledi. Özür diliyorsak özgür değiliz, dedi Jezer-Morton: “Sadece burası benim dairem diyor. Bundan daha fazlasını göreceğiz.”

TikTok’un biraz daha hafifliğe izin veren başka bir özelliği – dilerseniz daha fazla airbrush’tan bazılarını göndermek, anneyi etkilemek de dahil olmak üzere – insanların mevcut bir görüntüye görüntü yorumu eklemek için kullanabileceği “dikiş” işlevidir. Yakın tarihli bir görüntüde, bir anne ciddiyetle, “Çocuklarından ayrı kalmaya ihtiyacı olan kadınlarla ilişkim yok. Benimkine takıntılıyım ve gidemezlerse gelmem” diyerek çocuğunu kucakladığı görüntü ve fonda çalan aşk şarkısı. Diğer anneler bu görüntüyü, kendilerinin güldüğü, şarap bardaklarını tokuşturduğu veya sadece komik bir “okaaayyyy” ile tepki verdiği videolarla birleştirdi. Bir görüntüye görüntüyle yanıt vermek, bir Instagram gönderisinin altına yazılı bir yorum bırakmaktan daha içgüdüsel ve sadece daha komik.

Tüm söylenenler, açıkçası, internete koyduğumuz her şey – ve buraya kendi sosyal medya gönderilerimi, hatta bu haber bültenini dahil ediyorum – küratörlüğünü yaptı. Hund, kitabında “özgünlüğün” hala bir yapı olduğuna dikkat çekiyor. Kendi ifadesiyle: “Sosyal medya bağlamında özgünlükteki değişimler, aynı yetiştirme ve iletişim sisteminde devam ediyor – sadece farklı bir bakışla.”

Beni yanlış anlamayın, hala kesinlikle #cleantok’u seviyorum. Bütün gün bir dolap çekmecesini düzenlemenin tatmin edici uğultusunu ve çıtırtılarını dinleyebilirim ve bence Kondo milyonlarca insanın eşyaları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olduğunu ve eşyaları tarafından daha az kontrol edildiğini hissetmesine yardımcı oldu. Ayrıca, doğum makyajının Ocak ayında TikTok’ta trend olduğunu unutmayın; bu, cilasız bir görüntünün açıkça herkese göre olmadığını gösteriyor.

Yine de, internette anne hayatının daha çeşitli temsillerinin geliştiğini görmenin bir kazanç olduğunu düşünüyorum. Burada hepimize yer var: Feret, Kondo, Fox ve apartman faresi de.

Minik Zaferler

Ebeveynlik eziyet olabilir. Küçük zaferleri kutlayalım.

Minik Zaferinizi yayınlamak için bir şans istiyorsanız,
Bu sayfanın altındaki Minik Zafer . Tam adınızı ve konumunuzu ekleyin. Minik Zaferler, netlik ve stil için düzenlenebilir. Adınız, konumunuz ve yorumlarınız yayınlanabilir ancak iletişim bilgileriniz yayınlanmayacaktır. Bize göndererek, okuduğunuzu, anladığınızı ve kabul ettiğinizi kabul ediyorsunuz. Okuyucu Gönderim Koşulları bize gönderdiğiniz tüm içerik ve diğer bilgilerle ilgili olarak.