Yurt Dışından Telefon Getirmeye Karşı Alınacak Tedbirler

arkamikontrolet

New member
Türk lirasının paha kaybı ve artan enflasyonla birlikte bilhassa elektronik eserlere erişim fiyatlar ve vergilerle kısıtlanırken, yurt haricinden telefon almak fazlaca daha makul bir hale dönüşmüştü. Ama bugün, Ticaret Bakanlığı’ndan kıymetli bir karar geldi.

Ticaret Bakanlığı Gümrükler Koruma Genel Müdürü Bekir Can Uslu, Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Kurumu (BTK) ile protokol imzaladıklarını deklare etti. Kelam konusu protokol ile yurt haricinden gelen vatandaşların cep telefonu muafiyet haklarını kullanıp kullanmadıkları denetim edilecek, kullanıldıysa yeni telefonlar Bakanlık tarafınca koruma altına alınacak.

Muafiyetini kullananların telefonlarına el konulacak:

“Yurt haricinden telefon getirildiği vakit yolcunun yanında bir telefonu var ise bunu muafiyet kapsamında değerlendiriyorduk, birden çok telefon var ise gümrük süreçlerine tabi tutuyorduk. BTK ile Ticaret Bakanlığı Gümrükler Koruma Genel Müdürlüğü içinde bir protokol yapıldı. Protokol kapsamında bir data tabanı paylaşımı gerçekleştirildi.

1 Kasım’dan itibaren yurt haricinden gelen yolcularımızın son üç yıl ortasında muafiyet haklarını kullanıp kullanmadıklarını denetim edeceğiz. Şayet yolcumuz muafiyet hakkını son üç yıl ortasında kullandıysa yani son üç yıl ortasında yurt haricinden daha evvel bir telefon getirdiyse biz burada yeni telefonlarını koruma altına alacağız.

Üç ay ortasında yurt dışına çıkarken telefon geri gdolayılebilecek:

“Yolcumuzun yaptığımız denetimlerde son üç yıl ortasında muafiyet hakkını kullandığını görürsek telefonunu gümrük ambarında koruma altına alıyoruz. Kendisine karşılığında ambar koruma makbuzu veriyoruz. Bu durumda yolcumuz üç ay ortasında yurt dışına giderken yine telefonunu yurt dışına geri götürebiliyor.”

Muafiyet hakkı var ise 120 gün kayıt müddet sonu konulacak:

Uslu, yolcunun muafiyet hakkının olması durumunda telefonunu almalarına müsaade vereceklerini, sonrasındasında yolcunun 120 gün arasında bu telefonu BTK sistemleri üzerinden kayıt yapabileceğini söz etti.

Üzerinizdeki telefon değil, ek telefon denetim edilecek:

“(Yolcunun) üzerinde kullandığı şahsi telefonda sorun yok. Halihazırda kullandığı telefonda sorun bulunmuyor ancak onunla birlikte getirdiği ek bir telefonun muafiyet kapsamında olup olmadığını denetim edeceğiz. Kendi kullandığı telefonda sakınca yok, yakında gördüğümüz ikinci telefonda denetimleri gerçekleştireceğiz. Emel telefonun muafiyet hakkı yoksa yurt içine girişini engellemek.”

Yeni sistem nasıl çalışacak?

Açıklamayla birlikte yeni sistem için uygulamalı bir anlatım da gerçekleştirildi. Bu kapsamda yurt haricinden gelen yolcuların valizleri X-ray aramasına alındı. Valizinde cep telefonu bulunan yolcu, muafiyet denetimi için ofise davet edildi. Yolcunun cep telefonu muafiyet hakkının bulunup bulunmadığı sorgulandı.

Söz konusu yolcunun en son 19 Eylül 2022’de bir telefon getirdiği belirlendi. ötürüsıyla yolcu, muafiyete sahip değildi. Yolcunun Türkiye’ye telefon getirebileceği en erken tarih 1 Ocak 2025 idi (3 takvim yılı sonu niçiniyle). Yolcunun telefonu ambara alındı.

Yeni sistem, 1 Kasım’dan itibaren uygulanacak:

Ticaret Bakanlığı ve BTK iştirakiyle geliştirilen yeni sistem, 1 Kasım’dan itibaren uygulamaya konulacak.